Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Ogień trzeszczący we własnych czterech ścianach to zaleta zimą i przy okazji oszczędność kosztów. Dlatego kominek jest często wpisany w plan budowy domu. Stare budynki można jednak również doposażyć w kominek. Należy wtedy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. W naszej instrukcji krok po kroku pokazujemy jak wykorzystać zestaw budowlany z Twojego marketu OBI do zbudowania kominka przy pomocy profesjonalisty. Proszę zwrócić uwagę na to, że modele różnych producentów różnią się sposobem instalacji, dlatego należy zapoznać się z instrukcją.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista materiałów |
3 - Lista narzędzi |
Zanim rozpoczniesz budowę pieca kominkowego upewnij się, czy masz odpowiedni komin oraz podłoże. Po pierwsze podłoże musi być ogniotrwałe, po drugie musi ono wytrzymać ciężar pieca. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji użytkowania. Zapytaj kominiarza o to, czy komin jest odpowiedni do ilości powstałego dymu i czy nie będzie emitował zbyt wiele pyłu do atmosfery. Kominiarz musi zaopiniować komin przed zakupem i dokonać jego odbioru przed uruchomieniem.
Jeżeli piec ma stać na łatwopalnym podłożu – chodzi też o niektóre płytki ceramiczne i kamienie naturalne – w celu ochrony konieczna jest płyta antyiskrowa. Może to być płyta szklana, łupkowa lub metalowa. Wymiary zależą od wielkości pieca – pomocna będzie instrukcja lub porada kominiarza. Instrukcja pomoże poza tym w doborze właściwej płyty izolacyjnej, o ile nie ma jej w zestawie budowlanym. Płyta izolacyjna chroni ścianę wokół pieca przed wysoką temperaturą. Płyty z krzemianu wapnia są proste w obróbce i dostępne w różnej grubości. Chronią otoczenie przed wysoką temperaturą jak również poprawiają izolację.
Aby uzyskać prawidłowy ciąg w kominie ważna jest precyzja. Trzeba dokładnie wymierzyć i narysować pozycję rury pieca i mufy ściennej, ponieważ tu należy wykonać otwór w ścianie. Na podłodze trzeba też narysować pozycję pieca.
Rozpocznijcie murowanie cokołu na podłożu niepalnym lub na płycie. W zachowaniu kształtu pomoże wykonany wcześniej zarys pieca.
Pomocna będzie siła mięśni lub wreszcie ewentualna pomoc. Teraz trzeba bowiem podnieść wkład kominka do odpowiedniej pozycji.
Teraz jeszcze raz koniecznie zajrzyjcie do instrukcji kominka. Aby piec stał prosto, można wyregulować nóżki. Należy użyć do tego klucza widełkowego oraz poziomicy.
Teraz należy wykonać przewiert na rurę pieca do komina – pomoc fachowca oszczędzi wam trudu i bałaganu. Jeśli chcecie wiercić sami, należy przewiercić wzdłuż zarysu rury kominowej za pomocą wiertła udarowego aż do momentu wykonania otworu w ścianie. W otworze umieszczamy mufę pieca, która nie może jednak wystawać do ciągu pieca. Całość cementujemy.
Ważny jest odpowiedni czas schnięcia zaprawy. Po wyschnięciu zaprawy rura będzie zamocowana. Staranny montaż mufy i rury jest istotny dla uzyskania prawidłowego ciągu pieca.
Teraz umieszczamy wkład kominka w odpowiedniej pozycji. Dwie pary rąk będą tu lepsze niż jedna. Następnie rozpoczynamy obudowę kominka. Cegły z betonu komórkowego mocujemy na wymurowanym wcześniej cokole i murujemy zaprawą cienkowarstwową. Odczekujemy do stwardnienia zaprawy. Na obmurowane ściany mocujemy obudowę, która jest zwieńczeniem pieca. Zaleca się fugowanie poszczególnych elementów pieca akrylem, ponieważ w przeciwieństwie do silikonu można go od razu zamalować.
Teraz można otynkować beton porowaty, pomalować na ulubiony kolor i zabudować płytami dekoracyjnymi. Do otynkowania kominka użyj specjalnego tynku do kominków i siatki miedzianej do zbrojenia – doradca OBI doradzi przy wyborze odpowiedniego tynku. Alternatywnie można obudować kominek gotowymi płytami dekoracyjnymi wedle życzenia.
Opcjonalnie należy wykonać opierzenie paleniska. Użyjcie płyt izolacyjnych z wermikulitu lub szamotu, które docinamy za pomocą piły. Płyty układamy w palenisku a nie przykręcamy. Teraz czas na kolejny telefon do kominiarza. Musi on odebrać wasz własnoręcznie wykonany kominek, aby wkrótce mógł on być z przyjemnością użytkowany. Kropką nad i będą pasujące akcesoria kominkowe.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.