Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Przyłbica i rękawice spawalnicze – bezpieczeństwo podczas spawania

przyłbica i rękawice spawalnicze - bhp podczas spawania

Spawanie jest najbardziej efektywną, a jednocześnie jedną z najbezpieczniejszych metod zespalania ze sobą różnych materiałów. Ze względów bezpieczeństwa podczas pracy niezbędne są przyłbice ochronne i rękawice spawalnicze, które zmniejszają ryzyko niekorzystnego wpływu na zdrowie. Sprawdź, dlaczego podczas spawania trzeba korzystać z tylu środków ochronnych, jaka powinna być dobra maska spawalnicza i co zrobić, żeby spawać bezpiecznie.

Spawanie to proces wykorzystywany głównie do łączenia metali. Czynność ta polega na punktowym rozgrzaniu i stopieniu materiału w celu stworzenia solidnego, wytrzymałego spoinowania.

1. Czynniki szkodliwe obecne podczas spawania 2. Dobra maska spawalnicza, przyłbica – jaka powinna być?
3. Czy wszystkie rękawice ochronne nadają się do spawania? 4. Jak spawać bezpiecznie? Więcej niż odzież ochronna
dobra maska spawalnicza

1. Czynniki szkodliwe obecne podczas spawania

Spawanie jest jedną z najbardziej niebezpiecznych metod, która wymaga przygotowania i wyposażenia się w odpowiednie środki ochronne. W trakcie pracy osoba obsługująca spawarkę jest narażona na wiele szkodliwych dla zdrowia czynników. Do najgroźniejszych należą poparzenia odpadającymi i rozgrzanymi fragmentami metalu oraz wdychanie pyłów, dymów i gazów wydzielanych w trakcie spawania.

Proces spawania emituje też promieniowanie ultrafioletowe, które jest przyczyną powstawania zaćmy, poparzeń, a w długotrwałym kontakcie ze skórą, także nowotworów.

Nawet chwilowa i incydentalna praca przy łuku elektrycznym bez odpowiednich zabezpieczeń może powodować różne dolegliwości. Jedną z nich jest tzw. „oko łukowe” – schorzenie, które powstaje w efekcie chwilowego ale intensywnego działania promieni UV na gałkę oka. Jego objawem jest zapalenie spojówek i rogówki. W skrajnych przypadkach może powodować ślepotę.

Ze względu na te bodźce, niezbędny jest solidny sprzęt zabezpieczający. Maska spawalnicza albo przyłbica ochronna osłonią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym, odpryskującymi opiłkami metalu i iskrami, a specjalna odzież ochronna i rękawice do spawania zmniejszą ryzyko poparzeń.

przyłbica i rękawice do spawania

2. Dobra maska spawalnicza, przyłbica – jaka powinna być?

Maska spawalnicza i przyłbica to środki ochronne, które zabezpieczają twarz podczas spawania. Oba rozwiązania są skuteczne, a ich wybór zależy od tego, które jest wygodniejsze dla użytkownika.

W sprzedaży znajdziesz przyłbice pasywne i automatyczne. Pierwsze są tańsze i proste w obsłudze. Używając ich, samodzielnie decydujesz o tym, jakiego filtra potrzebujesz i zakładasz go do przyłbicy. Taki model środka ochronnego sprawdzi się np. przy spawaniu metodą MMA lub migomatem. Po wygaszeniu łuku elektrycznego, obraz widziany przez przyłbice jest zaciemniony.

Bardziej komfortową propozycją są zaawansowane technologicznie przyłbice i maski automatyczne. Wybierając takie rozwiązanie, zwróć uwagę na to, aby były uniwersalne, miały mocną konstrukcję i nadawały się do różnych metod spawania elektrycznego, np. elektrodami otulonymi, drutami metodą MIG/MAG, TIG, spawania plazmowego oraz cięcia i spawania laserowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie model, który chroni oczy jednocześnie przed promieniowaniem światła widzialnego, ultrafioletowego (UV) i podczerwonego (IR), jakie powstają w procesie spawania łukowego i gazowego.

Dobrej jakości przyłbica spawalnicza i maska do spawania ma funkcję samościemniania. Jest to wbudowany filtr, który automatycznie dostosowuje poziom zaciemnienia do zapalania się i gaszenia łuku. Wybierając model udoskonalony o taką funkcjonalność, sprawdź, jaki jest czas reakcji, jak szybko następuje rozjaśnienie obrazu i jakie jest oznaczenie klasy optycznej ekranu (dokładności widoku). Ważnym parametrem są też czujniki łuku – do zwykłych prac w przydomowym warsztacie wystarczą dwa czujniki. Maski i przyłbice przeznaczone dla osób pracujących zawodowo powinny mieć wbudowane cztery sensory.

Niektóre modele mogą być wyposażone w nawiew, który ułatwia oddychanie pod przyłbicą i zmniejsza uczucie gorąca w trakcie pracy. To komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które spawają często, długo i w trudnych warunkach (np. w pomieszczeniu o nieskutecznej wentylacji wywiewnej). Inne udogodnienia to:

  • gwarancja naturalnych kolorów,
  • funkcja szlifowania,
  • regulacja obwodu i głębokości nagłowia.

jak bezpiecznie spawać

3. Czy wszystkie rękawice ochronne nadają się do spawania?

Spawanie to praca w wysokiej temperaturze i w otoczeniu sypiących się iskier. Dłonie są w największym stopniu narażone na poparzenia, dlatego rękawice ochronne to niezbędny element wyposażenia spawacza. Nie każde rękawice ochronne nadają się do spawania, ponieważ nie wszystkie modele zapewniają ochronę termiczną skóry i nie topią się pod wpływem wysokich temperatur. Rękawice do spawania powinny mieć odpowiedni certyfikat potwierdzający, że dany produkt dobrze zabezpiecza przed ogniem i iskrami.

Rękawice spawalnicze – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje rękawic spawalniczych. Najlepszą ochronę zapewniają te wyprodukowane ze skóry bydlęcej, koziej, świńskiej lub owczej, ponieważ są to materiały trwałe, odporne na topnienie i wycieranie.

Rękawice nie powinny krępować ruchów, mieć wysoki stopień odporności na działanie rozgrzanego metalu i być dobrze dopasowane do dłoni spawacza. Warto wybierać modele o wydłużonym mankiecie, który zmniejsza ryzyko dostania się gorących iskier lub płynnego metalu pod rękaw bluzy lub kurtki, i dodatkowym zabezpieczeniu kciuka (grubsza warstwa materiału to lepsza ochrona przed przedarciem).

W konstrukcji rękawic ważny jest każdy element, dlatego weź pod uwagę także to, jakimi nićmi został zszyty materiał. Najlepiej sprawdzi się odporny na wysokie temperatury kevlar

4. Jak spawać bezpiecznie? Więcej niż odzież ochronna

Mimo że spawanie jest czynnością wysokiego ryzyka, poszanowanie podstawowych zasad zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort pracy. Reguły spawania są uniwersalne i mają zastosowanie w dużych, profesjonalnych zakładach, jak i w małych domowych warsztatach.

Przede wszystkim zapoznaj się z instrukcją obsługi maszyny. Łatwiejsza w obsłudze jest spawarka na elektrody, ale wymaga od operatora większej sprawności. Migomat jest urządzeniem trudniejszym w ustawieniu, jednak po właściwym wyregulowaniu prądu i posuwu drutu, sam proces spawania nie jest skomplikowany.

Zgromadź niezbędne elementy odzieży ochronnej – poza przyłbicą i rękawicami, możesz też założyć specjalny fartuch albo kombinezon do spawania, wzmacniane obuwie i zastosować środki ochrony uszu, które wytłumią głośne hałasy.

Zadbaj o stanowisko swojej pracy. Zabezpiecz je przed działaniem czynników pogodowych i sprawdź wydajność systemu wentylacyjnego. Odpryski metalu mogą odskakiwać nawet na kilka metrów od miejsca spawania, dlatego usuń wszelkie łatwopalne i wybuchowe substancje oraz przedmioty, które mogłyby doprowadzić do pożaru. Jeśli nie masz możliwości wynieść ich z pomieszczenia, zabezpiecz je niepalnym materiałem.

Dodatkową ochroną będzie użycie maty spawalniczej. Ma specjalną antypoślizgową i samogasnącą powierzchnię odporną na gorące odpady metalu i iskry. Możesz stosować ją w miejscu wilgotnym oraz w pomieszczeniu, gdzie panuje wysoka temperatura. Mata jest odporna na kwasy i oleje. Możesz kupić ją w dowolnym kształcie i wymiarze, dzięki czemu unikniesz łączeń i podwijania się tworzywa.

Miejsce styku kabla ze źródłem napięcia i uchwytem elektrody powinno odbywać się z wykorzystaniem złączek i zacisków. Zrezygnuj z używania innych, niesprawdzonych rozwiązań samozabezpieczających się części złącznych.

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że nikt niepowołany nie znajduje się w pobliżu spawarki i nie jest narażony na obrażenia słuchu, wzroku lub poparzenia.

W pobliżu spawarki ustaw gaśnicę, która będzie niezbędna na wypadek pojawienia się ognia. Pamiętaj, że używając przyłbicy ze szkłem 10DIN, nie dostrzeżesz płomieni.

Do góry