Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Paliwa do kominka i pieca: ogrzewanie drewnem i węglem

Heiz-Berater

Wobec rosnących cen oleju i gazu kominki, piece na drewno, węgiel i kaflowe wracają do łaski. Wielka zaleta takiego ogrzewania: ciepło powstaje tam, gdzie jest potrzebne - w pokoju - bez potrzeby włączania ogrzewania centralnego w całym domu. Jako opał nadaje się drewno i węgiel.

Podsumowaliśmy dla Ciebie zalety i wady drewna, brykietów drewna i węgla jako opału i poinformujemy Cię, jak najlepiej ogrzewać i przedstawimy zestawienie różnych pieców i kominków.

1. Drewno 2. Brykiet drzewny
3. Brykiet węgla brunatnego 4. Jak prawidłowo rozpalać
5. Jakie są piece?
Drewno przed palącym się piecem kominkowym.

1. Drewno

Dzięki metodom nowoczesnej i najczęściej już ekologicznej gospodarki drzewnej odnawialny surowiec, drewno jako opał jest dostępne w wystarczającej ilości. Aktualnie rośnie w niemieckich lasach ok. 260000 m3 drewna, z czego na razie jedna trzecia nie jest wykorzystywana. Drewno jest więc ekologicznie rozsądnym, odnawialnym paliwem.

Na zalety drewna składa się z jednej strony niska cena - jeżeli je sam porąbiesz. Poza tym, łatwo się zapala i daje szczególną przytulność.
Z drugiej strony drewno ma znacznie mniejszą wartość opałową (4,03 kWh/kg) niż węgiel brunatny czy brykiety drewna i wymaga dużo miejsca do składowania. Ponadto nie nadaje się do stałego palenia pieca, gdyż ciągle trzeba dokładać drewna do pieca.


Składowanie
Najlepiej układać drewno pod wysuniętym dachem. W żadnym wypadku nie powinno być przechowywane w piwnicy czy pod plastikową plandeką. Idealne do palenia jest drewno po dwóch do trzech latach suszenia.

Jaki piec?
Drewno może być spalane w kominkach, piecach kaflowych i na drewno. Konieczny dopływ powietrza dociera z boku lub z góry.

Paleniska nie są miejscami do palenia śmieci. Dlatego nie należy wrzucać papieru do kominka czy pieca. Zamiast tego jako pomoc w rozpaleniu powinny być używane rozpałki kominkowe.  

Wiele pelletów drewnianych

2. Brykiet drzewny

Brykiet drzewny powstaje w wyniku maszynowego prasowania odpadów z drewna, jak np. trocin i mączki drzewnej. Warunkiem jest, aby były nieobrobione. Dzięki temu procesowi brykiet ma niewielką zawartość wody, tylko 10%, dlatego w porównaniu do normalnego drewna ma wysoką wartość opałową.

Wobec polan drewna brykiet ma jasną przewagę. Z 4,8 do 5,5 kWh/kg ma znacznie wyższą wartość opałową i produkuje mniej popiołu. Ponadto potrzebuje znacznie mniej miejsca do składowania, daje neutralny bilans CO2 i jest produkowany z produktów odpadowych przemysłu drzewnego.
W porównaniu do węgla brykiet drzewny zapala się wprawdzie łatwiej, ale ma niższą wartość opałową.


Jaki piec?
Brykiet drzewny może być spalany jak normalne drewno w kominkach, piecach kaflowych i na drewno. Konieczny dopływ powietrza dociera z boku lub z góry.

Brykiet drzewny miękki czy twardy?
Brykiet drzewny miękki łatwo się zapala, ale też szybko i niespokojnie się spala. Brykiet drzewny twardy wprawdzie zapala się trudniej niż miękki czy drewno, ale dłużej się pali i z równomiernym płomieniem.

Stos brykietu węgla brunatnego

3. Brykiet węgla brunatnego

Węgiel brunatny w przeciwieństwie do drewna jest paliwem kopalnym, wydobywanym w górnictwie odkrywkowym. W byłej NRD węgiel brunatny był najważniejszym paliwem. Obecnie węgiel ten przeżywa renesans głównie w formie brykietu, w przeciwieństwie do coraz rzadziej stosowanego węgla kamiennego.

