Demontaż grzejnika w 8 krokach. Jak usunąć grzejnik?

Majsterkowicz samemu zdejmuje grzejnik.

Demontaż starego grzejnika i zamontowanie nowego może mieć sens z wielu różnych powodów. Po pierwsze stare grzejniki nie mają pełnej mocy: oprócz powodów fabrycznych może to wynikać z odkładania wapnia i zabrudzeń we wnętrzu grzejnika. Poza tym nowoczesne grzejniki mają cieńszą budowę niż ich poprzednicy. W ten sposób za grzejnikiem znajdzie się miejsce na dodatkową izolację, dzięki czemu efektywnie można obniżyć koszty ogrzewania. OBI pokaże, jak za pomocą kilku ruchów ręki można zdemontować stary grzejnik.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz samemu wyłącza piec.

Krok po kroku 1 - wyłączanie pieca

Przed demontażem grzejnika należy wyłączyć urządzenie grzewcze i odłączyć system od prądu. Należy koniecznie zwrócić uwagę na wskazówki, jak właściwie zdemontować grzejnik, podane przez producenta urządzenia grzewczego.

Dopływ wody zostaje zablokowany.

Krok po kroku 2 - zamknięcie dopływu wody grzejnika

Demontaż grzejnika wymaga zamknięcia dopływu wody, która zasila grzejnik. O ile dla posiadaczy domków jednorodzinnych nie stanowi to problemu, o tyle dla mieszkańców bloków to zadanie nie jest łatwe. By spuścić wodę z instalacji należy mieć pozwolenie społdzielni, a ta często odmawia z racji tego, że spuszczenie wody z całego pionu wiąże się z nieałym kosztami. Czy istnieje więc prostszy sposób na to, jak zdemontować grzejnik w mieszkanu? Tak. W takim wypadku najlepiej jest zamrozić rury zasilające i odprowadzające wodę z grzejnika. W tym celu stosuje się specjalne urządzenie zwane "zamrażarką elektryczną", która utowrzy pewnego rodzaju lodowy czop, który zahamuje przepływ wody. Dzięki temu można zdjąć grzejnik bez konieczności zamykania dopływu wody.

Jeśli zastosujesz zamrożenie rur, dwa kolejne punkty w naszym przewodniku Cię nie dotyczą.

Ciśnienie wody zostaje obniżone.

Krok po kroku 3 - obniżenie stanu wody urządzenia grzewczego

Następnie należy obniżyć ciśnienie wody w urządzeniu grzewczym. Dzięki temu poziom wody w podłączonych grzejnikach opadnie. Zawór opróżniający znajduje się najczęściej na odpływie w pobliżu pieca w dolnej części. Należy podłączyć odpowiedni wąż do zaworu opróżniającego i spuścić wodę do odpływu.

Jeśli użyjesz zamrażarki elektrycznej, ten pnkt Cię nie dotyczy.

Zawór termostatu zostaje zamknięty.

Krok po kroku 4 - przygotowanie do demontażu grzejnika

Należy zamknąć zawór termostatu aby do grzejnika nie płynęła woda. Niektóre grzejniki posiadają blokowany zawór odpływu. W takich modelach odpływ można zamknąć za pomocą klucza sześciokątnego, zanim zakręcisz zawór. Jeśli grzejnik nie posiada blokady odpływu, należy spuścić wodę z całego obiegu grzewczego aby uniknąć szkód spowodowanych wodą.

Grzejnik zostanie odpowietrzony.

Krok po kroku 5 - odpowietrzanie grzejnika

Za pomocą klucza odpowietrzającego należy odkręcić zawór odpowietrzania aby odpowietrzyć grzejnik. Pozostałe w grzejniku ciśnienie może w ten sposób ujść. Dla bezpieczeństwa należy przytrzymać miskę, wiaderko lub inny pojemnik pod zaworem odpowietrzania, aby zebrać ewentualnie wydostającą się wodę. Jeśli przez dłuższy czas z zaworu odpowietrzającego wypływa woda, należy sprawdzić czy stan wody urządzenia grzewczego rzeczywiście został obniżony i czy zawory zostały właściwie zamknięte. Następnie ponownie można zamknąć zawór odpowietrzania. 

Zawór odpływu został odkręcony.

Krok po kroku 6 - Odkręcić zawór odpływu grzejnika

Odpływ grzejnika należy odkręcić za pomocą klucza widełkowego lub żabki i pod odkręconym zaworem odpływu należy umieścić miskę na brudną wodę.

Dopływ zostaje odkręcony.

Krok po kroku 7 - Odkręcić dopływ grzejnika

Odkręcić dopływ grzejnika za pomocą obcęgów lub odpowiedniego klucza widełkowego.

Grzejnik zostanie zdjęty.

Krok po kroku 8 - demontaż grzejnika

Następnie za pomocą śrubokręta należy odkręcić śruby trzymające grzejnik w konsoli na ścianie i ostrożnie wyciągnąć grzejnik. Uwaga: w grzejniku mogą znajdować się resztki wody.

Dzięki właściwemu przygotowaniu demontaż grzejnika można wykonać bardzo szybko. Podczas zdejmowania starego grzejnika najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby. Fachowiec z Twojego marketu OBI chętnie doradzi w przypadku dalszych pytań z zakresu ogrzewania.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry