Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
W skrzynce z narzędziami każdego majsterkowicza nie może zabraknąć elektronarzędzi, które w razie potrzeby pomogą naprawić drobne awarie w domu lub będą wsparciem w trakcie generalnego remontu. Najbardziej przydatnym sprzętem dla początkujących jest wiertarka. Sprawdź, jakie funkcje powinna posiadać wiertarka idealna, aby posłużyła ci na długie lata.
Do wyboru masz wiele rodzajów wiertarek. Możesz wiercić nimi w drewnie, betonie, cegle, a nawet mieszać zaprawę. Dzięki dobremu sprzętowi możesz pracować profesjonalnie lub amatorsko i jednocześnie bezpiecznie, nawet bez żadnego doświadczenia. Najważniejsze, aby dobrze dopasować wiertarkę do swoich potrzeb.
1. Rodzaje wiertarek | 2. Najważniejsze parametry wiertarki |
3. Dodatkowe funkcje wiertarki |
Jeśli
wiertarka
ma służyć tylko do wkręcania śrubek czy przewiercenia otworu na obraz w ścianie raz na jakiś czas, nie potrzebujesz skomplikowanego i kosztownego sprzętu o dużej mocy. Jeśli jednak planujesz generalny remont, będziesz potrzebować bardziej zaawansowanej wiertarki, dobranej do materiałów i przeznaczenia. Jeszcze inny sprzęt sprawdzi się na działce, na której wykonujesz prace tylko od święta. Dowiedz się, który typ wiertarki będzie dla ciebie najlepszy i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas jej zakupu.
W zależności od tego, do czego ma ci służyć, musi mieć odpowiednio dobraną średnicę wiercenia czy prędkość obrotową.
*Moc - do użytku domowego zazwyczaj wystarczy wiertarka o niedużej mocy, około 500 - 700 watów. Wyższa moc pozwala na pracę w twardszych materiałach.
*Moment obrotowy - to kolejny ważny parametr wiertarki. Im będzie wyższy, tym w twardszych materiałach można będzie wiercić. Nie jest już jednak tak istotny przy wkręcaniu śrub.
*Prędkość obrotowa wiertarki - to ilość obrotów wykonanych na minutę, która oznacza tak naprawdę, jak szybko wiertarka potrafi wykonać obrót w danym rodzaju materiału. Wąskie wiertło o średnicy 10 mm w stali może obracać się 600 razy na minutę, z kolei w kamieniu czy ceramice - tylko 400.
Wiele nowoczesnych urządzeń posiada też opcję regulacji prędkości obrotowej, czyli automatyczne jej dopasowanie do danego materiału. To pozwala na sprawniejszą, łatwiejszą pracę i zapobiega zniszczeniu czy przedwczesnemu zużyciu wiertarki przez źle dobrane parametry.
*Średnica wiercenia - dzięki niej będziesz wiedzieć, jak duży otwór możesz wywiercić wiertarką w konkretnym materiale. Taką informację łatwo znajdziesz w opisie urządzenia. Dla drewna maksymalna średnica może wynosić 25 mm, a dla betonu 16 mm w danym urządzeniu. W innym te parametry mogą być dwa razy wyższe.
*Zastosowanie biegów - większość domowych wiertarek ma jeden bieg i to wystarczy do prostych remontów w mieszkaniu. Przekładnie dwubiegowe w wiertarkach pozwalają na już bardziej zaawansowane prace, np. szybsze wiercenie czy wkręcanie, przy zachowaniu takiej samej mocy. Profesjonalne wiertarki mają nawet pięć biegów i umożliwiają praktycznie każdy rodzaj pracy, np. mieszanie zapraw.
*Obrót w prawo/lewo - większość nowoczesnych wiertarek ma tę funkcję. Jest bardzo przydatna przy wkręcaniu śrub, ale ułatwia też zachowanie ciągłości pracy.
Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki:
Stojak na wiertarkę - przy prostym remoncie domowym nie jest ci tak naprawdę potrzebny. Może się jednak przydać, gdy przeprowadzasz go od A do Z całkowicie samodzielnie. Stojak będzie wtedy przydatny choćby przy mieszaniu materiałów.
Średnica uchwytu wiertarskiego - ma wpływ na to, czy wygodnie będzie się trzymało wiertarkę w dłoni. Zazwyczaj wynosi od 10 do 13 mm.
Zasilanie - zastanawiasz się, czy wybrać wiertarkę zasilaną sieciowo czy z akumulatorem? Do użytku domowego na pewno praktyczniejsza będzie ta z kablem, głównie przez nieograniczony czas jej ciągłej pracy. Zwróć jednak uwagę na długość kabla. Im dłuższy, tym wygodniej będzie ci się pracowało. Standardowo wynosi ona od 2 do 3 m. Wiertarka bezprzewodowa lepiej sprawdzi się za to podczas sporadycznych remontów na działce, zwłaszcza gdy masz utrudniony dostęp do gniazdek.
Rodzaj uchwytu - w wiertarkach może być klasyczny, kluczowy albo samozaciskowy. Ten drugi będzie wygodniejszy jeśli często zmieniasz wiertła.
Blokada włącznika - pozwala na zachowanie ciągłej i stabilnej pracy na takiej samej prędkości.
Ogranicznik głębokości wiercenia - to bardzo przydatna funkcja, jeśli to twoje pierwsze przygody z samodzielnym remontem. Zapobiega przewierceniu się na wylot lub zbyt głębokiemu wwierceniu i zniszczeniu ostrza.
Laserowa poziomica - to funkcja, którą możesz mieć w droższych i bardziej zaawansowanych wiertarkach. Pozwala na utrzymanie równej poziomej linii podczas wiercenia.
Sprzęgło przeciążeniowe - to również ważna funkcja dla początkujących, która zapobiega zniszczeniu wiertarki czy utratą kontroli nad nią, gdy wiertło utknie w betonie. Wtedy silnik automatycznie się wyłącza.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.