Odpowietrzanie grzejników w 6 krokach

Fachowiec przy grzejniku, który chciałby odpowietrzyć.

Poprzez system grzewczy w domu gorąca woda prowadzona jest przez każdy grzejnik i stamtąd ciepło oddawane jest do pomieszczenia. Jednak po dłuższym użytkowaniu do grzejników dostaje się powietrze: gorąca woda nie może już wtedy prawidłowo krążyć. Grzejniki zaczynają bulgotać i nie nagrzewają się dobrze. Poniżej dowiesz się, jak odpowietrzyć grzejniki i zapewnić wydajny obieg wody.

Jako właściciel instalacji grzewczej możesz ją łatwo samemu odpowietrzyć. Jeżeli mieszkasz jako lokator i masz problemy z grzejnikami, najpierw powinieneś zapytać o radę właściciela lub wynajmującego.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Termostat ustawić na najwyższy stopień.

Krok po kroku 1 - odkręcić termostat

Ustawić wszystkie termostaty w domu lub mieszkaniu na najwyższy stopień.

Majsterkowicz wyłącza pompę obiegową.

Krok po kroku 2 - wyłączyć pompę obiegową

Wyłączyć pompę obiegową i odczekać 30 do 60 minut. Pompa znajduje się w pobliżu instalacji grzewczej, w większości domów i mieszkań umieszczona jest w piwnicy. Powietrze zbiera się w najwyżej położonym grzejniku - należy go najpierw odpowietrzyć.

Kształt zaworu powietrznego wskazuje na potrzebne narzędzia.

Krok po kroku 3 - Określić zawór powietrzny przy grzejniku

Przy standardowych grzejnikach zawór powietrzny znajduje się na przeciwnym końcu grzejnika niż termostat. Kształt zaworu wskazuje na potrzebne narzędzie. Zwykle grzejniki mają czworokątne zawory. Odpowiedni klucz czworokątny znajdziesz w markecie OBI Niektóre zawory powietrzna można otworzyć zwykłym śrubokrętem.

Podczas odpowietrzania wydobywa się woda. Proszę trzymać małe wiaderko lub podobny pojemnik pod zaworem. Dodatkowo chronić podłogę starą szmatką lub ścierką.

Zawór odkręca się ostrożnie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Krok po kroku 4 - Odkręcić zawór powietrzny

Odkręcić ostrożnie zawór w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Odkręcić zawór tylko tyle, aż będzie słychać wylot powietrza z otworu. Jeżeli nie wylatuje ani powietrze ani woda, w instalacji jest za niskie ciśnienie. W tym wypadku należy najpierw, jak opisano niżej, uzupełnić wodę w instalacji.

Podczas odpowietrzania wydobywa się  powietrze.

Krok po kroku 5 - Zbieranie cieczy

Wypuścić całkowicie powietrze, aż wypłynie woda. Zebrać ciecz pojemnikiem.

Majsterkowicz zakręca ostrożnie zawór powietrzny.

Krok po kroku 6 - zamykanie zaworu powietrznego

Zawór powietrzny ponownie zamknąć powoli i nie za mocno. Teraz odpowietrzyć po kolei wszystkie grzejniki. W wielopiętrowych budynkach pracować od góry do dołu.

Po lub podczas odpowietrzania może być konieczne wyregulowanie ciśnienia wody w instalacji. W tym celu należy dolać wody do instalacji grzewczej. To, co musisz wiedzieć o tym procesie, przeczytasz w tej instrukcji krok po kroku.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry