Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w 6 krokach

Majsterkowicz stoi w łazience ze zwiniętymi matami grzejnymi.

Jeśli zechcesz samodzielnie zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe, należy użyć praktycznych mat grzejnych. Nowoczesne grzejniki są proste do ułożenia i dostępne w różnych wariantach. OBI wyjaśnia krok po kroku jak z powodzeniem zaplanować i zrealizować własny projekt. Dowiesz się jak ustalić wydajność cieplną, zrobić plan układu i zamontować maty grzejne. Jeśli będziesz stosować się do rad i wskazówek, samodzielny montaż ogrzewania podłogowego będzie szybki i bezpieczny.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz sprawdza podłoże w celu ustalenia wydajności cieplnej ogrzewania podłogowego.

Krok po kroku 1 - ustalenie optymalnej wydajności cieplnej ogrzewania podłogowego

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaką maksymalną wydajność cieplną powinno osiągnąć elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jest to zależne od stanu podłoża i wykładziny podłogowej. Przy podłożu wykonanym z drewna, jastrychu, płytek podłogowych można zaplanować maksymalną wydajność o mocy 100 W/m², to samo dotyczy wykładziny z laminatu i parkietu, winylu, dywanów czy płytek. Jeśli na podłożu z jastrychu lub płyt jest warstwa płytek wówczas zalecana maksymalna wydajność cieplna wynosi 150 W/m². 

Majsterkowicz dokonuje pomiaru podłogi metrem calowym.

Krok po kroku 2 - ustalenie zapotrzebowania na materiał na ogrzewanie podłogowe

Proszę zmierzyć dane pomieszczenie taśmą metrówką i wykonać zgodny ze skalą szkic. Proszę narysować trwałe obiekty jak wanna, umywalka, kominek i duże meble. Proszę odjąć ich powierzchnię od powierzchni całkowitej. W ten sposób określona zostanie liczba potrzebnych mat grzejnych uwzględniając ich długość i szerokość.

Majsterkowicz kreśli szkic do ogrzewania podłogowego, rysuje regulator i czujnik temperatury oraz sieć kabli.

Krok po kroku 3 - planowanie położenia regulatora i czujnika temperatury oraz sieci kabli

Regulator temperatury musi znajdować się przynajmniej 50 cm od okien i drzwi i wyłącznie na ścianach wewnętrznych. Do jednego regulatora można podłączyć maksymalnie 3 maty grzejne. W przypadku większej ilości mat grzejnych, należy zakupić więcej regulatorów temperatury.

Czujnik temperatury powinien znajdować się między dwoma kablami i wystawać przynajmniej 50 cm od podłoża. Przy planowaniu sieci kabli proszę wykorzystać dostępne złącza zasilania i zaznaczyć na szkicu planowane położenie regulatora i czujnika temperatury oraz sieci kabli.

Majsterkowicz frezuje rowek na czujnik temperatury w podłodze.

Krok po kroku 4 - Przygotowanie podłoża do montażu ogrzewania podłogowego

Proszę wyfrezować rowek w miejscu gdzie powinien znajdować się czujnik temperatury i sieć kabli. Proszę usunąć wycięte części i gruntownie wyczyścić podłoże. Jeśli podłoże jest gładkie i śliskie, zaleca się ewentualnie użycie spoiwa klejącego. 

Majsterkowicz rozwija na podłodze maty grzejne.

Krok po kroku 5 - rozwinięcie mat grzejnych

Układanie ogrzewania podłogowego należy zacząć blisko regulatora temperatury. Proszę usunąć folię zabezpieczającą z mat grzejnych i rozwinąć je na podłodze zgodnie z przygotowanym szkicem. Proszę naciąć materiał nośny w przypadku zmiany kierunku i odwrócić matę grzejną odpowiednio na linii cięcia. Następnie można dopasować sieć kabli i czujnik temperatury do rowków. Na koniec należy mocno docisnąć maty grzejne i odprowadzić przewód zimny elektrycznego ogrzewania podłogowego do punktu przyłącza. 

Materiał nośny w macie grzejnej można przeciąć nożycami lub nożem monterskim, tak by zmienić kierunek rozwijania maty. Podczas cięcia należy uważać, by nie przeciąć kabli.

Majsterkowicz przykrywa maty grzejne wylewką jastrychową.

Krok po kroku 6 - szpachlowanie ogrzewania podłogowego

Proszę zgodnie z instrukcją wymieszać lekki beton lub wylewkę jastrychową i pokryć nią elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jeśli nawierzchnię stanowią płytki wówczas należy wylać cienką warstwę. W przypadku drewna, laminatu, dywanu lub podłogi winylowej warstwa kryjąca powinna mieć przynajmniej 5 mm grubości. Czas schnięcia podłogi to 8 do 10 dni. Po tym czasie można podłączyć regulator temperatury i uruchomić ogrzewanie podłogowe.

Na koniec można ułożyć na wylewce wybrany rodzaj wykładziny podłogowej: laminat lub np. płytki granitowe.

Zaawansowani majsterkowicze mogą z pomocą dokładnego planu samodzielnie zamontować ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi. Zapotrzebowanie na materiał, optymalną wydajność cieplną i sposób postępowania można również omówić z nami - w Twoim markecie OBI.

Pozostałe poradniki z pomocnymi wskazówkami i instrukcjami znajdziesz w dziale „Ściany i podłogi“.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry