Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Samodzielna budowa otwartego kominka w 9 krokach

Majsterkowicze przed swoim nowym kominkiem, w którym płonie ogień.

Ogień trzeszczący we własnych czterech ścianach to zaleta zimą i przy okazji oszczędność kosztów. Dlatego kominek jest często wpisany w plan budowy domu. Stare budynki można jednak również doposażyć w kominek. Należy wtedy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. W naszej instrukcji krok po kroku pokazujemy jak wykorzystać zestaw budowlany z Twojego marketu OBI do zbudowania kominka przy pomocy profesjonalisty. Proszę zwrócić uwagę na to, że modele różnych producentów różnią się sposobem instalacji, dlatego należy zapoznać się z instrukcją.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Kominiarz doradza majsterkowiczowi

Krok po kroku 1 - Czy masz odpowiedni komin i podłoże?

Zanim rozpoczniesz budowę pieca kominkowego upewnij się, czy masz odpowiedni komin oraz podłoże. Po pierwsze podłoże musi być ogniotrwałe, po drugie musi ono wytrzymać ciężar pieca. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji użytkowania. Zapytaj kominiarza o to, czy komin jest odpowiedni do ilości powstałego dymu i czy nie będzie emitował zbyt wiele pyłu do atmosfery. Kominiarz musi zaopiniować komin przed zakupem i dokonać jego odbioru przed uruchomieniem. 

Majsterkowicz instaluje izolację.

Krok po kroku 2 - zestaw przeciwpożarowy i instalacja płyt izolacyjnych.

Jeżeli piec ma stać na łatwopalnym podłożu – chodzi też o niektóre płytki ceramiczne i kamienie naturalne – w celu ochrony konieczna jest płyta antyiskrowa. Może to być płyta szklana, łupkowa lub metalowa. Wymiary zależą od wielkości pieca – pomocna będzie instrukcja lub porada kominiarza. Instrukcja pomoże poza tym w doborze właściwej płyty izolacyjnej, o ile nie ma jej w zestawie budowlanym. Płyta izolacyjna chroni ścianę wokół pieca przed wysoką temperaturą. Płyty z krzemianu wapnia są proste w obróbce i dostępne w różnej grubości. Chronią otoczenie przed wysoką temperaturą jak również poprawiają izolację. 

Majsterkowicz rysuje kontury pieca.

Krok po kroku 3 - narysować kontury pieca na ścianie i podłodze

Aby uzyskać prawidłowy ciąg w kominie ważna jest precyzja. Trzeba dokładnie wymierzyć i narysować pozycję rury pieca i mufy ściennej, ponieważ tu należy wykonać otwór w ścianie. Na podłodze trzeba też narysować pozycję pieca. 

Cokół muruje się z cegieł.

Krok po kroku 4 - murowanie dolnego rzędu cegieł.

Rozpocznijcie murowanie cokołu na podłożu niepalnym lub na płycie. W zachowaniu kształtu pomoże wykonany wcześniej zarys pieca. 

Mężczyzna i kobieta instalują kominek.

Krok po kroku 5 - instalacja wkładu kominkowego, ustawienie nóżek.

Pomocna będzie siła mięśni lub wreszcie ewentualna pomoc. Teraz trzeba bowiem podnieść wkład kominka do odpowiedniej pozycji.
Teraz jeszcze raz koniecznie zajrzyjcie do instrukcji kominka. Aby piec stał prosto, można wyregulować nóżki. Należy użyć do tego klucza widełkowego oraz poziomicy.

Montaż rury pieca w ścianie.

Krok po kroku 6 - przyłączenie rury kominkowej i przewiercenie ściany zewnętrznej

Teraz należy wykonać przewiert na rurę pieca do komina – pomoc fachowca oszczędzi wam trudu i bałaganu. Jeśli chcecie wiercić sami, należy przewiercić wzdłuż zarysu rury kominowej za pomocą wiertła udarowego aż do momentu wykonania otworu w ścianie. W otworze umieszczamy mufę pieca, która nie może jednak wystawać do ciągu pieca. Całość cementujemy.

Ważny jest odpowiedni czas schnięcia zaprawy. Po wyschnięciu zaprawy rura będzie zamocowana. Staranny montaż mufy i rury jest istotny dla uzyskania prawidłowego ciągu pieca.

Majsterkowicz docina obudowę piłą.

Krok po kroku 7 - obudowa kominka

Teraz umieszczamy wkład kominka w odpowiedniej pozycji. Dwie pary rąk będą tu lepsze niż jedna. Następnie rozpoczynamy obudowę kominka. Cegły z betonu komórkowego mocujemy na wymurowanym wcześniej cokole i murujemy zaprawą cienkowarstwową. Odczekujemy do stwardnienia zaprawy. Na obmurowane ściany mocujemy obudowę, która jest zwieńczeniem pieca. Zaleca się fugowanie poszczególnych elementów pieca akrylem, ponieważ w przeciwieństwie do silikonu można go od razu zamalować.

Majsterkowicz tynkuje beton porowaty.

Krok po kroku 8 - dekoracja

Teraz można otynkować beton porowaty,  pomalować na ulubiony kolor i zabudować płytami dekoracyjnymi. Do otynkowania kominka użyj specjalnego tynku do kominków i siatki miedzianej do zbrojenia – doradca OBI doradzi przy wyborze odpowiedniego tynku. Alternatywnie można obudować kominek gotowymi płytami dekoracyjnymi wedle życzenia.  

Wykonujemy opierzenie paleniska

Krok po kroku 9 - opierzenie paleniska

Opcjonalnie należy wykonać opierzenie paleniska. Użyjcie płyt izolacyjnych z wermikulitu lub szamotu, które docinamy za pomocą piły. Płyty układamy w palenisku a nie przykręcamy. Teraz czas na kolejny telefon do kominiarza. Musi on odebrać wasz własnoręcznie wykonany kominek, aby wkrótce mógł on być z przyjemnością użytkowany. Kropką nad i będą pasujące akcesoria kominkowe.

Do góry