Rośliny okrywowe
Dla wielu osób standardowy trawnik w ogrodzie jest już przereklamowany. Na szczęście mamy inne alternatywy. Jeśli chcemy zrezygnować z klasycznych rozwiązań, warto pomyśleć o
roślinach okrywowych, które pokryją nasz ogród gęstym dywanem kwiatów i zieleni.
Rośliny okrywowe są zwykle mało wymagające. Charakteryzują się szybkim wzrostem i łatwością rozmnażania, a do wyboru mamy zarówno rośliny okrywowe kwitnące, jak i rośliny zimozielone, których liście zachowują intensywną zieleń nawet w czasie zimy. Możemy obsadzić nimi miejsca, w których żadne inne kwiaty czy rośliny nie chcą rosnąć. Rośliny okrywowe na skarpę będą więc z pewnością dobrym pomysłem. Zwłaszcza dlatego, że standardowy trawnik by się tam nie sprawdził, ze względu na problematyczne koszenie. Łatwość rozmnażania tych roślin sprawia, że mogą one nam pomóc uporać się z chwastami w ogrodzie.
Kolejną ważną cechą roślin okrywowych jest ich długowieczność oraz trwałość. Rośliny okrywowe zadarniające mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 20 lat i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet po kilku latach wciąż pięknie się prezentują i nie zmieniają swych walorów dekoracyjnych.
Pomysły na bluszcz oraz trzmielinę
Jeśli nasz ogród jest pełen drzew - zwłaszcza iglastych, powinniśmy pomyśleć o roślinach okrywowych do cienia. W takim wypadku na pewno sprawdzi się
bluszcz pospolity oraz
trzmielina. Obie te rośliny mają małe wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Obie też będą idealne do obsadzania drzew, ponieważ potrafią się wspinać, dając piękny, dekoracyjny efekt. W zależności od gatunków czy odmian, możemy trafić na okazy, które mają kolorowe, ozdobne liście.
Jeśli interesują nas rośliny okrywowe do ogrodu japońskiego lub rośliny okrywowe na słońce, dobrym wyborem będzie jałowiec pospolity. Ta roślina okrywowa rośnie stosunkowo wolno. W okresie 10 lat osiąga ok. 30 cm wysokości i 50 cm szerokości. W zależności od odmiany, może mieć igły o różnym zabarwieniu. Odmiany Blue Star czy Ble Arrow charakteryzują się niebieską barwą. Z kolei jałowiec Old Gold początkowo ma jasne przyrosty, które zmieniają barwę na oliwkową, a w okresie zimowym mają zabarwienie brązowe i miedziane. Jałowce będą też idealne jako rośliny okrywowe na skalniak.
Okrywowe rośliny owocowe
Wśród roślin okrywowych znajdziemy nie tylko takie, które kwitną, ale również takie, które wydają owoce. Wśród nich chyba najbardziej popularna jest poziomka, która daje smaczne i aromatyczne owoce, bogate w witaminę C.
Poziomki to rośliny okrywowe do półcienia, które preferują wilgotne stanowiska. Najlepiej, by gleba była lekko kwaśna i przepuszczalna. Jeśli nie możemy im tego zapewnić, warto nawieść ziemię obornikiem lub kompostem. Warto pamiętać, że poziomki w jednym miejscu mogą rosnąć maksymalnie trzy lata. Rośliny te mogą być wykorzystywane zarówno w ogrodach owocowych, skalnych, a także jako odporne rośliny zadarniające.
UWAGA - po zmianie marketu produkty w koszyku, na liście zakupów oraz porównywane produkty zostaną zresetowane.