Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Projektowanie grządek kwiatowych

Nasłoneczniona, łatwo dostępna rabatka

Jeśli planujesz założenie większych, trwalszych i bardziej przemyślanych stref kwiatowych, musisz przestrzegać kilku zasad uwarunkowanych powierzchnią działki oraz panującymi na niej warunkami świetlnymi. W pierwszej kolejności musisz podjąć kilka istotnych decyzji: czy rabatki mają prezentować swoje kolory w sąsiedztwie innego elementu aranżacyjnego (innych elementów aranżacyjnych) ogrodu? Np. obok ławki, w pobliżu werandy, przed altaną, czy może mają stanowić dekorację obok miejsca do grillowania? A może chcesz założyć kilka stref kwiatowych, które przeznaczone będą w całości na barwne kobierce? Czy rabatki będą zajmowały centralne miejsce w ogrodzie, czy będą leżały na uboczu? Preferujesz rabatki wypielęgnowane i przemyślane, czy może naturalne i dzikie? Czy przejścia między grządkami a trawnikiem mają być wyraźnie wytyczone, czy może wolisz rabatki o falistych liniach?

Puść wodze fantazji – pracownicy pobliskiego marketu OBI chętnie Ci doradzą.

1. Odpowiednie tło dla grządek 2. Odpowiednie stanowisko
3. Wybór roślin
Ogrodnik projektuje swój ogród.

1. Odpowiednie tło dla grządek

Ważną pomocą dla wszystkich Twoich planów będzie szkic projektowy, w którym w pierwszej kolejności ustalisz tło rabatek. Bardzo dobrze nadają się do tego mury, żywopłoty i krzewy. Chronią kwiaty nie tylko przed wiatrem, ale także przed zbyt wczesnymi przymrozkami. Jeśli chcesz umieścić grządki na wolnej przestrzeni, np. wzdłuż drogi lub basenu, dobrym rozwiązaniem będą wąskie grządki (ok. 50 cm) z wysokimi krzewami lub strzelistymi, podobnymi do kolumn sosnowcami. Taka aranżacja charakteryzuje się estetyczną dynamiką.

Starannie zaprojektowana grządka kwiatowa

2. Odpowiednie stanowisko

Przy wyborze stanowiska musisz uwzględnić m.in. warunki świetlne. Większość roślin kwitnących preferuje stanowiska słoneczne bądź półcieniste. W miejscach w pełni zacienionych mogą rosnąć tylko niektóre rośliny. Ważne, abyś od samego początku brał pod uwagę to, że grządki kwiatowe potrzebują pielęgnacji. Dlatego powinieneś zaprojektować je w taki sposób, aby praca na nich nie była uciążliwa i aby były łatwo dostępne. Stojąc na krawędzi rabatki, powinieneś dosięgać w każdy jej zakamarek, np. po to, aby usuwać chwasty. Jeśli grządki są szersze niż 2–m, dobrym rozwiązaniem będzie wytyczenie wąskich ścieżek. Często wystarczy położyć pojedyncze płytki lub kamienie bądź też wysypać dróżkę mulczem.

Wielkość grządki powinna tworzyć harmonijną całość z całą powierzchnią ogrodu. W mniejszych ogródkach rabatki zwykle oddzielają się od reszty ogrodu w sposób naturalny. W dużych ogrodach z reguły nie prezentują się zbyt korzystnie i giną na tle zieleni.

Kolorowa rabatka.

3. Wybór roślin

Jeśli naniosłeś na szkic projektowy stanowisko grządek, ich wielkość i kształt oraz naszkicowałeś przewidywane krzewy i drzewa, czas na pracę w terenie. Musisz zdecydować, gdzie chcesz umieścić poszczególne grupy roślin. Podstawowa zasada: wszystkie pojedyncze rośliny i grupy roślin muszą mieć wystarczającą ilość miejsca, aby mogły się prawidłowo rozwijać. Tylko wtedy będą się pięknie prezentować. To, czy wybierzesz pojedyncze rośliny, czy może postawisz na większe roślinne skupiska, zależy od tego, czym postanowiłeś zasadzić grządki. Wiele bylin prezentuje się najlepiej w grupie po trzy, pięć albo siedem sztuk. Istnieją także rośliny, które ze względu na swoją wielkość i wygląd mogą z powodzeniem rosnąć w pojedynkę.

Aby poszczególne rośliny rosnące na rabatce pięknie się prezentowały, zaprojektuj optyczne „strefy odpoczynku”. Ponieważ tworzą równomierną strukturę, kierują wzrok na linie poziome. Takimi strefami mogą być np. byliny zadarniające. Ich liście tworzą płaską strukturę podobną do trawników. Tego rodzaju nisko rosnące rośliny zapewniają optyczny spokój, dzięki czemu pojedyncze byliny są bardziej widoczne. Podobny efekt można osiągnąć, układając ścieżkę z pojedynczych płytek lub kamieni. Grządki zyskują wówczas wyrafinowany i harmonijny charakter.

Aranżacja Twojego ogrodu zależy nie tylko od Twoich marzeń i upodobań. Ważną rolę odgrywają też lokalne warunki, światło i mikroklimat. Doradcy OBI chętnie pomogą Ci w opracowaniu przemyślanego projektu ogrodu i jego realizacji.

Do góry