Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Odpowiednia wentylacja dla każdego pomieszczenia

Kobieta otwiera okno dachowe.

Otwarcie okna, wentylator, kratka wentylacyjna, wąż wentylacyjny lub okap kuchenny – regularne wietrzenie jest konieczne dla zdrowego klimatu w pomieszczeniu. Powietrze zawierające szkodliwe substancje zostaje w ten sposób wymienione na powietrze zawierające dużo tlenu oraz wilgotność pomieszczenia zostanie uregulowana. OBI wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę podczas wietrzenia pomieszczenia, jak różni się wietrzenie poszczególnych pomieszczeń oraz w jakich pomieszczeniach uzasadnione jest stosowanie dodatkowych systemów wentylacji.

1. Właściwe wietrzenie z lub bez systemu wentylacji 2. Wietrzenie łazienki
3. Wietrzenie pomieszczenia mieszkalnego 4. Wentylacja kuchni za pomocą okapu kuchennego
5. Wentylacja pomieszczeń gospodarczych 6. Właściwe wietrzenie piwnicy
Kobieta stoi przy otwartych drzwiach tarasowych.

1. Właściwe wietrzenie z lub bez systemu wentylacji

Okno z oszkleniem izolującym, izolowane ściany zewnętrzne i dach, który nic nie przepuszcza, dbają w nowych i nowoczesnych pomieszczeniach mieszkalnych o to, aby ciepło pozostawało w pomieszczeniach. Co brakuje to jednak najczęściej świeże powietrze, dlatego mieszkańcy mniej lub bardziej regularnie otwierają okna. Dzięki temu wprawdzie do pomieszczenia dostaje się wystarczająca ilość świeżego powietrza i zapobiega się tworzeniu grzyba, jednak za to mamy wyższe rachunki za ogrzewanie. Zamiast tego zaleca się wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych w urządzenia wentylujące, takie jak wentylator zewnętrzny, kratka wentylacyjna lub otwory wentylacyjne w oknach i drzwiach balkonowych, które bardzo dobrze kontrolują i regulują wymianę powietrza. W przypadku nowych budynków należy pomyśleć z kolei o centralnej instalacji wentylacyjnej, która za pomocą specjalnego systemu kanałów wentylacyjnych doprowadza lub odprowadza powietrze. Niektóre urządzenia wentylacyjne są nawet zintegrowane ze specjalnym wymiennikiem ciepła, który zużyte powietrze z pomieszczenia używa do ogrzania wpływającego świeżego powietrza. Mimo ciągłego doprowadzania świeżego powietrza oszczędzamy przed wszystkim w zimie dodatkową energię.

W mieszkaniach bez systemu wentylacji o wymianę powietrza należy zadbać za pomocą regularnego wietrzenia poprzecznego. Okna i drzwi należy otwierać tylko na kilka minut, aby za bardzo nie schłodzić przedmiotów wyposażenia i po wietrzeniu mogły one przekazać ciepło z powrotem na świeżo wpłynięte powietrze. Należy unikać długiego wietrzenia przy uchylonym oknie, gdyż w jego trakcie wymiana powietrza następuje bardzo wolno a przedmioty wyposażenia schładzają się bardzo mocno.

Wentylator

2. Wietrzenie łazienki

Podczas brania prysznica lub kąpieli w gorącej wodzie powstaje para wodna, która rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Jeśli łazienka nie posiada wystarczającego urządzenia wentylującego, po krótkim czasie tworzy się szkodliwy dla zdrowia grzyb. Dotyczy to najczęściej wewnętrznych łazienek bez okien. Jednak również w łazienkach, w których po kąpieli lub prysznicu zostanie otworzone okno, w niektórych kątach może zbierać się para wodna. Z tego względu zaleca się zastosowanie w łazience wentylatora i umieszczenie go w górnej części ściany lub na suficie. Podnosząca się para wodna zostanie w ten sposób właściwie odprowadzona. Podczas wyboru należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, aby moc wentylatora była odpowiednia do wielkości łazienki. 

