Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Przegląd ogrzewania podłogowego

Nowocześnie urządzone pomieszczenie.

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane jako uzupełnienie istniejącego systemu ogrzewania lub również jako główny system ogrzewania. Obojętne, czy ogrzewanie podłogowe montujesz bezpośrednio podczas budowy lub później – należy dobrze się zastanowić, jaki rodzaj ogrzewania podłogowego będzie odpowiedni do Twoich czterech ścian i naturalnie do podłogi.

Ułatwimy Tobie podjęcie decyzji i przedstawiamy w naszym poradniku zestawienie zalet i wad elektrycznych i wodnych systemów ogrzewania.

Jak zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe w 6 krokach można przeczytać w naszym poradniku o takiej samej nazwie.

1. Zalety ogrzewania podłogowego 2. Porównanie elektrycznego i wodnego ogrzewania podłogowego
3. Ogrzewanie akumulacyjne lub ogrzewanie bezpośrednie dla podłoża 4. Które podłogi najlepiej nadają się do ogrzewania podłogowego?
5. Późniejsze zamontowanie ogrzewania podłogowego: możliwości
Zamontowane ogrzewanie podłogowe.

1. Zalety ogrzewania podłogowego

Zwykłe grzejniki ogrzewają głównie powietrze, przez co w pomieszczeniu powstaje cyrkulacja – ciepłe powietrze podnosi się do góry, schładza, opada i zamyka obieg. W ten sposób poruszana jest duża ilość kurzu i powietrze wysycha. Poza tym ciepłe powietrze pozostaje raczej pod sufitem, podczas gdy podłoga jest zimna.

Natomiast ogrzewanie podłogowe ogrzewa od dołu za pomocą przyjemnego i jednakowego ciepła promieniującego. Sprzyja to ludziom czułym i alergikom, gdyż powietrze nie jest wysuszane i nie wywołuje krążenia kurzu. Większość ciepła znajduje się na podłodze. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest dodatkowa powierzchnia. Inaczej niż w przypadku grzejników ogrzewanie podłogowe nie jest umieszczone w pomieszczeniu, lecz jest umieszczane w sposób niewidoczny w podłożu. Można je poza tym łączyć prawie z każdym rodzajem podłogi.

Elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe?

2. Porównanie elektrycznego i wodnego ogrzewania podłogowego

Systemy ogrzewania podłogowego są dostępne w dwóch wariantach: elektryczne lub z płaszczem wodnym. Elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z kabli grzewczych, które są zamocowane na samoprzylepnych siatkach. Są one dostępne w różnych rozmiarach jako materiał w rolkach i dają się łatwo położyć. Nadają się szczególnie do montowania na małych powierzchniach, takich jak łazienka. Dzięki niskiej wysokości elektrycznego ogrzewania podłogowego nie ma konieczności dodatkowego podnoszenia drzwi i progów podczas jego montażu. Z reguły rozróżnia się pomiędzy modelami, które montowane pod kamieniem, posadzką lub płytkami i drewnem takim jak parkiet albo laminat.

Wodne ogrzewanie podłogowe ogrzewa pomieszczenie za pomocą rurek położonych na również rolkowych matach z tkaniny i wewnątrz prowadzą ciepłą wodę. Można je montować w lub pod posadzką na dużych powierzchniach i z reguły bezproblemowo podłączyć do istniejącego systemu grzewczego. Za pomocą ogranicznika temperatury odpływu regulujesz systemy grzewcze, które wprawdzie mają porównywalnie dłuższy czas dopływu, przekonują jednak niższymi kosztami operacyjnymi.

Majsterkowicz nanosi maty grzewcze.

3. Ogrzewanie akumulacyjne lub ogrzewanie bezpośrednie dla podłoża

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego można wybierać pomiędzy ogrzewaniem akumulacyjnym i ogrzewaniem bezpośrednim. Pierwsze ładuje się przez noc i następnie przez dzień wydziela ciepło. Kumulowanie ciepła może być regulowane za pomocą sterowania ładowaniem. Pojemność kumulacji jest w przypadku akumulacyjnego elektrycznego ogrzewania podłogowego bardzo mocno uzależniona od budowy podłogi lub masy posadzki. Oddawanie ciepła przy ogrzewaniu akumulacyjnym nie może być regulowane tak jak w przypadku zwykłego nocnego ogrzewania akumulacyjnego. W ten sposób bezpośrednio po fazie ładowania rankiem podłoże może być bardzo gorące, a wieczorem ewentualnie bardzo zimne, co z kolei przy dodatkowym systemie ogrzewania bezpośredniego jest nieodzowne.

Alternatywą do ogrzewania akumulacyjnego połogi jest ogrzewanie bezpośrednie. Można je regulować po względem oddawania ciepła i dzięki nowoczesnym systemom można je położyć bez posadzki pod różnymi podłogami. Jednak z reguły w przypadku tego ogrzewania koszty ogrzewania są wyższe w porównaniu do ogrzewania akumulacyjnego.

Podłoga jest decydującym czynnikiem jeśli chodzi o efektywność ogrzewania podłogowego.

4. Które podłogi najlepiej nadają się do ogrzewania podłogowego?

Dzięki nowoczesnym systemom ogrzewanie podłogowe można obecnie stosować pod prawie każdą podłogą. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że nakłady na ogrzanie są tym wyższe, im grubsza podłoga – decydujący jest tzw. opór przepustowości ciepła podłoża. Zależy to również od materiału podłogi. Drewno cechuje się większym oporem przepustowości ciepła niż płytki i przez to nie przepuszcza tak dobrze ciepła. Twarde gatunki drewna, takie jak dąb, orzech lub wiśnia nadają się poza tym bardziej niż miękkie, szybciej rozszerzające się i ruszające się gatunki drewna, takie jak klon czy buk.

Płytki i kamień naturalny umożliwiają natomiast szybsze i równomierne rozprowadzenie ciepła. Nadaje się również większość podłóg z tworzywa sztucznego i wykładzin, o ile nie zawierają żadnych piankowych elementów części lub innych elementów niekompatybilnych z ogrzewaniem podłogowym. W przypadku pytań w tej kwestii prosimy o kontakt z pracownikiem Twojego marketu OBI Laminat i parkiet to kolejne alternatywy. Ich opór przepustowości ciepła jest jednak trochę wyższy niż w przypadku płytek i wykładzin.

Majsterkowicz montuje ogrzewanie podłogowe.

5. Późniejsze zamontowanie ogrzewania podłogowego: możliwości

Gdy czcesz zamontować ogrzewanie podłogowe na już istniejącym podłożu, z reguły jest to możliwe bez żadnych problemów. Bardzo cienkie, nowoczesne elementy można położyć bezpośrednio na istniejącym podłożu – mała wysokość całego systemu umożliwia połączenie z większością podłóg.

Można zamontować elektryczne jak i również wodne ogrzewania podłogowe. Wodne ogrzewanie podłogowe można przy tym bezproblemowo podłączyć do istniejącego obiegu grzewczego.

Niski nakład związany obecnie z dodatkowym montażem oznacza relatywnie niskie koszty. W zależności od produktu dodatkowe wyposażenie w ogrzewanie podłogowe kosztuje około 80 do 120 euro za m². Do tego mogą dojść koszty nowych rurek przyłączeniowych i utylizacja starych grzejników.

Ogrzewanie podłogowe nadaje się zarówno do nowych budynków jak i przy renowacji lub remoncie starych budynków. Po zainstalowaniu utrzymują w mieszkaniu cały czas równomierne ciepło.

Do góry