Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Instalacja solarna w domu jednorodzinnym.

Dom jednorodzinny z instalacją solarną i zielonym trawnikiem.

W obliczu stale rosnących kosztów zużycia energii interesujący dla właścicieli domów jednorodzinnych jest temat samowystarczalności energetycznej. Najczęstszym rozwiązaniem służącym częściowej lub kompletnej samowystarczalności jest instalacja solarna.
Rozróżniamy instalacje termosolarne, służące do ogrzewania domu i podgrzewania wody oraz instalacje fotowoltaiczne produkujące prąd. Wyjaśnimy różnice pomiędzy tymi technologiami oraz wytłumaczymy jak najekonomiczniej spożytkować energię solarną w domu.

1. Fotowoltaika w produkcji prądu 2. Produkcja ciepłej wody dzięki energii słonecznej.
3. Warunki instalacji urządzenia solarnego 4. Współpraca
Dom z instalacją solarną na dachu.

1. Fotowoltaika w produkcji prądu

Instalacja fotowoltaiczna (instalacja FW) zamienia światło słoneczne w energię elektryczną. Potrzebne do tego moduły fotowoltaiczne składające się z wielu ogniw słonecznych instaluje się na dachu lub na dowolnej dostępnej powierzchni. Urządzenia są w układzie scalonym lub tworzą tzw. wyspę. Urządzenia w układzie scalonym są podłączone do sieci publicznej i mogą tam doprowadzać prąd. Wyspa nie ma dojścia do sieci publicznej i może jedynie zaopatrywać nieduże potrzeby, jak np.: kampery czy domki letniskowe. Aby instalacja FW wytwarzająca prąd stały mogła być użytkowana w gospodarstwie domowym konieczny jest tzw. przemiennik częstotliwości do zmiany prądu stałego w zmienny.

Jeżeli cały wytworzony prąd nie jest potrzebny, można go zgromadzić w akumulatorze lub w sieci publicznej. Dostawcy prądu oferują zapłatę za dostarczanie prądu do sieci publicznej, a zatem instalacja FW nie tylko pozwala oszczędzić prąd, ale również daje korzyści finansowe. Instalacja FW o powierzchni modułów 50 m² na tradycyjnym dachu szczytowym kosztuje ok. 9 000 euro i wytwarza około 5 000 kWh prądu rocznie. Dla porównania: trzyosobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie ok. 4 500 kWh.

Teoretycznie można więc w pełni zaspokoić roczne zapotrzebowanie na prąd nie korzystając z dużych dostawców. Jednak zasoby energii słonecznej zmieniają się na przestrzeni roku, dlatego nawet z pomocą dużych akumulatorów nie da się całkowicie zrezygnować z dostawców publicznych.

Instalacje termosolarne

2. Produkcja ciepłej wody dzięki energii słonecznej.

Termiczne instalacje solarne przekształcają światło słoneczne w energię cieplną. Służą one do produkcji ciepłej wody i do ogrzewania. Instalacja składa się z kolektorów solarnych, zbiornika na ciepłą wodę, wymiennika ciepła, sterownika, zbiornika buforowego i podgrzewacza. Najważniejszą częścią instalacji są kolektory, które – tak samo jak moduły fotowoltaiczne – instaluje się na dachu. Zamieniają one promienie słońca w ciepło i przenoszą na nośnik znajdujący się pomiędzy kolektorem i zbiornikiem na ciepłą wodę. Kiedy woda w kolektorze zrobi się cieplejsza niż ta w zbiorniku , sterownik uruchamia pompę, która pompuje wodę do zbiornika. Tak powstałe ciepło może być wykorzystane w domu. Mimo to, nawet korzystając z dużych zbiorników nie jest możliwa całkowita rezygnacja z tradycyjnych kotłów grzejnych, ponieważ energia słoneczna jest uzależniona od pory roku.

Ceny solarnych instalacji termicznych zależą od ich rodzaju. Instalacja do ogrzewania wody użytkowej kosztuje już 3.000 euro i jest dużo tańsza niż instalacja, która również zaopatruje ogrzewanie. Ta ostatnia kosztuje minimum 8.000 euro. Inaczej niż w przypadku instalacji fotowoltaicznych, nie można tu liczyć na profity z dostawy prądu do sieci publicznej, tu oszczędzamy tylko na kosztach ogrzewania.

Instalacja fotowoltaiczna

3. Warunki instalacji urządzenia solarnego

Zasadniczo instalację solarną można zamontować na każdym dachu. Jedyny warunek: musi docierać tam dostatecznie dużo słońca i nie może być cienia od drzew czy krzewów. Nie ma przepisów zakazujących instalacji – oprócz przepisów prawa budowlanego.  Jedynie w przypadku instalacji na wolnej przestrzeni lub na budynkach zabytkowych konieczna jest zgoda gminy. Na dachach stromych moduły instaluje się równolegle do powierzchni dachu. Na dachach płaskich instalacja wsparta jest metalową ramą umieszczoną o różnych kątach nachylenia. Optymalny kąt nachylenia oraz konstrukcja instalacji zależy od budowy dachu, zużycia prądu i miejsca. 

4. Współpraca

Jeśli te czynności wyglądają bardzo znajomo i zajmujesz się nimi na co dzień, zapraszamy do współpracy. W OBI poszukujemy podwykonawców usług jakie świadczymy naszym Klientom. Zapewniamy stały dopływ zleceń i terminowe płatności faktur. W tym miejscu https://www.obi.pl/firmy-uslugowe/ znajduje się formularz kontaktowy.

Do góry