Usuwanie grzejników w 8 krokach

Majsterkowicz samemu zdejmuje grzejnik.

Demontaż starego grzejnika może mieć sens z wielu różnych powodów. Po pierwsze stare grzejniki nie mają pełnej mocy: oprócz powodów fabrycznych może to wynikać z odkładania wapnia i zabrudzeń we wnętrzu grzejnika. Poza tym nowoczesne grzejniki mają cieńszą budowę niż ich poprzednicy. W ten sposób za grzejnikiem znajdzie się miejsce na dodatkową izolację, dzięki czemu efektywnie można obniżyć koszty ogrzewania. OBI pokaże, jak za pomocą kilku ruchów ręki można zdemontować stary grzejnik.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Majsterkowicz samemu wyłącza piec.

Krok po kroku 1 - wyłączanie pieca

Należy wyłączyć urządzenie grzewcze i odłączyć system od prądu. Należy koniecznie zwrócić uwagę na wskazówki producenta urządzenia grzewczego dotyczące jego właściwego wyłączania.

Dopływ wody zostaje zablokowany.

Krok po kroku 2 - Zamknięcie dopływu wody grzejnika

Należy zamknąć dopływ wody, który zasila grzejnik wodą.

Ciśnienie wody zostaje obniżone.

Krok po kroku 3 - Obniżyć stan wody urządzenia grzewczego

Następnie należy obniżyć ciśnienie wody w urządzeniu grzewczym. Dzięki temu poziom wody w podłączonych grzejnikach opadnie. Zawór opróżniający znajduje się najczęściej na odpływie w pobliżu pieca w dolnej części. Należy podłączyć odpowiedni wąż do zaworu opróżniającego i spuścić wodę do odpływu.

Zawór termostatu zostaje zamknięty.

Krok po kroku 4 - przygotowanie grzejnika

Należy zamknąć zawór termostatu aby do grzejnika nie płynęła woda. Niektóre grzejniki posiadają blokowany zawór odpływu. W takich modelach odpływ można zamknąć za pomocą klucza sześciokątnego, zanim zakręcisz zawór. Jeśli grzejnik nie posiada blokady odpływu, należy spuścić wodę z całego obiegu grzewczego aby uniknąć szkód spowodowanych wodą.

Grzejnik zostanie odpowietrzony.

Krok po kroku 5 - Odpowietrzanie grzejnika

Za pomocą klucza odpowietrzającego należy odkręcić zawór odpowietrzania aby odpowietrzyć grzejnik. Pozostałe w grzejniku ciśnienie może w ten sposób ujść. Dla bezpieczeństwa należy przytrzymać miskę, wiaderko lub inny pojemnik pod zaworem odpowietrzania, aby zebrać ewentualnie wydostającą się wodę. Jeśli przez dłuższy czas z zaworu odpowietrzającego wypływa woda, należy sprawdzić czy stan wody urządzenia grzewczego rzeczywiście został obniżony i czy zawory zostały właściwie zamknięte. Następnie ponownie można zamknąć zawór odpowietrzania. 

Zawór odpływu został odkręcony.

Krok po kroku 6 - Odkręcić zawór odpływu grzejnika

Odpływ grzejnika należy odkręcić za pomocą klucza widełkowego lub żabki i pod odkręconym zaworem odpływu należy umieścić miskę na brudną wodę.

Dopływ zostaje odkręcony.

Krok po kroku 7 - Odkręcić dopływ grzejnika

Odkręcić dopływ grzejnika za pomocą obcęgów lub odpowiedniego klucza widełkowego.

Grzejnik zostanie zdjęty.

Krok po kroku 8 - Zdjąć grzejnik

Następnie za pomocą śrubokręta należy odkręcić śruby trzymające grzejnik w konsoli na ścianie i ostrożnie wyciągnąć grzejnik. Uwaga: w grzejniku mogą znajdować się resztki wody.

Dzięki właściwemu przygotowaniu demontaż grzejnika można wykonać bardzo szybko. Podczas zdejmowania starego grzejnika najlepiej skorzystać z pomocy drugiej osoby. Fachowiec z Twojego marketu OBI chętnie doradzi w przypadku dalszych pytań z zakresu ogrzewania.

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry