Izolacja rur grzewczych w 6 krokach

Majsterkowicz stoi przed częściowo ocieplonymi rurami grzewczymi.

Ocieplając rury grzewcze możesz zaoszczędzić energię małym nakładem pracy, szczególnie w przypadku starych systemów grzewczych. Potencjał izolacyjny instalacji grzewczej zależy oczywiście od jej rozmiaru, ale jest często niedoceniany. Jeśli rury grzewcze są poprowadzone przez chłodne pomieszczenia piwniczne, można wówczas dzięki dobrej izolacji zaoszczędzić dużo energii. 

Do izolacji służą węże izolacyjne, otuliny z różnych materiałów, m.in.: tworzywo, wełna mineralna, kauczuk. Dzięki swojej elastyczności ten ostatni nadaje się do krętych systemów rurowych. System trzeba tymczasowo odłączyć, dlatego izolację przeprowadza się latem.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz mierzy rurę grzewczą w piwnicy.

Krok po kroku 1 - pomiar rur i obliczenie potrzeb materiałowych

Najpierw musimy się dowiedzieć jakiej ilości izolacji potrzebujemy. W tym celu mierzymy rury w piwnicy oraz innych pomieszczeniach mieszkalnych za pomocą miarki. Notujemy zmierzone długości, dodajemy wyniki i wynik końcowy zaokrąglamy. Zgodnie z ustawą grubość materiału izolacyjnego ma być taka jak średnica rury. Często się zdarza, że rury są umiejscowione tuż obok siebie- wtedy należy sprawdzić, ile materiału będzie zużyte. Uwzględnij w obliczeniach takie przeszkody jak pompy czy zawory.

Majsterkowicz wyłącza ogrzewanie.

Krok po kroku 2 - izolacja rur grzewczych: Przygotowanie

Przed ociepleniem rur potrzebne jest krótkie przygotowanie: wyłącz ogrzewanie i poczekaj aż rury całkiem wystygną.

Majsterkowicz docina długość węża izolacyjnego

Krok po kroku 3 - izolacja: docięcie węży izolacyjnych

Dokonaj pomiaru węży izolacyjnych i dotnij je po obu stronach wzdłuż nożykiem lub małą piłą. Należy zachować ostrożność. Poszczególne skorupy mają później przylegać do siebie.

Majsterkowicz umieszcza skorupy izolacyjne na rurze grzewczej.

Krok po kroku 4 - montaż skorup izolacyjnych

Przygotowanymi rękawami izolacyjnymi należy owinąć rury. Trzeba połączyć samoprzylepne szwy i ścisnąć je razem z całej siły. Bądź ostrożny i uważaj by pomiędzy elementami izolacyjnymi nie było luk.

Majsterkowicz łączy ze sobą docięte wcześniej na skos rękawy.

Krok po kroku 5 - izolacja zakrętów i przeszkód

Przy układaniu izolacji na zakrętach, wszystko zależy od rodzaju materiału. W przypadku twardszych materiałów jak tworzywo czy wełna mineralna pomocne są wycięte lub wypiłowane nacięcia w rękawach izolacyjnych. Są dwie możliwości: albo wykonujemy nacięcia na dwóch elementach piłą na skos i nakładamy je na siebie na zakrzywieniu, albo kupujemy specjalne gotowe łączniki.

Łączniki T używamy niezależnie od rodzaju materiału: we właściwym miejscu wycinamy dziurę w rurze w miejscu otwarcia rękawa. Następnie wsuwamy rękach rury odchodzącej możliwie blisko otworu.

Materiał izolacyjny należy przykleić jak najbliżej przeszkody takiej jak armatura czy zawory. Przy małych odstępach pomiędzy dwiema przeszkodami można dociąć pasujący kształt i przykleić.

Majsterkowicz owija łączenie dwóch elementów izolacji taśmą izolacyjną.

Krok po kroku 6 - oklejenie łączenia

Izolacja musi być szczelna – oklej punkty styczne pomiędzy poszczególnymi elementami taśmą izolacyjną lub tekstylną, przyciskając te elementy jak najbliżej jeden do drugiego i mocno owijając.  

Lista materiałów

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry