Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Klimatyzator czy klimator – co wybrać do domu?

Klimatyzator czy klimator - co wybrać do domu_big

Klimator i klimatyzator to urządzenia, które służą do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Czym się różnią i które wybrać do swojego mieszkania?

Przez cały rok wszyscy z niecierpliwością czekają na nadejście lata – dłuższe dni i ciepłe wieczory wpływają na lepsze samopoczucie każdego z nas. Pomimo takiej tęsknoty za latem, upały nie dają nam spokoju, przez co może dochodzić do obniżenia apetytu czy zmniejszenia chęci do jakiejkolwiek aktywności.

W takiej sytuacji korzystamy z różnych urządzeń, które pozwalają obniżyć temperaturę w pracy lub w domu. Przykładów sprzętów chłodzących jest dość sporo – wentylatory, wiatraki, cyrkulatory powietrza, klimatory czy klimatyzatory. Z uwagi na swoją wydajność, szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się dwa ostatnie produkty. Choć ich nazwa jest do siebie zbliżona, to metoda działania jest już zupełnie inna.

Jeśli szukasz sposobu na obniżenie temperatury we wnętrzu pomieszczenia, z pewnością warto wziąć pod uwagę zakup klimatora lub klimatyzatora. Choć na rynku dostępny jest duży wybór tego typu urządzeń, podjęcie decyzji może sprawiać kłopoty. Dlatego też dobrze dowiedzieć się, jakie są zalety i wady obu urządzeń oraz co wybrać – klimatyzator przenośny, klimatyzator domowy czy może klimator?

1. Dlaczego warto mieć w domu system chłodzenia? 2. Klimatyzator – charakterystyka i rodzaje
3. Klimator, czyli klimatyzator wodny 4. Klimatyzator czy klimator – co wybrać?

1. Dlaczego warto mieć w domu system chłodzenia?

W upalne dni zbyt wysoka temperatura we wnętrzu jest nie tylko nadzwyczaj męcząca, ale może okazać się nawet niebezpieczna, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Zapewnienie komfortowych warunków we wnętrzu podczas gorącego lata może być utrudnione w pomieszczeniach z dużą liczbą okien oraz posiadających okna od strony południa. W takim wypadku korzystnym rozwiązaniem może okazać się montaż rolet. Oczywiście nie zastąpią one żadnego z urządzeń do chłodzenia wnętrza, mogą jednak dość istotnie wspomóc jego działanie.

Wiatraki i wentylatory

Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem na obniżenie temperatury w pokoju są wiatraki. Dość dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, mają różnorodne rozmiary i średnice, co wpływa na wydajność ich działania. Ceny najmniejszych wentylatorów rozpoczynają się od około kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Dostępne są m.in. wiatraki biurowe, sufitowe, podłogowe i kolumnowe, produkty z wyższej półki cechują się też cichą pracą.

Cyrkulatory powietrza

Alternatywą dla tradycyjnych wentylatorów są cyrkulatory powietrza, które mają bardzo zbliżoną budowę. O ile wiatrak powoduje po prostu ruch powietrza w najbliższej okolicy, to zadaniem cyrkulatora jest takie wprawienie powietrza w ruch, aby doszło do jego obiegu w danym wnętrzu np. na zasadzie góra/dół. Za pomocą tego urządzenia dochodzi do rozprowadzania chłodnego i ciepłego powietrza, dlatego też cyrkulatora można używać także zimą w celu efektywniejszego ogrzewania wnętrza. Różnice między wiatrakami i cyrkulatorami polegają także na wykorzystanych materiałach – pierwsze są zwykle wykonane z plastiku, podczas gdy drugie z wytrzymałego metalu.

