Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Układanie płytek

Fliesen verlegen

Płytki w łazience lub kuchni są nie tylko praktyczne, lecz również stylowe. W zależności od kolorystyki i wzornictwa możesz uzyskać w tych pomieszczeniach szczególny efekt. Bez obaw, układanie płytek z instrukcją OBI Krok po kroku jest całkiem proste.

*Czas pracy zależy od wielkości pomieszczenia i rodzaju materiału (w tym przykładzie pomieszczenie ma 10 m2 powierzchni).

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Vorbereitung

Krok po kroku 1 - Przygotowanie

Przed ułożeniem płytek szczególnie ważne jest dokładne sprawdzenie i przygotowanie podłoża. Każde podłoże musi być czyste, suche, równe, nośne i odpylone. Jeśli chcesz układać płytki na podłodze z desek lub płyt wiórowych, muszą być one mocno przymocowane do podłoża. Zastosowanie płyty wygłuszającej pozwoli uniknąć wpływu drgań.

Unebenheiten verspachten und grundieren

Krok po kroku 2 - Zaszpachlowanie i zagruntowanie nierówności

Małe pęknięcia i nierówności zaszpachluj kielnią lub zalej masą samopoziomującą. Przed ułożeniem płytek każde podłoże powinno zostać zagruntowane. W tym celu grunt głęboko penetrujący lub emulsję przyczepną rozprowadź po nim szerokim pędzlem lub wałkiem do malowania. W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza lub wręcz mokrych (w zasięgu rozprysku wody) zastosuj głęboko penetrujący preparat gruntujący.

Gerade Kanten schneiden

Krok po kroku 3 - Przycięcie prostych krawędzi

Proste krawędzie podczas przycinania płytek brzegowych uzyskasz używając maszynki do cięcia płytek. Znajdujące się w niej ostre kółeczko zarysowuje płytkę na powierzchni i na tej linii możesz ją później przełamać.

Runde Aussparungen schneiden

Krok po kroku 4 - Wycinanie okrągłych otworów

Do wycinania okrągłych otworów użyj szczypiec papuzich, krusząc nimi płytkę milimetr po milimetrze, lub wywierć je wiertarką z koronką wiertniczą.

Bodenfliesen verlegen

Krok po kroku 5 - Układanie płytek

Po przygotowaniu podłoża wymierz dokładnie powierzchnię pomieszczenia i zaznacz jego środek. Najpierw rozłóż na próbę dwa krzyżujące się rzędy płytek.

fliesen_verlegen_fliesenkleber

Krok po kroku 6 - Klej do płytek

Po czasie dojrzewania kleju nałóż go na podłoże kielnią lub szpachlą. Użyj kleju do płytek gotowego do rozrobienia. Układając płytki na płytach wiórowych lub podłożu, pod którym znajduje się ogrzewanie podłogowe, zastosuj klej elastyczny. Następnie przeczesz warstwę kleju ząbkowaną szpachelką, wygładzając jego powierzchnię. W zależności od szybkości układania pokryj klejem nie więcej niż 1 do 1,5 m2 powierzchni, gdyż inaczej klej zdąży wyschnąć. Ząbkowanie zależy od wykonania spodniej strony płytek, ich rozmiarów i podłoża.

In der Mitte beginnen

Krok po kroku 7 - Zacznij na środku

Pierwszy rząd ułóż, zaczynając od środka pomieszczenia. W tym celu w pomieszczeniach prostokątnych na podłodze pośrodku i równolegle do bocznych ścian napnij sznurek. Pierwszy rząd płytek ułóż wzdłuż wyznaczonej przez niego linii, zaczynając od środkowej płytki lub fugi. Następne płytki układaj wzdłuż ściany.

Fliesen richtig verlegen

Krok po kroku 8 - Prawidłowe układanie płytek

Lekkim ruchem obrotowym wciskaj płytki w pokryte klejem podłoże. Aby uzyskać między nimi równe odstępy, używaj specjalnych krzyżyków glazurniczych. Następnie gumowym młotkiem lekko podobijaj płytki. Jeśli do ściany chcesz przykleić listwy cokołowe, pozostaw odstęp co najmniej szerokości fugi dzielący je od płytek podłogowych. W przejściu do innych pomieszczeń i na złączeniach różnych wykładzin fuga dylatacyjna musi mieć tą samą szerokość.

