Paliwa do kominka i pieca: ogrzewanie drewnem i węglem

Heiz-Berater

Wobec rosnących cen oleju i gazu kominki, piece na drewno, węgiel i kaflowe wracają do łaski. Wielka zaleta takiego ogrzewania: ciepło powstaje tam, gdzie jest potrzebne - w pokoju - bez potrzeby włączania ogrzewania centralnego w całym domu. Jako opał nadaje się drewno i węgiel.

Podsumowaliśmy dla Ciebie zalety i wady drewna, brykietów drewna i węgla jako opału i poinformujemy Cię, jak najlepiej ogrzewać i przedstawimy zestawienie różnych pieców i kominków.

1. Drewno 2. Brykiet drzewny
3. Brykiet węgla brunatnego 4. Jak prawidłowo rozpalać
5. Jakie są piece?
Drewno przed palącym się piecem kominkowym.

1. Drewno

Dzięki metodom nowoczesnej i najczęściej już ekologicznej gospodarki drzewnej odnawialny surowiec, drewno jako opał jest dostępne w wystarczającej ilości. Aktualnie rośnie w niemieckich lasach ok. 260000 m3 drewna, z czego na razie jedna trzecia nie jest wykorzystywana. Drewno jest więc ekologicznie rozsądnym, odnawialnym paliwem.

Na zalety drewna składa się z jednej strony niska cena - jeżeli je sam porąbiesz. Poza tym, łatwo się zapala i daje szczególną przytulność.
Z drugiej strony drewno ma znacznie mniejszą wartość opałową (4,03 kWh/kg) niż węgiel brunatny czy brykiety drewna i wymaga dużo miejsca do składowania. Ponadto nie nadaje się do stałego palenia pieca, gdyż ciągle trzeba dokładać drewna do pieca.


Składowanie
Najlepiej układać drewno pod wysuniętym dachem. W żadnym wypadku nie powinno być przechowywane w piwnicy czy pod plastikową plandeką. Idealne do palenia jest drewno po dwóch do trzech latach suszenia.

Jaki piec?
Drewno może być spalane w kominkach, piecach kaflowych i na drewno. Konieczny dopływ powietrza dociera z boku lub z góry.

Paleniska nie są miejscami do palenia śmieci. Dlatego nie należy wrzucać papieru do kominka czy pieca. Zamiast tego jako pomoc w rozpaleniu powinny być używane rozpałki kominkowe.  

Wiele pelletów drewnianych

2. Brykiet drzewny

Brykiet drzewny powstaje w wyniku maszynowego prasowania odpadów z drewna, jak np. trocin i mączki drzewnej. Warunkiem jest, aby były nieobrobione. Dzięki temu procesowi brykiet ma niewielką zawartość wody, tylko 10%, dlatego w porównaniu do normalnego drewna ma wysoką wartość opałową.

Wobec polan drewna brykiet ma jasną przewagę. Z 4,8 do 5,5 kWh/kg ma znacznie wyższą wartość opałową i produkuje mniej popiołu. Ponadto potrzebuje znacznie mniej miejsca do składowania, daje neutralny bilans CO2 i jest produkowany z produktów odpadowych przemysłu drzewnego.
W porównaniu do węgla brykiet drzewny zapala się wprawdzie łatwiej, ale ma niższą wartość opałową.


Jaki piec?
Brykiet drzewny może być spalany jak normalne drewno w kominkach, piecach kaflowych i na drewno. Konieczny dopływ powietrza dociera z boku lub z góry.

Brykiet drzewny miękki czy twardy?
Brykiet drzewny miękki łatwo się zapala, ale też szybko i niespokojnie się spala. Brykiet drzewny twardy wprawdzie zapala się trudniej niż miękki czy drewno, ale dłużej się pali i z równomiernym płomieniem.

Stos brykietu węgla brunatnego

3. Brykiet węgla brunatnego

Węgiel brunatny w przeciwieństwie do drewna jest paliwem kopalnym, wydobywanym w górnictwie odkrywkowym. W byłej NRD węgiel brunatny był najważniejszym paliwem. Obecnie węgiel ten przeżywa renesans głównie w formie brykietu, w przeciwieństwie do coraz rzadziej stosowanego węgla kamiennego.

