Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Niski koszt, szybki montaż: to dwie duże zalety albuminowych kominów zewnętrznych. Poza tym rury są nierdzewne i odpowiednie do pieców osiągających niskie temperatury i emitujących mało agresywne gazy. Jeśli planujecie montaż drugiego komina do pieca kominkowego, wtedy aluminiowy komin to bardzo dobry wybór. Kominy zewnętrzne są zwykle sprzedawane w kompletnych zestawach co przy podstawowych umiejętnościach majsterkowicza umożliwia szybki i tani samodzielny montaż. Przed montażem komina warto pamiętać o kliku ważnych punktach: wielkość komina odpowiednia do jego funkcji, odpowiednie miejsce komina w domu i jego montaż należy skonsultować z kominiarzem – kominiarz musi też dokonać odbioru komina przed jego uruchomieniem.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista materiałów |
3 - Lista narzędzi |
Po zatwierdzeniu komina przez kominiarza, potrzebna będzie pomoc kolejnego fachowca. Aby komin mógł być użytkowany konieczne jest przeprowadzenie rury kominowej przez otwór w ścianie domu. Można oczywiście wywiercić otwór samodzielnie za pomocą koronki wiertniczej lub wiertarki udarowej – Twój market OBI nie tylko wypożycza sprzęt, ale oferuje również kontakt z fachowcem, który zajmie się wierceniem.
Różne zestawy do budowy komina różnią się od siebie, dlatego zawsze należy się zapoznać z instrukcją montażu od producenta. Przed montażem trzeba narysować na ścianie nośnej pozycje ramion wspornika i zamocować wsporniki na ścianie. W zależności od stanu budowlanego trzeba użyć kołków do betonu. Użyj poziomicy w celu precyzyjnego umiejscowienia wsporników, w przeciwnym razie prawidłowy montaż komina nie będzie możliwy. Odstęp pomiędzy umocnieniami nie powinien być większy niż 4 m.
Jeden ze wsporników powinien znajdować się bezpośrednio nad przyłączem pieca, w miejscu pierścienia zaciskowego.
Komin musi stać na mrozoodpornym, stabilnym fundamencie.
Dlatego najpierw trzeba wylać betonowy fundament – o wymiarach minimum: 60 cm szer. X 60 cm dł. x 60 cm głębokości. Na równym fundamencie betonowym mocujemy ramiona wspornika, a na tym króciec do odprowadzania skroplin. Odpływ należy podłączyć do domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, w ten sposób skropliny będą odprowadzane podczas spalania oleju i innych paliw. Na tym etapie znowu ważne jest proste ustawienie komina oraz min. 5 cm odstępu od ściany domu. Instrukcja montażu dołączona do produktu zawiera dalsze informacje.
Kolej na montaż i przykręcenie komina krok po kroku: po przykręceniu króćca odpływu skroplin czas na otwór technologiczny komina z pierścieniem wzmacniającym. Dzięki otworowi technologicznemu komin może być później kontrolowany i czyszczony. Podobnie działamy w przypadku przyłącza paleniska. Tę część należy połączyć za pomocą wywierconego wcześniej otworu z rurą komina i przełożyć przez ścianę domu, gdzie zostanie przyłączony np. piec kominkowy. Otwór należy następnie otynkować.
Następny krok to mocowanie części komina za pomocą pierścieni zaciskowych. Należy ciągle kontrolować, czy komin jest prosto ustawiony. Komin powinien kończyć się na wysokości około 40 cm nad dachem – warto w tej kwestii zasięgnąć rady kominiarza. Komin jest zakończony wylotem, który można dodatkowo wyposażyć w osłonę przeciwdeszczową. Istotne jest zachowanie prawidłowych odstępów, tak aby odprowadzanie gazów przebiegało prawidłowo. Jeżeli komin wymaga skrócenia, najlepiej nadaje się do tego szlifierka kątowa, zwana też Flex. Odpowiednia będzie też piła do metalu. Ważne, aby nie odkształcić piłowanego materiału.
Najlepiej jeśli rurę komina da się wyprowadzić przy dachu.
Przy występie dachu może być konieczne wykonanie otworu w dachu. Warto poradzić się dekarza, aby uniknąć nieszczelności w dachu. Tutaj również należy uważać na zachowanie odstępu od materiałów łatwopalnych. Wytyczne znajdują się w instrukcji montażu. Zanim uroczyście zasiądziesz przed kominkiem czeka Cię jeszcze odbiór komina przez kominiarza.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.