Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Różaneczniki i azalie: kolorowe krzewy kwitnące wiosną

Rosnący na grządce różanecznik na tle innych roślin.

Czy Twój ogród jest zbyt mały, aby zakładać w nim rabatki kwiatowe, a gleba za kwaśna? Kolorowe kwiaty są piękne, ale w Twoim zacienionym ogrodzie żadne rośliny nie chcą kwitnąć? W takim razie Twój ogród jest stworzony dla różaneczników i blisko z nimi spokrewnionych azalii.

Rośliny te nie przepadają za słonecznymi stanowiskami, lubią natomiast kwaśną glebę, dzięki której bardzo obficie kwitną na wiosnę. W małych, miejskich ogródkach czynią prawdziwe cuda. Szczególnie korzystnie prezentują się razem z bardziej surowymi elementami aranżacyjnymi: nierzucające się w oczy skupiska bukszpanu wieczniezielonego, cisy, bukszpanowe kule lub cisowe cylindry, kamienne schodki, rzeźby i wazy czekają tylko na różaneczniki i azalie.

Zamień swój ogród w prawdziwe cudo – zainspiruj się ofertą i poradami OBI.

1. Idealne miejsce dla różaneczników i azalii 2. Prawidłowa pielęgnacja różaneczników i azalii
3. Sztuczne torfowisko wysokie – stanowisko dla różaneczników i azalii
Zacienione miejsca to idealne stanowiska dla różaneczników.

1. Idealne miejsce dla różaneczników i azalii

Jeśli masz szczęście i jesteś właścicielem dużego ogrodu, możesz znaleźć dla różaneczników i azalii zacienione, osłonięte miejsce. Idealne stanowisko przypomina leśną polanę, czyli jasne miejsce wśród wysokich drzew. Jako roślinne tło bardzo dobrze sprawdzają się ciemnozielone sosnowce, ponieważ sprawiają, że kwiaty różaneczników i azalii wydają się jeszcze bardziej wyraziste. Poza tym chronią je przed zimnym wiatrem, silnym mrozem i przegrzaniem. Wieczniezielone liście mogą się przegrzać nawet zimą.

Zarówno różaneczniki, jak i azalie dostępne są w przeróżnych barwach – każdy znajdzie coś dla siebie. Paleta barw tych kwitnących wiosną krzewów sięga od bieli i koloru niebieskiego po kolor różowy, purpurę, fiolet i pomarańcz. Zanim wybierzesz określone odmiany, sporządź projekt zasadzenia, w którym możesz uwzględnić różne wersje kolorystyczne.

Ogrodniczka usuwa przekwitłe pąki azalii za pomocą sekatora.

2. Prawidłowa pielęgnacja różaneczników i azalii

Różaneczniki i azalie to rośliny względnie odporne na choroby. Mogą przez wiele lat rosnąć na tym samym stanowisku i nie trzeba ich regularnie przycinać. Pamiętaj o tym, aby krzewów nie sadzić zbyt głęboko, ponieważ ucierpią wskutek braku tlenu. Gdy rośliny przekwitną, odetnij lub zerwij stare kwiaty, aby stworzyć młodym pąkom odpowiednie warunki do wzrostu. Przy usuwaniu starych pędów uważaj na to, aby przez przypadek nie uszkodzić młodych pączków.
Nowe, właśnie kupione rośliny wstaw przed zasadzeniem na około godzinę do miski z wodą. Bryła korzeniowa powinna być cała zanurzona w wodzie. Po zasadzeniu wysyp na grządkę warstwę mulczu korowego. W ten sposób zapobiegniesz nie tylko wyrastaniu chwastów, ale poprawisz także „sprawność roli”. Dzięki temu struktura gleby robi się krucha, ziemia jest wilgotna i lekko kwaśna.

Niektóre różaneczniki i azalie robią się z każdym rokiem brzydsze. Wprawdzie kwitną na wiosnę, ale w pozostałych miesiącach roku nie prezentują się najlepiej. Liście żółkną i są coraz rzadsze, krzewy robią się w dolnej części gołe, a listowie, które jeszcze nie spadło, smętnie zwisa – a przecież starannie podlewałeś i nawoziłeś rośliny, spulchniałeś glebę. Zwykle przyczyną tego, że rośliny te marnieją, jest zbyt twarda woda, która wnika w roślinę razem z wodą gruntową od spodu lub z boku. Możesz temu zapobiec, mieszając glebę dookoła grządki z dużą ilością mulczu korowego. W trudnych przypadkach możesz rozłożyć folię i uszczelnić glebę. Jeśli jest to możliwe, podlewaj rośliny wyłącznie deszczówką, aby nie narażać ich na działanie twardej wody wodociągowej.

Azalia doniczkowa o biało-różowych kwiatach.

3. Sztuczne torfowisko wysokie – stanowisko dla różaneczników i azalii

Jeśli gleba w Twoim ogrodzie nie jest kwaśna, nie oznacza to wcale, że musisz rezygnować z azalii i różaneczników. Rośliny te bardzo dobrze radzą sobie także w donicach i pojemnikach.
Możesz założyć także tzw. sztuczne torfowisko wysokie. Najpierw wytycz zarys grządki. Następnie wykop ziemię na głębokość dwóch łopat. Wykopaną ziemię możesz zużyć w innym miejscu ogrodu lub wyrzucić na kompostownik. W wykopanym dole wysyp warstwę ścinek kory, butwiejącego drewna, wiórów lub suchego, dawno zebranego chrustu. Ta warstwa tworzy filtr zatrzymujący wapno i spulchnia glebę. Następnie rozłóż folię, w której uprzednio wykonałeś małe otwory odprowadzające wodę. Na tak przygotowanym podłożu wysyp teraz ziemię pod różaneczniki i azalie. W tak przygotowanych grządkach, tzw. „sztucznych torfowiskach”, możesz zasadzić różaneczniki i azalie, nawet jeśli pozostała gleba w Twoim ogrodzie jest wapienna i nie zawiera dużo humusu.

Różaneczniki i azalie to kolorowe i łatwe w pielęgnacji rośliny – możesz je zasadzić nawet wówczas, gdy masz mały albo zacieniony ogród. Dzięki ofercie i poradom OBI będziesz mógł się długo cieszyć swoim barwnymi rabatkami.

Do góry