Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Montaż grzejników w 10 krokach

Majsterkowicz przed grzejnikiem.

Niniejsza instrukcja pokazuje jak w 10 prostych krokach zamontować nowy kaloryfer, prawidłowo go podłączyć i uszczelnić. Przeczytaj jakie kroki należy wykonać oraz jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do instalacji nowego grzejnika.

Ze względu na swoją budowę lub zabrudzenia i wapń, który odkłada się w ich wnętrzu, stare grzejniki nie gwarantują już pełnego ogrzewania. Ambitni majsterkowicze mogą oszczędzić koszty i po prostu samemu wykonać montaż nowego grzejnika.

Wśród grzejników wyróżnia się grzejniki kompaktowe i grzejniki zaworowe. W przypadku grzejników kompaktowych przyłącza znajdują się w czterech kątach grzejnika, podczas gdy w przypadku grzejników zaworowych na dolnej stronie znajdziemy dodatkowe dwa przyłącza z wbudowanym zaworem.

W przypadku nowoczesnych grzejników zaworowych dopływ i odpływ można umieścić również na dolnej stronie patrząc od podłoża. Można tutaj podłączyć również elektroniczne zawory grzewcze. Nowoczesne grzejniki mają zasadniczo bardziej płaską budowę. Dzięki temu przy takiej samej mocy grzania potrzebują mniej miejsca pod parapetem, pozostawiając miejsce na dodatkową izolację.

Nasz poradnik wyjaśni, jak należy zamontować grzejnik.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Pomiar starego grzejnika.

Krok po kroku 1 - przed montażem grzejnika: mierzenie

Zmierz dokładnie stary grzejnik za pomocą calówki (długość, szerokość i głębokość) oraz zanotuj typ grzejnika. Dzięki temu otrzymasz nowy grzejnik o porównywalnej mocy grzewczej.

Wyłączenie urządzenia grzewczego.

Krok po kroku 2 - przed montażem grzejnika wyłącz urządzenie grzewcze

Jeszcze przed demontażem starego grzejnika należy wyłączyć urządzenie grzewcze i odłączyć je od prądu. Poprzez odkręcenie odpowietrzania i zaworów zwrotnych należy spuścić całą wodę z grzejników, dopiero wtedy można przystąpić do montażu nowego kaloryfera.

Konsole grzejników są zamocowywane.

Krok po kroku 3 - mocowanie konsoli grzejników

Po demontażu grzejnika i kupieniu nowego modelu należy ustawić konsolę mocującą na wysokości grzejnika. Należy zmierzyć otwory mocujące dla konsoli na ścianie i zwrócić uwagę na to, aby grzejnik miał powyżej i poniżej przynajmniej 10 cm wolnego miejsca. Za pomocą poziomicy należy skontrolować prawidłowe umieszczenie oznaczeń do wiercenia, następnie za pomocą śrub i dybli należy zamocować konsolę na ścianie. Odstęp ściany od konsoli najprościej ustawić za pomocą wkrętarki. W przypadku montażu grzejnika o takiej samej budowie można oczywiście wykorzystać dotychczasowe konsole. 

Grzejnik zostaje przykręcony.

Krok po kroku 4 - jak zamontować grzejnik?

Czas przystapić do faktycznego montażu grzejnika. Należy wsunąć kaloryfer do konsoli i przymocować go używając przewidzianych do tego uchwytów. Za pomocą śrubokrętu należy dokręcić wszystkie śruby. 

Podłączenie dopływu i odpływu

Krok po kroku 5 - Montaż dopływu i odpływu na grzejniku

Złącza dopływu i odpływu ciepłej wody można zamontować na grzejniku po jego prawej lub lewej stronie – w zależności od kierunku biegu rury. Należy zawsze zwracać uwagę na to, aby dopływ został podłączony na górze, a odpływ na jednym z dolnych złączy.
W zależności od kierunku rury i wybranego złącza – z boku lub na dole – do podłączenia z grzejnikiem potrzebujesz zawory przyłączeniowe krawędziowe lub zawory przyłączeniowe przepływu.

Abschlussgewinde wird abgedichtet.

Krok po kroku 6 - Uszczelnianie gwintu przyłącza dopływu i odpływu grzejnika

Należy wkręcić wokół gwintu (w przeciwnym kierunku) odrobinę siemienia. Następnie natrzeć siemię pastą uszczelniającą i wkręcić ręcznie gwint do zaworu kaloryfera. Za pomocą klucza płaskiego należy dokręcić złącze. Zwróć uwagę na to, że podczas odkręcania gwintu uszczelka z siemieniem może się uszkodzić i przez to nie będzie już szczelna. W takim wypadku należy jeszcze raz ja poprawić, by montaż grzejnika był w 100% udany.

Termostat zostaje zamontowany.

Krok po kroku 7 - Uszczelnianie i montaż zaworu termostatu grzejnika

Gwint zaworu termostatu należy również uszczelnić za pomocą siemienia i pasty uszczelniającej i wkręcić go ręcznie w odpowiednim otworze na grzejniku. Za pomocą płaskiego klucza należy dokręcić gwint do momentu, aż przyłącze obróci się w Twoim kierunku. Należy usunąć pokrywkę i przykręcić element górny.  

Zamknąć pozostałe otwory.

Krok po kroku 8 - Zamknąć pozostałe otwory na grzejniku

Po montażu grzejnika należy zamknąć wszystkie pozostałe otwory na grzejniku za pomocą przewidzianych do tego zamknięć. Należy zwrócić uwagę na to, aby wszystkie zamknięcia były szczelne.

Regulacja grzejnika

Krok po kroku 9 - Uruchamianie grzejnika

Kiedy montaż grzejnika dobiegnie końca należy ponownie napełnić instalację wodą i zwrócić uwagę na to, aby zawór odpowietrzania był zamknięty. Należy włączyć urządzenie grzewcze i otworzyć zawór termostatu oraz odpływ.

Kontrola wszystkich przyłączy

Krok po kroku 10 - Kontrola wszystkich przyłączy grzejnika

Po pierwszym uruchomieniu należy skontrolować szczelność wszystkich przyłączy nowego grzejnika. Ewentualnie należy również kilkakrotnie odpowietrzyć grzejnik i wypełnić nową wodą, aż do momentu, gdy będzie grzał bez żadnych problemów.

Montaż grzejnika można wykonać samodzielnie przy użyciu małego nakładu. Oszczędzasz przy tym nie tylko koszty instalatora, dzięki nowoczesnym grzejnikom i dodatkowym elementom uszczelniającym można również obniżyć koszty ogrzewania. Pracownicy Twojego marketu OBI chętnie doradzą we wszystkich kwestiach związanych z ogrzewaniem.


Lista materiałów

Do góry