Montaż pieca kominkowego

Montaż pieca kominkowego

Marzysz o piecyku kominkowym? Pierwszy krok to przygotowanie. O środkach bezpieczeństwa poinformuje kominiarz. Tam, gdzie stanie kominek należy położyć niepalną wykładzinę podłogową. Poza tym niektóre kominki wymagają własnego komina. Pomyślałeś o wszystkim? Można zatem rozpocząć pracę...

* Czas trwania zależy od modelu pieca

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Przygotowanie

Krok po kroku 1 - Przygotowanie

W tej części przedstawimy na przykładzie, jak samodzielnie złożyć zestaw montażowy kominka. Niektóre modele pieców i kominków mają indywidualny sposób montażu. Proszę zawsze zwracać uwagę na instrukcję znajdującą się przy zakupionym kominku. Przed rozpoczęciem montażu konieczna jest konsultacja z kominiarzem.

Wskazówka: Przy ścianach i sufitach z materiałów palnych lub statycznie wrażliwych przed montażem pieca konieczna jest instalacja zestawu przeciwpożarowego.

Wkład kominkowy i obudowa kominka

Krok po kroku 2 - Wkład kominkowy i obudowa kominka

Wkład kominkowy montowany jest poprzez wkręcenie nóżek stelaża kluczem SW 12 (z reguły dostępnym w zestawie kominkowym) na odpowiednią wysokość. Poza tym ważna jest odległość od ściany i ustawienie w odpowiednim miejscu.

Montaż obudowy

Krok po kroku 3 - Montaż obudowy

Proszę zacząć od montażu obudowy i gotowych elementów. Należy najpierw „na sucho” ułożyć elementy od dołu do góry aż do dolnego kantu drzwiczek kominka. Proszę układać kamienie, tak aby drzwiczki były na środku kominka. Bardzo ważne jest poziome położenie obudowy i odległość między kamieniami.  

Klejenie kamieni przy użyciu kleju do płytek

Krok po kroku 4 - Ułożenie wełny mineralnej

Wełnę mineralną należy lekko docisnąć do ściany. Ważne jest aby między płytami wełny nie było szczelin.

Montaż

Krok po kroku 5 - Montaż

Do montażu budowlanego zestawu kominkowego, np. przy układaniu gzymsu lub górnych części obudowy kominka potrzebna będzie druga osoba. Po montażu części górnej kominka należy przykleić płytę wierzchnią i założyć kratkę wentylacyjną.

Klejenie tapety z włókna szklanego

Krok po kroku 6 - Klejenie tapety z włókna szklanego

Proszę w celu uniknięcia rys nakleić na cokół kominka załączoną tapetę z włókna szklanego za pomocą kleju do płytek. 

Fugi akrylowa

Krok po kroku 7 - Fugi akrylowe

Do załugowania elementów obudowy kominka polecamy użycie akrylu zamiast silikonu. Akryl ma tą zaletę, że można po nim od razu malować. Po wyschnięciu należy wygładzić powierzchnię. Ponieważ powierzchnia kominka w zestawie budowlanym jest naturalna i nieprzekształcona, musi zostać ona ozdobiona. Jest wiele możliwości uatrakcyjnienia kominka, gdyż na podkładzie mineralnym można użyć każdego tynku i każdej farby.

Mocowanie płyt gzymsowych i dekoracyjnych

Krok po kroku 8 - Mocowanie płyt gzymsowych i dekoracyjnych

Końcowym etapem jest przyklejanie płyt gzymsowych i dekoracyjnych na obudowie kominka. Po zakończeniu prac należy umieścić w kominku wykończenie szamotowe, popielnik i ruszt. Dlaczego okładzina szamotowa na końcu? Ponieważ podczas montażu kamienia można lekko dociskać wkład kominkowy. Z wykończeniem szamotowym byłoby to niemożliwe.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry