Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Kominek w pokoju dziennym stwarza nie tylko przyjemną atmosferę, ale ogrzewanie nim jest przede wszystkim tańsze. Kolejną zaletą jest możliwość samodzielnego montażu kominka przez majsterkowiczów w prosty sposób. Do dyspozycji mają wiele pieców i kominków różnych rodzajów. Ważne jest, aby montaż kominka był wcześniej uzgodniony z kominiarzem, który zna dyrektywy i przepisy dotyczące wymaganej drogi spalin i zaopatrzenia w powietrze do spalania. Kominiarz pomaga także przy wyborze odpowiedniego pieca i lokalizacji. A ostatecznie musi zatwierdzić kominek do użytkowania.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista zakupów |
3 - Lista narzędzi |
Najpierw musisz się zastanowić nad wyborem lokalizacji kominka. Najlepiej byłoby, gdyby był przyłączony bezpośrednio do ciągu kominowego, na którym nie jest zawieszone żadne inne urządzenie grzewcze. Pod względem budowlanym komin trzeba także przystosować: w przekroju poprzecznym ciąg kominowy powinien być większy niż 15 cm x 15 cm. Nad kominkiem powinien sięgać przynajmniej 450 cm w górę. Nawet jeśli jakieś urządzenie jest już podłączone, możliwe jest uruchomienie kominka: kominiarz musi być w stanie usunąć spaliny z obu urządzeń. W takim przypadku nie wolno używać kominka z otwartymi drzwiczkami. Piece kominkowe „rodzaj budowy 1“ wyposażone są w sprężynę na zawiasie drzwi, która utrzymuje drzwi zamknięte.
Rodzaj budowy 1 oznacza, że drzwiczki przestrzeni palenia same się zamykają – np. za pomocą sprężyny lub dzięki sile ciężkości. Dla urządzeń z rodzajem budowy 2 powyższe nie obowiązuje. W ten sposób dokładanie drewna czy też czyszczenie przestrzeni palenia staje się łatwiejsze.
W przypadku, gdy kominka nie można podłączyć do komina domowego, w wielu przypadkach można doposażyć komin z aluminium lub stali szlachetnej na ścianie zewnętrznej domu. W razie pytań dotyczących lokalizacji czy też przyłącza państwa doradcą jest kominiarz, który zna warunki panujące w domu, może wyliczyć, czy istniejący komin będzie w stanie odprowadzić komin wystarczającą ilość spalin poza tym zawsze służy pomocą.
Po wyborze lokalizacji dla kominka, w przypadku łatwopalnych podłóg z drewna, laminatu, dywanowych lub PVC należy położyć ogniotrwałą płytę podłogową. Płyty mogą być wykonane ze szkła lub metalu i powinny wystawać przynajmniej 50 cm z przodu, a po bokach przynajmniej 30 cm.
Do Ciebie należy decyzja, czy rura dymowa ma być zamontowana na górze, z tyłu czy też z boku kominka. Większość pieców prezentuje się imponująco z rurą dymową przyłączoną od góry. Prosimy przesunąć kominek na jego przyszłą pozycję i dokładnie zmierzyć długość rury dymowej. Być może, że rurę trzeba skrócić. Prosimy zaznaczyć ołówkiem wysokość na jakiej rura dymowa powinna być poprowadzona do komina. Prosimy przytrzymać wyłożenie ściany do zaznaczonego miejsca na ścianie i zaznaczyć średnicę rury dymowej. Za pomocą wiertarki udarowej proszę wywiercić dziurki jedna przy drugiej wzdłuż tego kręgu i wykuć wewnętrzną średnicę młotkiem i dłutem. Na koniec proszę zabudować wyłożenie ściany dla przyłącza rury dymowej ogniotrwałą zaprawą. Zarówno wyłożenie ściany, jak i rura piecowa nie mogą później wystawać do komina.
Teraz możesz postawić piec. Należy przestrzegać podanej przez producenta bezpiecznej odległości od ściany i przyległych mebli. Prosimy zamocować rurę piecową do kominka i ściany. Jeżeli uszczelnisz przyłącze kominka dodatkowo za pomocą taśmy z włókna szklanego uzyskasz optymalne uszczelnienie.
Małe podkładki filcowe pod krzesła lub podłożone ścierki ochronią płytę ochronną przed iskrami oraz nieładnymi rysami, które powstają przy przesuwaniu pieca.
Prosimy o umieszczenie filtru drobnego pyłu zgodnie z instrukcją obsługi producenta.
Przed pierwszym użyciem kominka jego montaż musi być odebrany przez kominiarza.
Możesz uruchomić kominek i po raz pierwszy w nim rozpalić. Proszę się niw dziwić z powodu mocnego rozprzestrzeniania się dymu: nowoczesne piece kominkowe są pomalowane lakierem wypalanym, który dzięki temperaturze w pełni staje się twardym. Dzięki narzędziom do kominka i akcesoriom do czyszczenia nowego kominka możesz się cieszyć na długie zimowe wieczory.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.