Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Ogrzewanie podłogowe – jaki jest koszt instalacji i użytkowania ogrzewania podłogowego?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to ekologiczny trend instalacyjny, w którym posadzka to właściwie jeden ogromny grzejnik podłogowy. Rozkłada ciepło zgodnie z fizjonomią człowieka – ciepłe powietrze znajduje się przy stopach a chłodniejsze na wysokości głowy. Wpływa to na lepszy komfort i minimalizuje jonizację powietrza. Sprawdź, jaki jest koszt podłogówki i czy ogrzewanie podłogowe się opłaca.

Ogrzewanie podłogowe utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu i w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami, wolniej traci ciepło.

1. Zalety ogrzewania podłogowego 2. Koszt instalacji podłogówki
3. Koszt ogrzewania podłogowego. Jakich rachunków się spodziewać? 4. Inne koszty ogrzewania podłogowego
5. Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

1. Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to jeden z największych trendów wśród innowacyjnych technologii w budownictwie mieszkalnym. Podłogówka coraz częściej wypiera grzejniki, za sprawą szeregu udogodnień, jakich nie może zaoferować tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne. Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego to:

 • komfortowy profil ciepła – w domu z podłogówką, ciepłe powietrze znajduje się u dołu i w naturalny sposób unosi się ku górze, a nie odwrotnie, jak w przypadku ogrzewania z grzejnikami. Dzięki temu unikasz efektu ciepła gromadzącego się pod sufitem i zimnej podłogi. 
 • optymalizacja kosztów – prawidłowo założona i dobrze dobrana do powierzchni pokoju podłogówka to rozwiązanie bardziej oszczędne. Pozwala na utrzymanie stałej temperatury, lepszą efektywność grzewczą i mniejsze zużycie energii w porównaniu z grzejnikami. Na minimalizację kosztów wpływają czynniki takie jak: zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu z podłogówką czy dobór materiałów wykończeniowych.
 • wygoda – ogrzewanie elektryczne podłogowe daje ogromny komfort użytkowania – nie wymaga organizowania miejsca na przechowywanie opału (np. pelletu) ani sprawdzania poziomu paliwa i regularnego uzupełniania jego stanu. 
 • łatwość aranżacji pomieszczenia – ukryte w podłodze rurki czy maty grzewcze są dyskretne – nie zajmują miejsca na ścianie i sprawiają, że masz większą powierzchnię do zagospodarowania w pokoju. To znakomite rozwiązanie do pomieszczeń, w których mają pojawić się np. duże przeszklenia. 
 • mikroklimat korzystny dla alergików – kaloryfery ogrzewają wnętrza na zasadzie konwekcji – przekazywania ciepła poprzez unoszące się ciepłe powietrze. W trakcie ogrzewania domu wraz z ciepłym powietrzem w górę unoszą się także roztocza, bakterie, drobnoustroje i pyły zgromadzone na powierzchni grzejnika, które nasilają objawy alergii. Podłogówka niweluje problem „wirowania” roztoczy w powietrzu, ponieważ wykorzystuje inny ruch powietrza i utrzymuje ciepło u dołu.
 • brak kotłowni – jeśli ogrzewanie podłogowe elektryczne jest jedynym źródłem ciepła w domu, nie ma konieczności wygospodarowywania miejsca na kotłownię. Dodatkowe pomieszczenie można zaadaptować np. na garderobę, spiżarnię lub schowek.
 • ekologia i oszczędność – wykorzystując innowacyjne odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne, możesz zredukować koszty związane z comiesięcznymi opłatami za prąd niemal do zera. 

2. Koszt instalacji podłogówki

Ogrzewanie podłogowe może być samodzielnym lub strefowym źródłem ciepła. Druga metoda polega na wykorzystaniu go w roli dodatkowego generatora ciepłego powietrza stosowanego np. w kuchni, łazience i przedpokoju.

Koszt podłogówki zależy od tego, jaki typ instalacji wybierzesz i na jakiej powierzchni chcesz ją wykonać. Do wyboru masz ogrzewanie podłogowe wodne  i elektryczne. Pierwsze polega na ułożeniu rur rozprowadzających wodę, a drugie wykorzystuje przewody lub maty grzewcze.

W wariancie elektrycznym cena zależy przede wszystkim od kosztów związanych z zakupem systemów grzewczych. Metr bieżący grzejnych przewodów stałooporowych kosztuje około 13 zł, a przewodów samoregulujących zwykle nie więcej niż 30 zł. W przeliczeniu na m2 ogrzewanie podłogowe elektryczne kosztuje od 100 do 400 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć wydatki związane z zakupem termostatu umożliwiającego sterowanie ogrzewaniem podłogowym (100-500 zł).