Jego zaletą jest możliwość stosowania w piecach stałopalnych, co jest sensownym uzupełnieniem do centralnego ogrzewania. Pali się powoli i równo przy wysokiej wartości opałowej 5,9 kWh/kg i wymaga o wiele mniej miejsca niż drewno.

Przeciwko węglowi przemawia kosztowne zapalanie i przede wszystkim zły bilans ekologiczny: podczas spalania wyzwala się relatywnie dużo dwutlenku węgla i nie jest surowcem odnawialnym.


Jaki piec?
Teoretycznie brykiet węgla brunatnego można spalać również w piecu na drewno lub kominku, lepiej jednak nadają się specjalne piece węglowe. Decydującym jest, iż w tych piecach dopływ powietrza dociera od dołu, nie z boku czy z góry, co jest zaletą dla spalania węgla brunatnego.

Możesz również połączyć drewno z brykietem węglowym. Drewno jest idealne do rozpalania, gdyż daje szybko duże ciepło. Aby nie musieć ciągle dokładać i aby utrzymać temperaturę, proszę potem dołożyć węgla.  

Świeżo rozpalony ogień z brykietem węgla brunatnego

4. Jak prawidłowo rozpalać

Drewno i węgiel brunatny różnią się również przy rozpalaniu: drewno pali się szybciej, węgiel potrzebuje większej energii, aby właściwie się palić.
Tak rozpalisz dobrze w kominku lub piecu.

Aby dobrze rozpalić drewno kominkowe, należy położyć płaskie polano równolegle do drzwiczek na dnie paleniska, zamknąć górny ciąg powietrza i otworzyć całkowicie dolny. Położyć jedną lub dwie rozpałki albo kilka wiórów na polano i zapalić je. Również kora, szyszki, chrust czy trociny nadają się do zapalenia.
Jak tylko drewno się zapali, można dołożyć kolejne polana drewna. Ponownie otworzyć całkowicie górny ciąg powietrza i zamknąć do połowy dolny.

Zanim zapalisz brykiet drzewny, powinieneś go połamać w pojedyncze kawałki i tak wypełnić palenisko maksymalnie do połowy. Zamknąć górny ciąg powietrza przy całkowitym otwarciu dolnego ciągu. Położyć rozpałkę albo wióry pod kawałki brykietu i zapalić je. Kiedy brykiet płonie, otworzyć całkowicie górny ciąg powietrza i zamknąć do połowy dolny.

Przy brykiecie węglowym proszę włożyć wystarczającą ilość wiór i dodatkowo więcej rozpałki do paleniska. Na drewno włożyć dwa do trzech brykietów i otworzyć całkowicie dolny ciąg powietrza. Rozpalić wióra i rozpałkę, kiedy brykiet zapalił się całkowicie, można zmniejszyć nieco dopływ powietrza.

Wazon z jesiennymi liśćmi na gzymsie otwartego kominka.

5. Jakie są piece?

Zanim kupisz kominek lub piec, musisz wyjaśnić, czy w wybranym pokoju istnieje możliwość jego postawienia. Nasi pracownicy w marketach OBI doradzą oczywiście chętnie i pomogą w wyborze właściwego pieca czy kominka. Zasadniczo istnieją następujące możliwości:


Otwarty kominek i piec kaflowy
Klasykami są kominek i piec kaflowy. W budowie są nieco kosztowniejsze, gdyż z reguły są murowane.

Piec kominkowy
Piec kominkowy (zwany też piecem szwedzkim) jest bardzo tanią alternatywą do otwartego kominka i wymaga o wiele mniej nakładów do ustawienia. Piece kominkowe są jedynie podłączane rurą piecową do komina i posiadają zamknięte, z przodu przeszklone palenisko.

Piec stałopalny
Piece stałopalne są wykonane specjalnie do palenia stałego. Są stosowane przede wszystkim tam, gdzie potrzeba stale ogrzewać piecem i gdzie nie ma on być używany sporadycznie jak piec kominkowy.

Piec warsztatowy
Piece warsztatowe zostały stworzone do ogrzewania warsztatów i hal, znajdują jednak też
zastosowanie w mieszkaniach. Są jednak sensowne tylko w większych pomieszczeniach ze względu na bardzo dużą moc. Jak piece stałopalne również warsztatowe są wykonane przede wszystkim do stałego palenia.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry