Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak zaplanować instalację elektryczną w domu?

1. Dobre plany na początek

Na instalację elektryczną składają się:

 • rozdzielnica elektryczna,
 • puszki,
 • gniazdka,
 • wyłączniki
 • i obwody instalacji.
 • Przed rozpoczęciem prac instalacyjnych pomyśl, w których pomieszczeniach będziesz używać urządzeń elektrycznych (i o jakiej mocy) oraz gdzie rozmieścisz oświetlenie stałe. Określ też miejsce montażu oraz liczbę włączników elektrycznych i gniazdek.

  Nie zapomnij również o zaplanowaniu zasilania do sterowania innymi funkcjami w domu: ogrzewaniem, alarmem, domofonem, monitoringiem oraz popularnymi opcjami typu „smart”. Pamiętaj także, aby w swoich planach uwzględnić gniazda multimedialne oraz to, jak chcesz sterować zewnętrznym oświetleniem posesji.

  2. Ustalenie ilości obwodów

  Znając liczbę gniazdek i włączników łatwo ustalisz, ile obwodów prądu jest potrzebnych w Twoim domu. A im ich więcej, tym praktyczniej i bezpieczniej. Otóż, jeśli jeden z obwodów ulegnie awarii, nocą nie pogrążysz się w ciemnościach, a część urządzeń nadal będzie pracować. Pamiętaj, że jeden obwód nie powinien obejmować więcej niż 10 gniazdek lub 20 źródeł świata stałego.

  Najlepiej, aby źródła światła i gniazdka wtyczkowe zasilane były osobnymi obwodami. Osobny obwód powinien też odpowiadać za zasilanie pojedynczych urządzeń o mocy większej niż 2000W, które często pracują jednocześnie (bojler, piecyk, płyta indukcyjna). Jest to tzw. obwód siły, czyli instalacja trójfazowa, która poradzi sobie z urządzeniami o dużej mocy, zapewniając ich prawidłowe działanie.

  3. Centralny punkt bezpieczeństwa

  Najważniejszym elementem w instalacji jest rozdzielnica elektryczna (skrzynka), pełniąca rolę centrum zasilania i sterowania. Jej zadaniem jest rozdział energii oraz uporządkowanie elementów instalacji. To w niej zbiegają się obwody z pomieszczeń Twojego domu oraz znajdują się najważniejsze podzespoły: regulujące, sterownicze, pomiarowe oraz najważniejsze - ochronne.

  Należą do nich wyłączniki nadmiarowoprądowe (bezpieczniki), których liczba musi odpowiadać ilości obwodów oraz wyłącznik różnicowoprądowy. To on uchroni Cię przed porażeniem prądem, wyłączając obwód spod napięcia, gdy prąd elektryczny wypływający z wyłącznika będzie różnić się od prądu wpływającego - czego przyczyną może być np. uszkodzenie izolacji przewodu.

  4. Na ratunek instalacji elektrycznej

  W sytuacji lekkiego uszkodzenia elementów instalacji elektrycznej pomoże Ci taśma termokurczliwa z klejem, która służy do usuwania uszkodzeń izolacji przewodów. Umożliwia też wykonywanie ich połączeń oraz chroni je przed korozją i uszkodzeniami. Taśma termokurczliwa z klejem przyda Ci się nie tylko na etapie prac instalacyjnych, ale także w czasie naprawy kabli i przewodów uszkodzonych podczas wiercenia w ścianie.

  Skrzynki elektryczne – cena i rozmiar

  Skrzynki elektryczne wybieraj na podstawie ilości ich poziomów oraz sposobu montażu (natynkowe, podtynkowe). Cena skrzynki jednopoziomowej zaczyna się od 30zł. Za skrzynki elektryczne dwu, czy trzypoziomowe zapłacisz od 100 do 300zł. Wybieraj jednak większe modele, abyś mógł montować w nich dodatkowe urządzenia a sam osprzęt nie był zbyt ciasno spakowany i nie przegrzewał się.

  5. Zacznij od instalacji w korytarzu

  Liczbę gniazdek w tym pomieszczeniu uzależnij od jego wielkości. Zazwyczaj wystarczy jedno na 5m. Gdy korytarz jest długi, zaplanuj w nim po kilka punktów oświetlenia. Jeśli znajdują się w nim schody, pomyśl o światłach, które je podświetlą bez konieczności włączania górnych lamp. Pamiętaj jednak, aby instalację elektryczną prowadzić pionowo lub poziomo, a nie skośnie! Docenisz to w czasie wiercenia ścian!

  W korytarzu zamontuj też przełączniki elektryczne – krzyżowe: przy schodach (na każdym piętrze) oraz na końcu i początku korytarza. Pozwolą Ci one włączyć światło w jednym miejscu, a wyłączyć w drugim. W suchym korytarzu może znaleźć się także rozdzielnica elektryczna. Zamontuj ją na wysokości wzroku. Dostęp do niej musi być bowiem łatwy, zwłaszcza w czasie sytuacji kryzysowej!

  6. Instalacja elektryczna w łazience

  Przewody w łazience umieszczaj w elastycznych rurkach osadzonych głęboko w ścianach, a nie bezpośrednio na murze pod tynkiem. Dzięki temu, w przypadku wymiany płytek lub większych remontów, nie uszkodzisz kabli. Jeśli chodzi o oświetlenie, na pewno wystarczy Ci jedno wyjście górne - sufitowe lub nad drzwiami oraz ewentualnie dwa wyjścia przy lustrze.

  W łazience zaplanuj też większą liczbę gniazdek na suszarkę, golarkę, pralkę i szczoteczkę elektryczną. Pamiętaj, że muszą one być zaopatrzone w bolec i klapę bryzgoszczelną! Jeśli planujesz wannę z hydromasażem, pomyśl o doprowadzeniu zasilania i do niej. Aby Twoje łazienkowe sprzęty nie uszkodziły instalacji, używaj przewodów YDYp 3x2,5mm2.

  Pamiętaj koniecznie!

  W łazienkach, przełączniki elektryczne, gniazdka i puszki łączeniowe, nie mogą być montowane w strefach ochronnych: 0, I, II. Czym dokładnie są te strefy?

  • Strefa 0 – to wnętrze wanny lub brodzika. Możesz używać tu urządzeń z prądem zmiennym 12 lub 30 V z klasą ochronności IPX7J (oświetlenie kabin, hydromasaż).
  • Strefa I – to przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi krawędziami wanny i brodzika do wysokości 2,25m. Możesz tu montować urządzenia o napięciu od 25 do 60v z klasą ochronności IPX 5 (wentylatory, oprawy oświetleniowe, podgrzewacze wody).
  • Strefa II – jej granicą jest odległość 0,6m od strefy I i wysokość 2,25m. Dopuszczane są tutaj urządzenia ze strefy I o klasie ochronności IPX 4.

  7. Instalacja elektryczna w kuchni

  Podobnie jak w przypadku łazienki, kuchnia często wyłożona jest płytkami. Dlatego i w niej obwody ukrywaj w ścianie. Pamiętaj, że urządzenia kuchenne cechują się dużą mocą, przez co mogą one znacznie obciążać instalację elektryczną. Dodatkowo, dość często pracują one jednocześnie: piecyk, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny, lodówka, ekspres do kawy, robot kuchenny i mikser.

  Dlatego też powinieneś wybrać kabel 4-żyłowy do siły, zwłaszcza jeśli planujesz montaż kuchenki indukcyjnej. Kabel 4-żyłowy do siły z 3-ma fazami, sprawdzi się przy urządzeniach o dużej mocy, chroniąc instalację i sprzęt kuchenny. Aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo (także Twoje) przyda Ci się różnicówka 3-fazowa, czyli wspomniany już wyłącznik różnicowoprądowy dla obwodu kuchennego.

  8. Elementy instalacji elektrycznej w kuchni

  W kuchni musisz zaplanować też od kilku do kilkunastu gniazdek, montowanych na wysokości 1 m. Pomyśl również, czy dobrym rozwiązaniem nie będzie gniazdo meblowe podszafkowe, montowane w narożu ściany i mebli lub ściany i blatu kuchennego. Daje ono wygodny dostęp do źródła prądu bez konieczności używania przedłużaczy elektrycznych. Dzięki temu unikniesz zbędnej plątaniny kabli.

  W kuchni musisz też dokładnie zaplanować oświetlenie. Oprócz górnego, na pewno przyda Ci się oświetlenie punktowe w strefach roboczych. Listwy LED podszafkowe będą tutaj dobrym rozwiązaniem. Takie oświetlenie kuchni pod szafkami skutecznie ułatwi Ci prace na blacie kuchennym. Do tego listwy LED są energooszczędne i proste w montażu. Jeśli masz w planach wyspę kuchenną, pamiętaj o doprowadzeniu prądu i do niej.

  9. Instalacja elektryczna w sypialni i pokoju

  W pokojach wystarczy oświetlenie górne oraz dodatkowe lampy oświetlające punktowo – kinkiety lub lampy stojące. Obok łóżka zaplanuj co najmniej 2 gniazda na standardowej wysokości 20 cm. Mogą one posłużyć do włączania nocnej lampki, ładowarki i budzika. Jeśli planujesz TV lub lampy stojące, zaplanuj dodatkowe gniazdka. Zazwyczaj na powierzchni 20m2 wystarczą 3 gniazdka, montowane 50-100 cm od naroża pokoju.

  W pokojach dziecięcych przydadzą się dodatkowe gniazda na lampki nocne lub projektory. Starsze dzieci będą zapewne potrzebować gniazd do ładowania telefonu, podłączenia komputera, drukarki oraz telewizora. W pokojach tych możesz też zamontować przełączniki krzyżowe przy łóżkach. Dzięki nim zgasisz światło w całym pomieszczeniu tuż po położeniu się.

  10. Elektryka w salonie i pokoju dziennym

  Ilość wyjść na oświetlenie zaplanuj w zależności od tego, jak dużym wnętrzem dysponujesz. Oprócz głównego żyrandola będziesz zapewne potrzebować lamp naściennych oraz stojących. Uwzględnij dla nich gniazdka rozmieszczane co 2 m. Salon to także miejsce rozrywki multimedialnej, dlatego i tutaj musisz przygotować znacznie większą liczbę gniazdek. Przy samym TV będzie ich od 4-ech do 5-ciu.

  Nie zapomnij, że w salonie mogą przydać Ci się także listwy maskujące do kabli. Skutecznie zakryjesz nimi okablowanie telewizora, sprzętu muzycznego i nagłośnienia. Listwy maskujące do kabli możesz też wykorzystać, jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji.

  11. Co kupić po montażu instalacji elektrycznej?

  Pamiętaj, że w domu przydadzą się przedłużacze elektryczne. Najlepiej aby były one wyposażone w przełączniki elektryczne – kołyskowe, które odcinają dopływ prądu do gniazd. Przed zakupem sprawdź koniecznie wartość maksymalnego obciążenia listwy! Przy okazji zakup spinki do kabli. W miejscach o dużym okablowaniu zepniesz je razem, zapewniając sobie ład i porządek.

  Postaw także na miernik zużycia prądu, dzięki któremu sprawdzisz, ile prądu zużywają Twoje urządzenia. Wystarczy, że wepniesz je do miernika podłączonego do gniazda, a następnie z wyświetlacza odczytasz interesujące Cię informacje. Dzięki temu będziesz w stanie kontrolować pracę swoich urządzeń oraz rachunki za zużycie prądu w nowym domu.

  Do góry