Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Po czym poznać dobrą wiertarkę?

604943_3big

W skrzynce z narzędziami każdego majsterkowicza nie może zabraknąć elektronarzędzi, które w razie potrzeby pomogą naprawić drobne awarie w domu lub będą wsparciem w trakcie generalnego remontu. Najbardziej przydatnym sprzętem dla początkujących jest wiertarka. Sprawdź, jakie funkcje powinna posiadać wiertarka idealna, aby posłużyła ci na długie lata.

Do wyboru masz wiele rodzajów wiertarek. Możesz wiercić nimi w drewnie, betonie, cegle, a nawet mieszać zaprawę. Dzięki dobremu sprzętowi możesz pracować profesjonalnie lub amatorsko i jednocześnie bezpiecznie, nawet bez żadnego doświadczenia. Najważniejsze, aby dobrze dopasować wiertarkę do swoich potrzeb.

1. Rodzaje wiertarek 2. Najważniejsze parametry wiertarki
3. Dodatkowe funkcje wiertarki

1. Rodzaje wiertarek

Jeśli wiertarka ma służyć tylko do wkręcania śrubek czy przewiercenia otworu na obraz w ścianie raz na jakiś czas, nie potrzebujesz skomplikowanego i kosztownego sprzętu o dużej mocy. Jeśli jednak planujesz generalny remont, będziesz potrzebować bardziej zaawansowanej wiertarki, dobranej do materiałów i przeznaczenia. Jeszcze inny sprzęt sprawdzi się na działce, na której wykonujesz prace tylko od święta. Dowiedz się, który typ wiertarki będzie dla ciebie najlepszy i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Wiertarka ręczna

To najprostszy, najlżejszy i najbardziej przystępny cenowo typ wiertarki. Jest już jednak dość rzadko stosowana, bo pozwala na bardzo mały zakres pracy. Można nią wiercić w bardzo miękkich materiałach, np.. w drewnie lub tworzywach sztucznych. Wymaga to jednak użycia większej siły niż w przypadku pozostałych typów wiertarek.

Wiertarka udarowa

Możesz nią wiercić nie tylko w drewnie, ale też w dużo twardszych materiałach, takich jak beton czy cegła. Wiertarka z udarem (np. Wiertarka udarowa PRCm 13GE0 850 W Celma ) umożliwia pracowanie na nich szybko i z użyciem mniejszej siły niż bez udaru. Pozwala na to powstający w niej mechanicznie udar w trakcie uderzeń o materiał. Wiertarka udarowa sprawdzi się idealnie gdy planujesz remont generalny w domu. To też właściwie jedyny i najlepszy rodzaj urządzenia do pracy w budynku wykonanym z wielkiej płyty.

Młotowiertarka

To bardziej profesjonalny typ wiertarki, który będzie konieczny tylko wtedy, gdy planujesz pracę na bardzo twardych materiałach, głównie betonie. W domu może przydać ci się np. jeśli chcesz samodzielnie zamontować podwieszany sufit. Do młotowiertarki (np. Młot udarowo-obrotowy GBH 2-24 DRE 790 W Bosch ) będziesz potrzebować specjalnych wierteł i dłut, dzięki którym wykujesz otwór lub rozkruszysz twardy materiał.

Wiertarko-wkrętarka

To bardzo uniwersalny typ wiertarki, który posiada też opcję wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Może być bezudarowa albo udarowa, tak jak np. Wiertarko-wkrętarka 18 V/28 Nm Hyundai. Ta ostatnia pozwoli ci na wykonanie pełnego zakresu prac w domu, bez wkładania w nie ogromnego wysiłku.

Wiertarko-mieszarka

Oprócz klasycznego wiercenia pozwala na mieszanie farb, lakierów, zapraw i wszelkich materiałów budowlanych. Częściej stosowania jest jednak do profesjonalnych remontów niż tych domowych.