Klimatyzatory pokojowe

Jak już wspomniano, w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się takie urządzenia, jak klimatyzator pokojowy oraz klimator. Klimatyzacja do mieszkania może przybierać dwojaki charakter: postać urządzenia, jakim jest klimatyzator do mieszkania, a także całego systemu klimatyzacyjnego. Lepszym i bardziej rozbudowanym rozwiązaniem jest oczywiście system klimatyzacyjny, który nie tylko reguluje temperaturę we wnętrzu, ale również poziom wilgotności czy czystości powietrza. Do tego celu potrzebny jest jednak montaż centrali klimatyzacyjnej z odzyskiem ciepła i wilgoci oraz sieci kanałów odprowadzających. Montaż klimatyzacji w postaci całego systemu, należy rozważyć już na etapie projektowania domu czy mieszkania, cała procedura jest również dość droga.

Sam klimatyzator to po prostu klimatyzacja miejscowa (czyli klimatyzacja przenośna), stanowi ona niejako uzupełnienie dla naturalnego systemu wentylacji. Klimatyzator do domu nie dostarcza świeżego powietrza ani nie reguluje wilgotności, a jedynie ją obniża, podobnie jak i temperaturę. Z reguły klimatyzatory przenośne pozwalają na regulację temperatury w zakresie od +16˚C do +30˚C. Wiele modeli jest też wyposażonych w funkcję oczyszczania oraz nawilżania powietrza. Z reguły klimatyzatory pokojowe przeznaczone są do użytku w jednym pomieszczeniu.

Klimatory

Czym są klimatory? To także urządzenia służące do chłodzenia powietrza, które określa się także mianem klimatyzera. Zasadnicza różnica polega jednak na ich działaniu. Klimatyzatory do schładzania wykorzystują freon, który jest sprężany i rozprężany, podczas gdy w klimatorach odparowywana jest woda. Każdy klimator posiada specjalne, chłodzące wkłady nasączone wodą. Gorące powietrze przepływa przez wkłady dzięki wentylatorowi, a woda odbiera z niego ciepło. W wyniku działania klimatora emitowane jest chłodne i orzeźwiające powietrze, które jednocześnie zwiększa wilgotność w danym pomieszczeniu. Klimator pracuje tym wydajniej, im wyższa jest temperatura we wnętrzu pokoju.

Klimator i klimatyzator to dwa odmienne urządzenia, warto więc wspomnieć o jeszcze kilku różnicach. Klimatyzator pozwala na ustawienie pożądanej temperatury, w przypadku klimatorów nie ma takiej możliwości. Klimator zwiększa efektywność działania przy wyższych temperaturach, podczas gdy klimatyzator obniża. Ponadto klimatyzatory domowe osuszają powietrze, podczas gdy klimatory podwyższają jego wilgotność. Oprócz tego klimator dedykowany jest do pomieszczeń otwartych, podczas gdy klimatyzator do pokoju lub innych pomieszczeń zamkniętych. Dlatego też często określa się go jako klimatyzator wewnętrzny.

2. Klimatyzator – charakterystyka i rodzaje

Skoro wiemy już, jak działa instalacja klimatyzacji w postaci klimatyzatora, warto poznać jego rodzaje. Podstawowy podział rozróżnia klimatyzator stacjonarny i klimatyzator przenośny. Klimatyzator wolnostojący (czyli klimatyzator mobilny) ma taką zaletę, że można go właściwie dowolnie przenosić do wybranych pomieszczeń. To urządzenie mniejsze, a do tego ogranicza niedogodności związane z montażem. Z drugiej strony, klimatyzacja pokojowa stacjonarna jest wydajniejsza niż przenośna klimatyzacja, a do tego pracuje ciszej.

W obu grupach klimatyzatorów wyróżnia się klimatyzatory do mieszkania monoblokowe oraz klimatyzatory dwuczęściowe (split). Klimatyzator monoblokowy (czyli po prostu monoklimatyzator) to urządzenie, którego wszystkie elementy zostały umieszczone w ramach pojedynczej obudowy. Ciepłe powietrze jest wtedy odprowadzane za pomocą elastycznej rury za okno. Niezbędne jest odpowiednie uszczelnienie okna do klimatyzatora. Niestety system ten nie jest przesadnie wydajny, a do tego emituje dość dużo hałasu.