Otwór wentylacyjny

3. Wietrzenie pomieszczenia mieszkalnego

Jeśli Twoja łazienka lub toaleta posiada urządzenie wentylujące, służy ono z reguły jednocześnie również do wentylacji pomieszczenia mieszkalnego. Obowiązuje bowiem zasada: powietrze zużyte potrzebuje  powietrza nawiewanego. Ilość powietrza odsysanego w strefie sanitarnej napływa ponownie przez otwór wentylacyjny poniżej okna lub wentylatora zewnętrznego pomieszczenia mieszkalnego. Kratka wentylacyjna w łazience służy przy tym również przy zamkniętych drzwiach o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Okap kuchenny

4. Wentylacja kuchni za pomocą okapu kuchennego

W kuchni należy koniecznie zainstalować okap kuchenny, aby odprowadzić zapachy i opary tłuszczu i wody. W trybie wentylacji opary są wyciągane, filtrowane i ponownie oddawane do pomieszczenia. Z tego względu należy zadbać aby regularnie czyścić metalowe filtry okapu kuchennego i od czasu do czasu wymienić na nowy tzw. filtr węgla aktywowanego. W trybie odprowadzania powietrza jest ono wyprowadzane na zewnątrz. Rura wentylacyjna powinna mieć średnicę przynajmniej 100 mm. Mocne okapy wymagają nawet rury o średnicy 125 lub 150 mm. Należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby średnica rury była odpowiednia do mocy okapu, gdyż w innym wypadku dojdzie do strat mocy i tworzenia się niewygodnego zapachu.

Łazienka z pralką

5. Wentylacja pomieszczeń gospodarczych

Kto używa suszarki do ubrań, zna ten problem: podczas suszenia urządzenie wytwarza dużo ciepłego powietrza o wysokiej wilgotności. Najlepiej odprowadzić to powietrze na zewnątrz za pomocą węża. Jeśli ze względów budowlanych takie rozwiązanie nie jest możliwe, zaleca się ewentualnie zastosowanie suszarki z pompą ciepła. Oddaje ona zdecydowanie mniej wilgotnego i ciepłego powietrza do otoczenia. 

Piwnica

6. Właściwe wietrzenie piwnicy

W piwnicy obowiązują inne reguły niż w pomieszczeniu mieszkalnym. Kto na przykład w ciepły dzień otwiera okna piwnicy aby je mocno przewietrzyć popełnia błąd, gdyż im cieplejsze powietrze na zewnątrz, tym przyjmuje ono więcej wilgoci. Wilgoć ta odkłada się na schłodzonych ścianach piwnicy i wspomaga tworzenie grzyba. Aby tego uniknąć w lecie należy wietrzyć najlepiej we wczesnych godzinach porannych lub podczas chłodnych nocy. Jednak najlepszą wymianę powietrza w piwnicy można osiągnąć poprzez wietrzenie uderzeniowe w zimne dni. Jeśli chcesz automatycznie wietrzyć swoją piwnicę w optymalnym momencie, zaleca się instalację automatycznego systemu wentylacji opartego na wartości mierzonej. Mierzy on na przykład temperaturę na zewnątrz i temperaturę w piwnicy i wentyluje tylko wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest w stanie przyjąć wilgoć, zamiast ją oddawać.

Kto regularnie wietrzy i przy wyborze systemu wentylacji zwraca uwagę na specyficzne cechy pomieszczenia, dba w swoich pomieszczeniach mieszkalnych o zdrowy klimat, zapobiega tworzeniu się wilgoci i grzyba oraz oszczędza energię. Najważniejsza zasada w pomieszczeniach bez systemu wentylacji: Lepiej wietrzyć krótko i przy szeroko otwartych oknach niż długo tylko przy uchylonych oknach.

Do góry