Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Przegląd wentylatorów i klimatyzatorów

Kobieta chłodzi się wentylatorem.

Kiedy w gorące, letnie dni w mieszkaniu i biurach robi się nieznośnie ciepło, istnieje możliwość zachowania mimo to chłodnej głowy. Przedstawiamy wentylatory i klimatyzacje i objaśniamy sposób działania oraz zalety i wady urządzeń. Ponadto wyjaśnimy, kiedy jakie urządzenie w jakim miejscu najlepiej użyć.

1. Przyczyna gorąca w budynkach 2. Wskazówki o unikaniu gorąca
3. Kiedy jaki klimatyzator ma sens? 4. Wentylatory
5. Klimatyzatory monoblokowe 6. Klimatyzatory typu Split
Ogród zimowy o dużej powierzchni.

1. Przyczyna gorąca w budynkach

Najczęściej zła lub nieistniejąca izolacja zatrzymuje gorąco w budynkach. Poprzez duże powierzchnie okien bez ochrony przed słońcem jak rolety, żaluzje czy folie gorąco dostaje się również do domu. Także źle zaplanowane ogrody zimowe o dużej powierzchni nagrzewają się szybko w wyniku tzw. efektu szklarniowego i powodują zbyt ciepłe powietrze w pomieszczeniu.

Zaciemnione okno.

2. Wskazówki o unikaniu gorąca

W ciągu dnia, gdy jest gorąco, bezwzględnie nie należy otwierać okien. Dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie, wietrzenie ma sens. Świeże powietrze odprowadza wtedy nie tylko gorąco, ale również wilgoć z pomieszczeń i zapobiega tworzeniu się grzyba. Rolety i żaluzje pomagają izolować od gorąca i powinny być całkowicie zamknięte. Ochrona przed słońcem na zewnątrz okna jest przy tym skuteczniejsza, ponieważ odbija promienie, zanim dostaną się do pomieszczeń. Wewnętrzna ochrona przed słońcem odbija promienie, gdy już są w pomieszczeniu. Folie ochrony przed słońcem odbijają promienie słoneczne i dają dzięki temu trwałą ochronę przed upałem, przede wszystkim przy dużych oknach dachowych. Poza tym, źródła ciepła jak lampy, komputery i telewizory należy włączać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne.

Jeżeli cierpisz z powodu upałów w domu, ewentualnie ma sens renowacja energetyczna. Dobra izolacja fasady ma też zalety zimą, gdyż zatrzymuje ciepło ogrzewania w pomieszczeniach.

Klimatyzator i wentylator w jednym mieszkaniu

3. Kiedy jaki klimatyzator ma sens?

Jeżeli wszystkie opisane środki nie wystarczają, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniach na przyjemnym poziomie, wentylatory i klimatyzatory szybko ją obniżą. Jakie urządzenie jest dla Ciebie najlepsze, zależy od miejsca i ostatecznie od Twojego portfela. Prosty wentylator do chłodzenia na biurku można już dostać za niewielką sumę. Monoblokowe klimatyzatory kosztują już trochę więcej i nadają się przede wszystkim do użytku mobilnego w małych pomieszczeniach. Przy klimatyzatorach typu Split oprócz wyższej ceny musisz zaplanować również większy nakład na instalację.

Wentylator stoi na podłodze.

4. Wentylatory

Dzięki wentylatorowi osiągniesz ochłodzenie szybko, tanio i prosto. Utrzymuje powietrze w ruchu i dlatego daje świeżą bryzę. Jego promień działania jest jednak bardzo ograniczony. Poza tym, nie chłodzi powietrza w pomieszczeniu i przy ciągłym używaniu może być powodem sztywnego karku od przeciągu. Z powody hałasu wentylator nie jest zawsze odpowiednim wyborem. 

Klimatyzator monoblokowy

5. Klimatyzatory monoblokowe

Kto chce prosty do instalacji i od razu gotowy do użycia klimatyzator, decyduje się na urządzenie monoblokowe. Klimatyzatory monoblokowe nadają się przede wszystkim do małych pomieszczeń i wymagają jedynie gniazdka i uchylonego okna. Ciepło z wnętrza jest transportowane na zewnątrz grubym wężem zawieszonym w szczelinie okna. Jest to jednak też jednocześnie największa wada urządzenia, gdyż poprzez wbudowane w urządzeniu wentylatory powstaje podciśnienie w pomieszczeniu, w wyniku którego ciepłe powietrze jest wsysane do środka przez okno. To zmniejsza wydajność chłodzenia. Ponadto urządzenia monoblokowe zużywają bardzo dużo prądu.

Można zamontować specjalną folię na oknie i ramie okna, która zapobiega wracaniu ciepła wytworzonego przez mobilne klimatyzatory przez otwarte okna do pokoju wzgl. dostawaniu się powietrza z zewnątrz do środka.

Klimatyzator typu Split

6. Klimatyzatory typu Split

Klimatyzatory typu Split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych przewodami z chłodziwem. Dzięki temu podziałowi chłodzą powietrze najskuteczniej i to przy bardzo znośnym poziomie hałasu. Jednak oprócz wyższej ceny kupna należy uwzględnić również większy nakład na instalację. Z jednej strony trzeba wywiercić otwór w ścianie zewnętrznej o średnicy ok. 7 cm i zamontować bezpiecznie urządzenie zewnętrzne na uchwycie. Ponadto tylko certyfikowane firmy mogą instalować urządzenia typu Split, aby wykluczyć niepożądane wydostawanie się chłodziwa. Jedyny wyjątek: napełnione urządzenia typu Split, które otrzymasz w markecie OBI.
Nikt nie musi wystawiać się bezbronnie na słoneczne gorąco. Na każdy portfel, każde wymaganie i otoczenie jest odpowiedni środek klimatyzacji: od prostego wentylatora do klimatyzatorów monoblokowych i typu Split.

Do góry