2. Najważniejsze parametry wiertarki

W zależności od tego, do czego ma ci służyć, musi mieć odpowiednio dobraną średnicę wiercenia czy prędkość obrotową.
*Moc - do użytku domowego zazwyczaj wystarczy wiertarka o niedużej mocy, około 500 - 700 watów. Wyższa moc pozwala na pracę w twardszych materiałach.
*Moment obrotowy - to kolejny ważny parametr wiertarki. Im będzie wyższy, tym w twardszych materiałach można będzie wiercić. Nie jest już jednak tak istotny przy wkręcaniu śrub.
*Prędkość obrotowa wiertarki - to ilość obrotów wykonanych na minutę, która oznacza tak naprawdę, jak szybko wiertarka potrafi wykonać obrót w danym rodzaju materiału. Wąskie wiertło o średnicy 10 mm w stali może obracać się 600 razy na minutę, z kolei w kamieniu czy ceramice - tylko 400.
Wiele nowoczesnych urządzeń posiada też opcję regulacji prędkości obrotowej, czyli automatyczne jej dopasowanie do danego materiału. To pozwala na sprawniejszą, łatwiejszą pracę i zapobiega zniszczeniu czy przedwczesnemu zużyciu wiertarki przez źle dobrane parametry. *Średnica wiercenia - dzięki niej będziesz wiedzieć, jak duży otwór możesz wywiercić wiertarką w konkretnym materiale. Taką informację łatwo znajdziesz w opisie urządzenia. Dla drewna maksymalna średnica może wynosić 25 mm, a dla betonu 16 mm w danym urządzeniu. W innym te parametry mogą być dwa razy wyższe.
*Zastosowanie biegów - większość domowych wiertarek ma jeden bieg i to wystarczy do prostych remontów w mieszkaniu. Przekładnie dwubiegowe w wiertarkach pozwalają na już bardziej zaawansowane prace, np. szybsze wiercenie czy wkręcanie, przy zachowaniu takiej samej mocy. Profesjonalne wiertarki mają nawet pięć biegów i umożliwiają praktycznie każdy rodzaj pracy, np. mieszanie zapraw.
*Obrót w prawo/lewo - większość nowoczesnych wiertarek ma tę funkcję. Jest bardzo przydatna przy wkręcaniu śrub, ale ułatwia też zachowanie ciągłości pracy.

3. Dodatkowe funkcje wiertarki

Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki:
Stojak na wiertarkę - przy prostym remoncie domowym nie jest ci tak naprawdę potrzebny. Może się jednak przydać, gdy przeprowadzasz go od A do Z całkowicie samodzielnie. Stojak będzie wtedy przydatny choćby przy mieszaniu materiałów.
Średnica uchwytu wiertarskiego - ma wpływ na to, czy wygodnie będzie się trzymało wiertarkę w dłoni. Zazwyczaj wynosi od 10 do 13 mm.
Zasilanie - zastanawiasz się, czy wybrać wiertarkę zasilaną sieciowo czy z akumulatorem? Do użytku domowego na pewno praktyczniejsza będzie ta z kablem, głównie przez nieograniczony czas jej ciągłej pracy. Zwróć jednak uwagę na długość kabla. Im dłuższy, tym wygodniej będzie ci się pracowało. Standardowo wynosi ona od 2 do 3 m. Wiertarka bezprzewodowa lepiej sprawdzi się za to podczas sporadycznych remontów na działce, zwłaszcza gdy masz utrudniony dostęp do gniazdek.
Rodzaj uchwytu - w wiertarkach może być klasyczny, kluczowy albo samozaciskowy. Ten drugi będzie wygodniejszy jeśli często zmieniasz wiertła.
Blokada włącznika - pozwala na zachowanie ciągłej i stabilnej pracy na takiej samej prędkości.
Ogranicznik głębokości wiercenia - to bardzo przydatna funkcja, jeśli to twoje pierwsze przygody z samodzielnym remontem. Zapobiega przewierceniu się na wylot lub zbyt głębokiemu wwierceniu i zniszczeniu ostrza.
Laserowa poziomica - to funkcja, którą możesz mieć w droższych i bardziej zaawansowanych wiertarkach. Pozwala na utrzymanie równej poziomej linii podczas wiercenia.
Sprzęgło przeciążeniowe - to również ważna funkcja dla początkujących, która zapobiega zniszczeniu wiertarki czy utratą kontroli nad nią, gdy wiertło utknie w betonie. Wtedy silnik automatycznie się wyłącza.

Do góry