Cis
Cis to długowieczna roślina z intensywnie zielonymi igłami. Ze względu na to, że roślina ta znakomicie znosi cięcie, możemy śmiało wykorzystać ją na żywopłot lub ogrodowe rzeźby. Świetnie sprawdzi się również jako drzewko bonsai. Cis rośnie stosunkowo wolno. Po ok. 30 latach może osiągnąć 4 metry.
Warto również wspomnieć, że cis jest rośliną dwupienną. Oznacza to, że kwiaty męskie i żeńskie rozwijają się na dwóch osobnych krzewach. Jeśli więc posadzimy obok siebie cisy jednej płci (męskie), możemy nigdy nie doczekać się kwiatów. Charakterystyczne dla cisów są również czerwone osnówki, w których znajdują się nasiona.
Cis na żywopłot - idealna roślina do ogrodu
Cis zyskał swoich zwolenników przede wszystkim ze względu na to, że jest rośliną zimozieloną. Z tego też powodu znakomicie nadaje się na żywopłot, ponieważ zdobi ogród nawet zimą. Łatwo też poddaje się cięciu, które pozytywnie wpływa na jego zagęszczenie.
Jeśli szukamy odmiany tej rośliny na żywopłot nieformowany, najlepiej wybrać cis kolumnowy. Z kolei cis krzaczasty będzie najlepszą odmianą do strzyżenia. Cis na żywopłoty to również dobry pomysł ze względu na to, że dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Z tego też powodu bez problemu możemy go posadzić jako żywopłot oddzielający działkę od ulicy.
Cis - jak sadzić?
Jeśli chodzi o cis w ogrodzie, nie ma on zbyt dużych wymagań, co do ziemi. Może być żyzna lub przeciętna o lekko kwaśnym odczynie. Nie może być jednak zbyt kwaśna ani zbyt zasadowa. Podobnie jest, jeśli mowa o jej wilgotności. Cis pospolity może chorować na zbyt podmokłym lub zbyt suchym terenie, jednak lubi wilgoć w powietrzu, dlatego warto go posadzić w pobliżu oczka wodnego. Należy również pamiętać, że cis najbardziej lubi stanowiska cieniste i półcieniste.
Jeśli cis ma być przeznaczony na żywopłot i sadzimy go w grupach, najlepiej zachować ok. 50-80 cm odstępu. Jeśli kupiliśmy cis w doniczkach, powinien być posadzony na takiej samej głębokości.
Cis - jak formować?
Cis pospolity ma duże zdolności regeneracyjne, w związku z czym możemy go bez problemu przycinać i formować. Najlepiej robić to wiosną - jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego - oraz latem. Ze względu na to, że długie pędy mogą się słabo rozkrzewiać, najlepiej przycinać je do połowy długości. Z kolei stare i suche pędy przycina się przy samym pniu. Warto również pamiętać, że w przypadku starszych cisów wystarczy je przycinać jedynie raz w roku - wiosną.
Cis na balkon lub do domu?
Wiele osób zastanawia się, czy cis w domu to dobry pomysł. Ze względu na to, że cis w doniczce rośnie wolno, możemy uprawiać go również w domu lub na tarasie. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli posiadamy dzieci lub zwierzęta, hodowla tej rośliny może być ryzykowna, bowiem cis jest rośliną silnie trującą.
Jeśli szukacie nawozów lub ziemi do cisów lub innych roślin na żywopłot, wszystkie potrzebne produkty znajdziecie w OBI.
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.