Wandfliesen verlegen

Krok po kroku 9 - Układanie płytek ściennych

Płytki ścienne można układać na wielu różnych podłożach, np. na starych płytkach, płytach kartonowo-gipsowych, tynku gipsowym, płytach cementowo-włóknowych, murze z betonu komórkowego lub płytach wiórowych odpornych na wilgoć. Narysuj podstawową linię pionową i poziomą. Przy tym zaznaczeniu zacznij układać pierwszy rząd. Najpierw u góry poziomo, a następnie pionowo (kształt litery T).

In der Mitte beginnen

Krok po kroku 10 - Zaczynaj na środku

Płytki ścienne układaj symetrycznie. Zacznij na środku od fugi lub środkowej płytki. Gotowy do rozrobienia klej do płytek (klej w proszku) po okresie dojrzewania nakładaj równomiernie kielnią lub szpachlą. Do układania płytek na płytach wiórowych lub starych płytkach użyj kleju do okładzin narażonych na trudne warunki użytkowania (np. kleju elastycznego).

Kleber auftragen

Krok po kroku 11 - Nanoszenie kleju

Klej przeczesz ząbkowaną szpachlą tak, by powstała gładka powierzchnia. Ząbkowanie zależy od spodniej strony płytek (silnie profilowane = większe ząbkowanie) i ich rozmiarów.

Richtig fliesen

Krok po kroku 12 - Prawidłowe układanie

Pierwszy rząd płytek ułóż, zaczynając od środkowego punktu. Lekkim ruchem obrotowym wciskaj płytki w naniesioną warstwę kleju. Dla zachowania równych odstępów między płytkami używaj specjalnych krzyżyków dystansowych. Jeśli nie wykładasz ściany płytkami do samego sufitu, zacznij układanie od góry.

Rada: w trakcie pracy sprawdzaj położenie płytek i klej. Zbyt mocno wciśnięte krzyżyki dystansowe podczas fugowania po prostu zaszpachlujesz. Sprawdzaj linię poziomą. Od czasu do czasu odchyl jakąś płytkę, żeby sprawdzić, czy od spodu jest pokryta dostateczną ilością kleju (wymagane 80 procent pokrycia).

Außenecken und Bordüren

Krok po kroku 13 - Narożniki zewnętrzne i bordiury

Na narożnikach zewnętrznych zaczynaj układanie od całych płytek i kontynuuj je w stronę narożników wewnętrznych. W razie potrzeby użyj profili narożnych lub zakończeniowych. Dzięki bordiurom wieńczącym płytki od góry lub płytkom dekoracyjnym możesz indywidualnie zaprojektować powierzchnię wyłożoną płytkami.

Verfugen und überschüssigen Mörtel entfernen

Krok po kroku 14 - Fugowanie i usuwanie nadmiaru zaprawy

Przed fugowaniem wyskrob spoiny do czysta drewienkiem. Jeśli użyłeś kleju elastycznego, zastosuj również elastyczną zaprawę do fugowania. Rozmieszaj zaprawę na zawiesistą papkę. Podczas fugowania noś gumowe rękawiczki. Zaprawę do fugowania nakładaj na płytki i trzymając gumową fugówkę ukosem, wciskaj masę między nie. Nadmiar zaprawy starannie zgarniaj. Po wyschnięciu smugi zaprawy usuń wilgotną gąbką.

fliesen_verlegen_dehnungsfugen

Krok po kroku 15 - Spoiny dylatacyjne

Wszystkie spoiny dylatacyjne, narożne i łączące fuguje się trwale elastyczną masą uszczelniającą, na przykład silikonem. Krawędzi spoiny oklej z obu stron taśmą malarską. Silikon nałóż specjalnym pistoletem. Po wygładzeniu palcem umoczonym w płynie do naczyń ściągnij taśmę malarską, ciągnąc ją ukosem w tył i w bok. Stosuj się do wskazówek producenta i sposobu użycia poszczególnych materiałów.

Lista zakupów

 • płytki ścienne/podłogowe
 • masa samopoziomująca
 • silikon
 • płytki cokołowe
 • preparat gruntujący
 • krzyżyki glazurnicze
 • klej do płytek
 • zaprawa do fugowania

Lista narzędzi

 • ząbkowana szpachla
 • poziomnica
 • gumowa skrobaczka
 • wiertarka/nasadka do mieszania
 • maszynka do cięcia płytek
 • listwa poziomująca
 • gumowa fugówka
 • sznurek murarski
 • szczypce papuzie
 • pistolet do silikonu
Do góry