Dlatego rosnącą popularnością cieszy się klimatyzacja split, czyli klimatyzator pokojowy bez rury, najczęściej jest to klimatyzator naścienny. Klimatyzator split składa się z jednostki wewnętrznej z parownikiem oraz wentylatora, który połączony jest z centralą za pomocą przewodów. Wszystkie podzespoły emitujące hałas (np. wentylator czy sprężarka) umieszczone są na zewnątrz, przez co pracuje on znacznie ciszej, zazwyczaj też pobiera mniej energii. W ofercie można znaleźć przenośne klimatyzatory w tej formie, np. klimatyzator przenośny split.

3. Klimator, czyli klimatyzator wodny

Klimator można spotkać w ofercie sklepowej także pod innymi nazwami, np. klimatyzator ewaporacyjny czy klimatyzator na wodę. Choć to wciąż dość nowe urządzenie, dostępne są coraz lepsze i wydajniejsze modele. Jak już wspomniano, klimator działa tym efektywniej, im wyższa temperatura panuje we wnętrzu pomieszczenia, a do tego schładza powietrze za pomocą specjalnych wkładów z wodą. Dostępne są zarówno klimatory przenośne, jak i klimatory samochodowe czy też całe systemy klimatyzacji ewaporacyjnej. Porównując klimator i np. klimatyzator przenośny ze splitem należy zauważyć, że pierwsze z urządzeń jest znacznie tańsze w zakupie, instalacji i eksploatacji. Przy tradycyjnej klimatyzacji trzeba się liczyć też z większymi wydatkami na np. preparaty do odgrzybiania klimatyzacji.

Klimatory same w sobie są przyjazne dla środowiska, nie emitują żadnych szkodliwych substancji, a do tego są łatwe zarówno w utrzymaniu, jak i montażu. Ponadto pracują znacznie ciszej niż klimatyzatory, tańszy jest także środek do czyszczenia klimatyzacji tego typu.

4. Klimatyzator czy klimator – co wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru między klimatyzatorem i klimatorem jest w dużej mierze indywidualna, z pewnością jednak w przypadku obu urządzeń warto mieć na uwadze m.in. jego producenta. Renomowane marki konstruują swoje wyroby przy wykorzystaniu trwalszych i lepszych materiałów, często też obejmują finalne produkty dłuższą gwarancją. Nie można pominąć opisu producenta dotyczącego wydajności urządzenia oraz opinii osób, które dany klimatyzator czy klimator już nabyły. Ponadto pamiętaj o tym, żeby po zakupie urządzenia odpowiednio o nie dbać. Preparat do odgrzybiania klimatyzacji czy preparat do czyszczenia klimatyzacji to absolutna podstawa.

O ostatecznym wyborze decydują także indywidualne cechy klimatyzatorów i klimatorów. W przypadku klimatyzatorów najistotniejsza jest moc chłodnicza – przyjmuje się, że w przypadku jednorodzinnego gospodarstwa domowego na każdy metr kwadratowy powinien przypadać 0,1 KW mocy. Bardzo ważne są też wskaźniki prędkości wentylatora, klasy energetycznej, poziom hałasu oraz przepływ powietrza.

Klimatyzatory dedykowane są do pomieszczeń zamkniętych, podczas gdy klimatory doskonale sprawdzą się także w pomieszczeniach otwartych i na dużych powierzchniach. Ponadto klimatory zalecane są w miejscach, gdzie należy podwyższyć wilgotność powietrza. Warto również przypomnieć, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza we wnętrzu efektywność działania klimatorów rośnie, podczas gdy klimatyzatorów maleje. Dlatego przed wybraniem konkretnego modelu musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki temu nabędziesz urządzenie, które spełni wszystkie twoje oczekiwania.

 

Do góry