Montaż aluminiowego komina zewnętrznego w 6 krokach

Heimwerker schraubt Außenkamin fest.

Niski koszt, szybki montaż: to dwie duże zalety albuminowych kominów zewnętrznych. Poza tym rury są nierdzewne i odpowiednie do pieców osiągających niskie temperatury i emitujących mało agresywne gazy. Jeśli planujecie montaż drugiego komina do pieca kominkowego, wtedy aluminiowy komin to bardzo dobry wybór. Kominy zewnętrzne są zwykle sprzedawane w kompletnych zestawach co przy podstawowych umiejętnościach majsterkowicza umożliwia szybki i tani samodzielny montaż. Przed montażem komina warto pamiętać o kliku ważnych punktach: wielkość komina odpowiednia do jego funkcji, odpowiednie miejsce komina w domu i jego montaż należy skonsultować z kominiarzem – kominiarz musi też dokonać odbioru komina przed jego uruchomieniem.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz wierci otwór koronką wiertniczą.

Krok po kroku 1 - wprowadzenie rury piecowej w ścianę

Po zatwierdzeniu komina przez kominiarza, potrzebna będzie pomoc kolejnego fachowca. Aby komin mógł być użytkowany konieczne jest przeprowadzenie rury kominowej przez otwór w ścianie domu. Można oczywiście wywiercić otwór samodzielnie za pomocą koronki wiertniczej lub wiertarki udarowej – Twój market OBI nie tylko wypożycza sprzęt, ale oferuje również kontakt z fachowcem, który zajmie się wierceniem.

Majsterkowicz przykręca wspornik ściany.

Krok po kroku 2 - przymocowanie do ściany zewnętrznej

Różne zestawy do budowy komina różnią się od siebie, dlatego zawsze należy się zapoznać z instrukcją montażu od producenta. Przed montażem trzeba narysować na ścianie nośnej pozycje ramion wspornika i zamocować wsporniki na ścianie. W zależności od stanu budowlanego trzeba użyć kołków do betonu. Użyj poziomicy w celu precyzyjnego umiejscowienia wsporników, w przeciwnym razie prawidłowy montaż komina nie będzie możliwy. Odstęp pomiędzy umocnieniami nie powinien być większy niż 4 m.
Jeden ze wsporników powinien znajdować się bezpośrednio nad przyłączem pieca, w miejscu pierścienia zaciskowego.

Fundament – mocowanie ramion wsporników na betonowym fundamencie.

Krok po kroku 3 - fundament komina

Komin musi stać na mrozoodpornym, stabilnym fundamencie.

Dlatego najpierw trzeba wylać betonowy fundament – o wymiarach minimum: 60 cm szer. X 60 cm dł. x 60 cm głębokości. Na równym fundamencie betonowym mocujemy ramiona wspornika, a na tym króciec do odprowadzania skroplin. Odpływ należy podłączyć do domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, w ten sposób skropliny będą odprowadzane podczas spalania oleju i innych paliw. Na tym etapie znowu ważne jest proste ustawienie komina oraz min. 5 cm odstępu od ściany domu. Instrukcja montażu dołączona do produktu zawiera dalsze informacje.

Montaż komina.

Krok po kroku 4 - połączenie z piecem

Kolej na montaż i przykręcenie komina krok po kroku: po przykręceniu króćca odpływu skroplin czas na otwór technologiczny komina z pierścieniem wzmacniającym. Dzięki otworowi technologicznemu komin może być później kontrolowany i czyszczony. Podobnie działamy w przypadku przyłącza paleniska. Tę część należy połączyć za pomocą wywierconego wcześniej otworu z rurą komina i przełożyć przez ścianę domu, gdzie zostanie przyłączony np. piec kominkowy. Otwór należy następnie otynkować. 

Komin wzmacniamy pierścieniami zaciskowymi.

Krok po kroku 5 - pozostałe części komina

Następny krok to mocowanie części komina za pomocą pierścieni zaciskowych. Należy ciągle kontrolować, czy komin jest prosto ustawiony. Komin powinien kończyć się na wysokości około 40 cm nad dachem – warto w tej kwestii zasięgnąć rady kominiarza. Komin jest zakończony wylotem, który można dodatkowo wyposażyć w osłonę przeciwdeszczową. Istotne jest zachowanie prawidłowych odstępów, tak aby odprowadzanie gazów przebiegało prawidłowo. Jeżeli komin wymaga skrócenia, najlepiej nadaje się do tego szlifierka kątowa, zwana też Flex. Odpowiednia będzie też piła do metalu. Ważne, aby nie odkształcić piłowanego materiału. 

Kominiarz dokonuje odbioru komina.

Krok po kroku 6 - prace na dachu

Najlepiej jeśli rurę komina da się wyprowadzić przy dachu.
Przy występie dachu może być konieczne wykonanie otworu w dachu. Warto poradzić się dekarza, aby uniknąć nieszczelności w dachu. Tutaj również należy uważać na zachowanie odstępu od materiałów łatwopalnych. Wytyczne znajdują się w instrukcji montażu. Zanim uroczyście zasiądziesz przed kominkiem czeka Cię jeszcze odbiór komina przez kominiarza.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry