Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Ocieplając rury grzewcze możesz zaoszczędzić energię małym nakładem pracy, szczególnie w przypadku starych systemów grzewczych. Potencjał izolacyjny instalacji grzewczej zależy oczywiście od jej rozmiaru, ale jest często niedoceniany. Jeśli rury grzewcze są poprowadzone przez chłodne pomieszczenia piwniczne, można wówczas dzięki dobrej izolacji zaoszczędzić dużo energii.
Do izolacji służą węże izolacyjne, otuliny z różnych materiałów, m.in.: tworzywo, wełna mineralna, kauczuk. Dzięki swojej elastyczności ten ostatni nadaje się do krętych systemów rurowych. System trzeba tymczasowo odłączyć, dlatego izolację przeprowadza się latem.
1 - Krok po kroku | 2 - Lista materiałów |
3 - Lista narzędzi |
Najpierw musimy się dowiedzieć jakiej ilości izolacji potrzebujemy. W tym celu mierzymy rury w piwnicy oraz innych pomieszczeniach mieszkalnych za pomocą miarki. Notujemy zmierzone długości, dodajemy wyniki i wynik końcowy zaokrąglamy. Zgodnie z ustawą grubość materiału izolacyjnego ma być taka jak średnica rury. Często się zdarza, że rury są umiejscowione tuż obok siebie- wtedy należy sprawdzić, ile materiału będzie zużyte. Uwzględnij w obliczeniach takie przeszkody jak pompy czy zawory.
Przed ociepleniem rur potrzebne jest krótkie przygotowanie: wyłącz ogrzewanie i poczekaj aż rury całkiem wystygną.
Dokonaj pomiaru węży izolacyjnych i dotnij je po obu stronach wzdłuż nożykiem lub małą piłą. Należy zachować ostrożność. Poszczególne skorupy mają później przylegać do siebie.
Przygotowanymi rękawami izolacyjnymi należy owinąć rury. Trzeba połączyć samoprzylepne szwy i ścisnąć je razem z całej siły. Bądź ostrożny i uważaj by pomiędzy elementami izolacyjnymi nie było luk.
Przy układaniu izolacji na zakrętach, wszystko zależy od rodzaju materiału. W przypadku twardszych materiałów jak tworzywo czy wełna mineralna pomocne są wycięte lub wypiłowane nacięcia w rękawach izolacyjnych. Są dwie możliwości: albo wykonujemy nacięcia na dwóch elementach piłą na skos i nakładamy je na siebie na zakrzywieniu, albo kupujemy specjalne gotowe łączniki.
Łączniki T używamy niezależnie od rodzaju materiału: we właściwym miejscu wycinamy dziurę w rurze w miejscu otwarcia rękawa. Następnie wsuwamy rękach rury odchodzącej możliwie blisko otworu.
Materiał izolacyjny należy przykleić jak najbliżej przeszkody takiej jak armatura czy zawory. Przy małych odstępach pomiędzy dwiema przeszkodami można dociąć pasujący kształt i przykleić.
Izolacja musi być szczelna – oklej punkty styczne pomiędzy poszczególnymi elementami taśmą izolacyjną lub tekstylną, przyciskając te elementy jak najbliżej jeden do drugiego i mocno owijając.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.