Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Właściwe pozycjonowanie grzejników

Grzejniki płaskie na ścianie.

Gdy planujesz lub urządzasz dom, pozycja grzejników w każdym pomieszczeniu jest jedną z podstawowych decyzji. Im lepiej rozplanujesz i zamontujesz radiatory, tym efektywniej będzie wykorzystana moc ogrzewania. Za pomocą niniejszej instrukcji nie tylko zminimalizujesz koszty ogrzewania, ale także zadbasz o środowisko.

Poniżej przedstawiamy wskazówki dla najlepszej pozycji grzejników w kuchni, pokoju dziennym i sypialni oraz w razie konieczności w łazience. W tym celu przedstawiamy zalety i wady mobilnych grzejników i wyjaśniamy, dlaczego osłony promieniowania są ważne i jak najlepiej zaizolować ściany zewnętrzne.

1. Kuchnia, pokój dzienny i sypialnia: grzejnik przed oknem 2. Łazienka: Ogrzewanie jako multitalent
3. Mobilne urządzenia grzewcze: Pozycjonowanie, zalety i wady 4. Prawidłowa izolacja, dodatkowe oszczędności
Młoda kobieta siedzi pod oknem na ziemi przed grzejnikiem.

1. Kuchnia, pokój dzienny i sypialnia: grzejnik przed oknem

Stała reguła: Grzejnik powinien być umieszczony na zewnętrznej ścianie, najlepiej bezpośrednio pod oknem. Dotyczy to przede wszystkim większych pomieszczeń, takich jak pokój dzienny i sypialnia oraz kuchnia.

Podczas pozycjonowania grzejnika należy zwrócić uwagę na to, aby w miarę możliwości przykrył całą szerokość okna. W ten sposób można przeciwdziałać prądowi zimnego powietrza, który płynie od okna. Ciepłe, podnoszące się powietrze z grzejników napiera na falę powietrza – dzięki temu powietrze optymalnie cyrkuluje w pomieszczeniu.

Trudniej jest, gdy poniżej okien jest bardzo mało lub nie ma w ogóle miejsca, np. w przypadku frontów do samej podłogi. Bezpośrednie postawienie tam normalnych płaskich grzejników wygląda nie tylko nieładnie, lecz także nieefektywnie. W takim przypadku należy wybrać szczególnie niskie grzejniki, które sięgają mniej więcej do łydek.

Ogrzewanie łazienki.

2. Łazienka: Ogrzewanie jako multitalent

W łazience często niemożliwe jest zastosowanie zwykłych reguł montażu grzejników. Niektóre łazienki nie posiadają żadnych okien lub ścian zewnętrznych, inne są za małe na normalne płaskie grzejniki.

Problemy te można rozwiązać w sposób kreatywny – dzięki instalacji płaskich i wysokich grzejników łazienkowych. Clou: urządzenia te nie tylko ogrzewają pomieszczenie, lecz spełniają również kilka dodatkowych funkcji. Niektóre radiatory do łazienki pełnią na przykład funkcję uchwytów na ręcznik lub suszarki na ręcznik, modele te stosuje się również jako elementy oddzielające pomieszczenia. Dostępne są również ogrzewane lustra – dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu typowa smuga po wzięciu prysznica należy już do przeszłości. Więcej w tym temacie wyjaśni nasz poradnik Właściwe grzejniki do każdego pomieszczenia.

Podczas wyboru grzejnika do łazienki najlepiej kierować się dodatkową funkcją. Płaskie, wysokie modele należy zamontować np. możliwie blisko prysznica, nawet gdy w pomieszczeniu znajduje się ściana zewnętrzna.

Mobilne urządzenie grzewcze przed białym tłem.

3. Mobilne urządzenia grzewcze: Pozycjonowanie, zalety i wady

Największa zaletą elektrycznych urządzeń grzewczych jest jednoznacznie ich elastyczność. Jeśli chodzi o pozycję, obowiązują podobne reguły jak w przypadku elementów grzewczych instalowanych na stałe: Zamontowanie urządzeń mobilnych z nawiewem w pobliżu ściany zewnętrznej i pod oknem gwarantuje idealną cyrkulację powietrza. Mobilne grzejniki, napędzane olejem, należy z kolei umieścić w środku pomieszczenia, gdyż w innym przypadku w ciemniejszych miejscach pomieszczenia mogą pojawić się ciemne plamy. Dodatkowo w żadnym wypadku nie należy przykrywać elektrycznych grzejników – może to nie tylko prowadzić do defektów, istnieje również zagrożenie pożarem.

Najważniejszą wadą elektrycznych urządzeń grzewczych jest ich wysokie zużycie energii. Dodatkowo są droższe i obciążają środowisko. Mobilnych grzejników nie należy stosować jako długotrwałe rozwiązanie i jedynie w mało używanych pomieszczeniach bez własnych grzejników lub sporadycznie jako dodatkowe źródło ciepła.

Grzejnik płaski z ekranem przeciw promieniowaniu ciepła.

4. Prawidłowa izolacja, dodatkowe oszczędności

Gdy umieścisz swoje grzejniki przed lub pod oknem, należy zastosować ekran przeciw promieniowaniu ciepła. Konstrukcja z blachy stalowej ze styroporem wewnątrz redukuje straty ciepła na powierzchniach okien i pomaga w oszczędzaniu energii.
Szczególnie podczas renowacji starych budynków za cienkie ściany zewnętrzne są często problemem. Z tego względu ważne jest żeby dodatkowo uszczelnić odpowiednie miejsca za grzejnikami, aby nie tracić wartościowej energii grzewczej. W zależności od tego ile miejsca jest dostępne pomiędzy grzejnikiem a ścianą, jako materiał izolacyjny można stosować albo płytki izolujące albo folię odbijającą ciepło. Pracownicy Twojego marketu OBI chętnie pomogą w wyborze.

Do góry