Nierówna podłoga, a może ściany, które nie trzymają pionu? Niejeden z nas zmaga się z tym problemem. Kłopot pojawia się zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, które zostały wybudowane z tzw. wielkiej płyty. Wówczas łatwo zauważyć, że ściany i sufity nie trzymają ani pionu, ani poziomu. Z nierównościami możesz również mieć do czynienia na posadzkach po zerwaniu starych płytek. W tych przypadkach sprawdzą się wszelkie masy wyrównujące, które znajdziesz w asortymencie OBI. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni produkt, warto dowiedzieć się, kiedy użyć zaprawy szpachlowej, a kiedy masy naprawczej lub wylewki samopoziomującej.
Zaprawy i masy szpachlowe
Najczęściej występują w wiaderkach jako gotowe mieszanki, które od razu po wymieszaniu nadają się do użytku. Do czego się sprawdzą? Za pomocą zaprawy szpachlowej możesz wykonać gładź, a także wyrównać połączenia płyt gipsowo-kartonowych. Zaprawa występuje w postaci masy, składającej się z mieszanki surowców mineralnych, dyspersji polimerowej, chemicznych dodatków oraz wody. Warto wspomnieć, że zaprawy szpachlowe cechują się niezwykłą elastycznością, dzięki czemu nie pękają. Można je stosować bezpośrednio pod powłoki malarskie czy tapety. Masa szpachlowa ma nieco szersze zastosowanie, bowiem poza wyrównywaniem i wygładzaniem powierzchni ścian, możesz ją także użyć do uzupełniania ubytków w ścianach czy na sufitach. Masy szpachlowe są bardzo plastyczne i mają dużą przyczepność do podłoża. Warto wiedzieć, że w OBI znajdziesz również masy dwufunkcyjne, które posłużą nie tylko do wygładzania powierzchni, ale także do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych.
Wylewki samopoziomujące i zaprawy wyrównujące
Jeśli przygotowujesz podłoże pod układanie płytek, musisz pamiętać, że im równiejsza podłoga, tym lepiej. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o koszty. Podłogi o dużych skosach, nietrzymające poziomu, będą wymagały użycia większej ilości kleju do płytek. Dlatego warto je wyrównać. Do tego mogą nam posłużyć zaprawy wyrównujące oraz wylewki samopoziomujące. Te pierwsze mogą być stosowane także na ścianach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Możesz je stosować pod płytki, posadzki, gładzie i tynki. Nadają się również do uzupełniania ubytków. Wylewka samopoziomująca jest z kolei stosowana do warstw wyrównująco-wygładzających. Można ją wylewać zarówno na nowe, jak i stare podkłady podłogowe. Idealna również do wyrównywania podkładów podłóg ogrzewanych.
Masy naprawcze i wypełniające
Bardzo często zdarza się, że już na finiszu prac wykończeniowych zauważamy na ścianie rysy czy ubytki. Masa naprawcza i masa wypełniająca mają podobne zastosowanie. Używa się ich głównie do uzupełniania wszelkich ubytków, rys czy pęknięć. Możemy je wykorzystać przy naprawie ścian, sufitów oraz płyt gipsowo-kartonowych. Co ważne, dzięki temu, że dość szybko schną, powierzchnia będzie gotowa do malowania nawet już po 15 minutach!
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.