Jego zaletą jest możliwość stosowania w piecach stałopalnych, co jest sensownym uzupełnieniem do centralnego ogrzewania. Pali się powoli i równo przy wysokiej wartości opałowej 5,9 kWh/kg i wymaga o wiele mniej miejsca niż drewno.

Przeciwko węglowi przemawia kosztowne zapalanie i przede wszystkim zły bilans ekologiczny: podczas spalania wyzwala się relatywnie dużo dwutlenku węgla i nie jest surowcem odnawialnym.


Jaki piec?
Teoretycznie brykiet węgla brunatnego można spalać również w piecu na drewno lub kominku, lepiej jednak nadają się specjalne piece węglowe. Decydującym jest, iż w tych piecach dopływ powietrza dociera od dołu, nie z boku czy z góry, co jest zaletą dla spalania węgla brunatnego.

Możesz również połączyć drewno z brykietem węglowym. Drewno jest idealne do rozpalania, gdyż daje szybko duże ciepło. Aby nie musieć ciągle dokładać i aby utrzymać temperaturę, proszę potem dołożyć węgla.  

Świeżo rozpalony ogień z brykietem węgla brunatnego

4. Jak prawidłowo rozpalać

Drewno i węgiel brunatny różnią się również przy rozpalaniu: drewno pali się szybciej, węgiel potrzebuje większej energii, aby właściwie się palić.
Tak rozpalisz dobrze w kominku lub piecu.

Aby dobrze rozpalić drewno kominkowe, należy położyć płaskie polano równolegle do drzwiczek na dnie paleniska, zamknąć górny ciąg powietrza i otworzyć całkowicie dolny. Położyć jedną lub dwie rozpałki albo kilka wiórów na polano i zapalić je. Również kora, szyszki, chrust czy trociny nadają się do zapalenia.
Jak tylko drewno się zapali, można dołożyć kolejne polana drewna. Ponownie otworzyć całkowicie górny ciąg powietrza i zamknąć do połowy dolny.

Zanim zapalisz brykiet drzewny, powinieneś go połamać w pojedyncze kawałki i tak wypełnić palenisko maksymalnie do połowy. Zamknąć górny ciąg powietrza przy całkowitym otwarciu dolnego ciągu. Położyć rozpałkę albo wióry pod kawałki brykietu i zapalić je. Kiedy brykiet płonie, otworzyć całkowicie górny ciąg powietrza i zamknąć do połowy dolny.

Przy brykiecie węglowym proszę włożyć wystarczającą ilość wiór i dodatkowo więcej rozpałki do paleniska. Na drewno włożyć dwa do trzech brykietów i otworzyć całkowicie dolny ciąg powietrza. Rozpalić wióra i rozpałkę, kiedy brykiet zapalił się całkowicie, można zmniejszyć nieco dopływ powietrza.

Wazon z jesiennymi liśćmi na gzymsie otwartego kominka.

5. Jakie są piece?

Zanim kupisz kominek lub piec, musisz wyjaśnić, czy w wybranym pokoju istnieje możliwość jego postawienia. Nasi pracownicy w marketach OBI doradzą oczywiście chętnie i pomogą w wyborze właściwego pieca czy kominka. Zasadniczo istnieją następujące możliwości:


Otwarty kominek i piec kaflowy
Klasykami są kominek i piec kaflowy. W budowie są nieco kosztowniejsze, gdyż z reguły są murowane.

Piec kominkowy
Piec kominkowy (zwany też piecem szwedzkim) jest bardzo tanią alternatywą do otwartego kominka i wymaga o wiele mniej nakładów do ustawienia. Piece kominkowe są jedynie podłączane rurą piecową do komina i posiadają zamknięte, z przodu przeszklone palenisko.

Piec stałopalny
Piece stałopalne są wykonane specjalnie do palenia stałego. Są stosowane przede wszystkim tam, gdzie potrzeba stale ogrzewać piecem i gdzie nie ma on być używany sporadycznie jak piec kominkowy.

Piec warsztatowy
Piece warsztatowe zostały stworzone do ogrzewania warsztatów i hal, znajdują jednak też
zastosowanie w mieszkaniach. Są jednak sensowne tylko w większych pomieszczeniach ze względu na bardzo dużą moc. Jak piece stałopalne również warsztatowe są wykonane przede wszystkim do stałego palenia.

Do góry