Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Rozłupywanie drewna przy użyciu siekiery w 3 krokach

Mężczyzna z siekierą przed pniakiem do rąbania

Jeśli chcesz tanio za pomocą siekiery rozłupać drewno do kominka, decydujący wpływ będzie miał wybór narzędzi. Najlepsze będą odpowiednie siekiery rozłupujące. Mają one zaokrąglony obuch a tylna część jest szersza. Przez to łatwo rozłupuje drewno, tworząc klinowane kawałki.

Jeśli jednak decydujesz się na wygodne użycie łuparki, proszę przeczytać w naszym poradniku Rozłupywanie drewna z użyciem łuparki, gdzie dowiesz się jak należy postępować i jakich narzędzi użyć.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz z kaskiem, rękawicami ochronnymi i butami ze stalowym noskiem.

Krok po kroku 1 - Odzież ochronna podczas rozłupywania drewna

Oprócz odpowiednich narzędzi podczas rozłupywania drewna siekierą niezbędna jest odzież ochronna. Antypoślizgowe rękawice ochronne oraz stabilne buty ochronne ze stalowym noskiem  są ogromnie ważne. Poza tym w celu ochrony oczu przed drzazgami konieczny jest kask z przyłbicą lub okulary ochronne. Przed każdym użyciem koniecznie trzeba sprawdzić czy siekiera nie posiada uszkodzeń lub pęknięć. Trzon siekiery musi być mocno przymocowany do głowicy. Jeśli trzon luźno siedzi w głowicy, należy go niezwłocznie wymienić, gdyż może się oderwać w trakcie pracy.

Idealna wysokość pnia do rąbania drewna, na którym stoi polano, obok majsterkowicz z siekierą.

Krok po kroku 2 - ustawienie pnia do rozłupywania drewna

Jako pnia najlepiej użyć twardego, dobrze wyschniętego drewna np. dębu, o minimalnej średnicy 50 cm. Eksperci mają różne zdania co do idealnej wysokości pnia. Ogólna zasada brzmi następująco: Drewno położone na pniu powinno sięgać bioder osoby rozłupującej. Ważne: Proszę położyć pień na twardym podłożu i zwrócić szczególną uwagę czy stabilnie stoi i czy może się przewrócić lub kiwać. 

Mężczyzna rąbiący drewno siekierą.

Krok po kroku 3 - ułożyć i rozłupać drewno

Proszę ułożyć drewno na środku pnia do rąbania i wziąć swobodny zamach siekierą. Proszę zwrócić uwagę na pewny chwyt. Zamach musi być pod pełną kontrolą, a między dłońmi ma być wystarczająca odległość. Proszę powtarzać czynność do momentu, aż drewno będzie rozłupane na kawałki pożądanej wielkości. Najłatwiej rozłupać drewno gdy siekiera uderza równolegle do kierunku włókien drewna. Świeżo rozłupane drewno należy możliwie szybko zużyć.

Ogólna zasada brzmi: in dłużej schnie drewno, tym trudniejsze jest rozłupywanie. Są jednak również świeże kawałki drewna, które z powodu licznych sęków i przyrostów są trudne do rozłupania siekierą. W takim przypadku należy użyć jednego lub kilku klinów rozszczepić drewno. Kliny są najczęściej z aluminium i powinny być wbite w drewno za pomocą specjalnego młota do rozłupywania drewna.

Drewno powinno zostać rozłupane na odpowiednią wielkość zanim zostanie wykorzystane w kominku. Przy pomocy siekiery można to załatwić szybko i tanio.

Do góry