Mimo że cena za m2 wydaje się wysoka, w przypadku podłogówki z przewodami lub matami cieplnymi nie trzeba inwestować w zakup kotła grzewczego, komina, grzejników, rur, zaworów itd. Niektóre dostępne w sprzedaży systemy nadają się do układania tuż pod warstwą materiału wykończeniowego na podłodze (np. od razu pod panelami), co generuje duże oszczędności na materiałach budowlanych przeznaczonych do montażu podłogówki.

Planując wykonanie podłogówki, postaw na elementy instalacyjne wysokiej jakości i z wyższej półki cenowej, a oszczędności szukaj w materiałach wykończeniowych na podłogę oraz robociźnie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko awarii i późniejszych opłat związanych z naprawą instalacji. Ogrzewanie podłogowe elektryczne można ułożyć samodzielnie, zaczynając od ustalenia optymalnej wydajności cieplnej uzależnionej od tego, w jakim stanie jest podłoże.

3. Koszt ogrzewania podłogowego. Jakich rachunków się spodziewać?

Jednoznaczne oszacowanie kosztów związanych z opłatami za użytkowanie ogrzewania podłogowego to trudne zadanie, ponieważ jest wartością, która łączy w sobie różne elementy. Najważniejsze czynniki to:

 • obowiązujące ceny prądu – jednym ze sposobów obniżenia rachunków za elektryczne ogrzewanie podłogowe jest wybór najkorzystniejszej taryfy prądu. Jeżeli przez większość dnia domowników nie ma w domu, warto rozważyć wybór np. taryfy nocnej, która jest znacznie tańsza, w porównaniu z całodobową;
 • poprawność wykonania instalacji grzewczej;
 • ocieplenie domu – opłaty za elektryczne ogrzewanie podłogowe będą znacznie niższe, jeśli budynek ma wykonaną termoizolację i systemy energooszczędne (np. ocieplenie poddasza i innowacyjne rozwiązania stolarki okiennej uniemożliwiające starty ciepłego powietrza);
 • powierzchnia grzejna;
 • ogniwa fotowoltaiczne – jeśli budynek ma założoną instalację fotowoltaiczną, sam produkuje prąd z energii słonecznej. To najlepszy sposób na zminimalizowanie rachunków za podłogówkę i ograniczenie ich wyłącznie do opłat dystrybucyjnych.

Do oszacowania przybliżonych kosztów za ogrzewanie prądem można pomnożyć energię użytkową (Eu) budynku przez jego powierzchnię. Otrzymany wynik będzie wartością zapotrzebowania na energię użytkową wyrażoną w kilowatogodzinach (kWh). Liczbę tę trzeba pomnożyć przez cenę wybranej taryfy i odpowiednio podzielić – pamiętając o tym, że sezon grzewczy trwa zwykle od września do kwietnia. 

Przykładowa kalkulacja może więc wyglądać następująco – jeśli zgodnie z projektem budowlanym Eu budynku wynosi 51, a powierzchnia użytkowa 105 m2, kWh sięgnie 5355. Zakładając, że aktualna cena taryfy to 0,60 zł/kWh, roczne zużycie będzie kosztować nieco ponad 3200 zł. Według tej kalkulacji miesięczne rachunki za samo ogrzewanie prądem (w sezonie grzewczym) wyniosą ok. 400 zł, a w przypadku domu z instalacją fotowoltaiczną do kilkudziesięciu złotych za opłaty stałe i dodatki do energii czynnej.

4. Inne koszty ogrzewania podłogowego

Dobrze założone ogrzewanie elektryczne na podłodze jest właściwie bezobsługowe i bezawaryjne. Oznacza to, że zakończony sezon grzewczy nie wymaga konserwacji ani przeprowadzania przeglądów technicznych instalacji. Nierzadko, profesjonalne firmy zajmujące się montażem instalacji, udzielają wieloletniej gwarancji na montowane systemy. 

O skuteczności instalacji decyduje grubość izolacji cieplnej podłogi. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku podłóg nad pomieszczeniem nieogrzewanym. Z tego względu, decyzję o wyborze ogrzewania elektrycznego podłogowego najlepiej podjąć na etapie stanu surowego – pozwala to na położenie odpowiedniej izolacji i wylanie wylewki poziomującej. 

5. Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Biorąc pod uwagę długą listę zalet, wygodę obsługi, koszty montażu i brak opłat za konserwację czy przeglądy, jest to instalacja warta swojej ceny. Trzeba jednak pamiętać, że jedne z warunków sprawnie działającej podłogówki to odpowiednio ocieplony dom i poprawne założenie systemu grzewczego. Dlatego, wykonując go samodzielnie, trzeba bardzo dobrze zapoznać się z instrukcją montażu lub oddać prace instalacyjne fachowcom.

Do góry