Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jaki czujnik czadu wybrać?

parametry-czujnika-czadu-big

Czy wiesz, że każdego roku w wyniku zatrucia czadem umiera w Polsce nawet 4 500 osób? Niestety ryzyko jest ogromne, bo nadal w wielu domach stosuje się piece do ogrzewania gazowego albo gazowe podgrzewacze wody. Jedynym sposobem, by wykryć niebezpieczne stężenie czadu w pomieszczeniu, które może być śmiertelne dla domowników, jest zamontowanie profesjonalnego czujnika czadu.

Na szczęście wzrasta świadomość Polaków w kwestii instalacji takiego urządzenia, dzięki czemu czujniki czadu spotykane są już powszechnie. Przy wyborze najlepszego urządzenia, które będzie minimalizować ryzyko zaczadzenia praktycznie do zera, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Oto one.

1. Zasada działania czujników czadu 2. Gdzie zamontować czujnik czadu?
3. Jaki czujnik czadu wybrać? 4. Atest
5. Rodzaj zasilania 6. Żywotność
7. Funkcje dodatkowe 8. Czujnik czadu dla bezpieczeństwa

1. Zasada działania czujników czadu

Zadaniem czujnika czadu jest alarmowanie w sytuacji, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu domowników. Dobry czujnik czadu poinformuje o podwyższonym stężeniu czadu. Trzeba wiedzieć, że niebezpieczny czad jest bezwonny i bezbarwny.

„Sercem” urządzenia jest sensor elektrochemiczny albo chemiczny, który zawiera substancje, jakie reagują na tlenek węgla, który jest obecny w powietrzu. Jeśli będzie go zbyt dużo, natychmiast zaalarmuje. Najlepsze czujniki czadu to te, które mają wbudowany głośnik oraz sygnalizator świetlny. Te nowoczesne posiadają także monitor, na którym wyświetlają się wszystkie informacje dotyczące czystości powietrza.

2. Gdzie zamontować czujnik czadu?

Czujnik czadu to najczęściej niewielkie urządzenie, które nie wymaga zbyt dużej przestrzeni do prawidłowego montażu. Aby odczyt stężenia trującego czadu był jednak najbardziej wiarygodny, warto zamontować go w pomieszczeniu, w którym działa piec gazowy, kuchenka gazowa, butla z gazem, kominek czy kocioł.

Należy pamiętać, by czujnik czadu był chroniony przed przeciągami powietrza, ponieważ ten może przyczynić się do podawania niewiarygodnych odczytów stężenia dwutlenku węgla. Nie należy także montować go tuż przy suficie ani przy samej podłodze – czujnik czadu musi być zainstalowany w miejscu z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Dobrej jakości czujniki będą działać sprawnie, kiedy w pomieszczeniu panuje temperatura od 3°C do 45°C oraz przy wilgotności powietrza od 10% do 90%.

3. Jaki czujnik czadu wybrać?

Kryteria, zgodnie z którymi należy wybierać czujnik czadu, nie są jednorodne. Dotyczą co najmniej kilku aspektów funkcjonowania tego urządzenia oraz zachowania pełnego bezpieczeństwa dla użytkowników gazu. Wyznacznikiem na pewno nie powinna być jedynie cena. Trzeba pamiętać, że inwestycja w profesjonalny czujnik czadu nie jest duża. Często to wydatek od kilkudziesięciu do maksymalnie kilkuset złotych.

4. Atest

Na rynku dostępne są różne modele czujników czadu. Ważne, by wybierać tylko te atestowane. Inwestycja w tego rodzaju urządzenie nie jest zbyt duża, nie warto więc oszczędzać kilkunastu, kilkudziesięciu złotych na wątpliwej jakości sprzęt. Atest daje nam gwarancję producenta, zgodnie z którą czujnik czadu będzie realizował wiarygodny pomiar stężenia czadu w powietrzu. Atesty posiadają między innymi czujniki czadu OR-DC-619 od Orno-Polska oraz OR-DC-620 od Orno-Polska. Ten drugi posiada dodatkowo również funkcję czujnika dymu.

5. Rodzaj zasilania

Atesty to jednak nie wszystko. Do wyboru producenci oferują czujniki sieciowe, takie jak Czujnik sieciowy czad od Eura-Tech oraz takie, które zasilane są baterią - na przykład Czujnik bateryjny czadu Deck-CO od Kanlux. Co ciekawe, czujniki czadu na baterie cieszą się nieco większą popularnością. Wszystko dlatego, że nie wymagają zasilania elektrycznego, by sprawnie działać. Wystarczy odpowiednia bateria. Dodatkowo taki czujnik ruchu może być zamontowany w dowolnym miejscu i można go przenosić w miarę zmieniających się potrzeb.

6. Żywotność

Producenci wskazują, że najlepsze czujniki czadu mogą sprawnie działać nawet 7 lat. Średnia żywotność takiego urządzenia to około 5 lat. Nie należy wybierać tych, które działają około 2 lata. Chociaż zakup czujnika czadu nie jest dużą inwestycją, to można spodziewać się, że sprzęt z określoną żywotnością na 2 lata, maksymalnie tyle będzie działać. O wiele lepszym wyborem będzie więc Czujnik sieciowy czad/gaz od Eura-Tech albo Czujnik bateryjny czadu - 5 lat gwarancji od tego samego producenta to o wiele lepsze rozwiązanie.

7. Funkcje dodatkowe

Jeśli ktoś decyduje się na zakup czujnika czadu, to powinien zwrócić uwagę na urządzenia, które jednocześnie czuwają nad stężeniem samego gazu. Ulatniający się gaz może być niebezpieczny, ale ogromnym zagrożeniem dla życia ludzi jest jego wybuch. Czujnik czadu z funkcją mierzenia stężenia gazu w pomieszczeniu takim sytuacjom zapobiega.

Producenci oferują także tzw. czujniki 3w1, które jednocześnie mierzą stężenie czadu, gazu oraz dymu. Takie urządzenia dają maksymalną ochronę. Pamiętajmy jednak, że czujnik, który alarmuje także o zwiększonym stężeniu dymu, nie będzie reagował na dym papierosowy. Palacze mogą być więc spokojni, bo czujnik nie zareaguje na jego zwiększoną ilość. W dymie papierosowym nie ma zbyt dużego stężenia niebezpiecznego dwutlenku węgla.

8. Czujnik czadu dla bezpieczeństwa

Wszystkie czujniki ruchu, które posiadają niezbędne atesty, działają zgodnie z normami i spełniają swoją podstawową funkcję. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

1. Dźwięk oraz głośność powiadomień i alarmów. Dźwięk musi wyróżniać się spośród tych, jakie towarzyszą podczas codziennego funkcjonowania w domu. Poziom głośności musi być jak największy, by domownicy mogli bez problemu zidentyfikować problem i natychmiast działać. Standardowe czujniki czadu generują alarm na poziomie głośności w granicach 80-90 dB.

2. Jeśli wybór pada na czujnik czadu z wyświetlaczem, to wyświetlacz powinien być dodatkowo podświetlany. Dzięki temu możliwy będzie bezproblemowy odczyt informacji, jakie przekazuje czujnik w różnych warunkach.

3. Wybierając czujnik czadu, należy zwrócić uwagę na możliwy w danym pomieszczeniu montaż. Jeśli ma to być czujnik sieciowy o dużej żywotności, to w pomieszczeniu musi być wolne gniazdko. Te na baterie mogą zaś wisieć na ścianie albo stać.

Do góry