Napełnianie grzejników w 7 krokach

Jeśli w grzejniku brakuje wody utrzymującej ciśnienie, wówczas utracona zostaje energia cieplna. Aby grzejnik właściwie grzał musi być równomiernie wypełniony gorącą wodą. W trakcie lub po odpowietrzeniu grzejnika może zajść potrzeba uregulowania ciśnienia wody w instalacji grzewczej. W tym celu ogrzewanie musi zostać wypełnione dodatkową wodą. OBI wyjaśnia krok po kroku jak tego dokonać.

Jako właściciel instalacji grzewczej możesz samodzielnie uzupełniać wodę w instalacji grzewczej. Jeśli wynajmujesz mieszkanie i masz problemy z ogrzewaniem, należy poprosić o radę dozorcę lub właściciela mieszkania.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
Manometr grzewczy wskazuje ciśnienie wody w instalacji grzewczej.

Krok po kroku 1 - kontrola ciśnienia wody

Ciśnienie wody w instalacji grzewczej określane jest przez ciśnieniomierz i manometr grzewczy. Ciśnienie wody wynosi zazwyczaj między 1 a 2 bary. Na wielu manometrach znajduje się specjalne oznaczenie wskazujące idealne ciśnienie. W razie wątpliwości należy skorzystać z instrukcji obsługi danej instalacji grzewczej. Jeśli ciśnienie jest za niskie, należy uzupełnić wodę.

Przed uzupełnieniem wody w grzejniku, należy najpierw wyłączyć pompę obiegową.

Krok po kroku 2 - wyłączenie pompy obiegowej

Przed uzupełnieniem wody należy najpierw wyłączyć pompę obiegową, a zawory termostatyczne podłączonych grzejników ustawić na najwyższy poziom.

Die Anleitung der Heizungsanlage gibt Aufschluss darüber, welche Schlauchart für das Befüllen infrage kommt.

Krok po kroku 3 - prawidłowy przewód łączący

Instrukcja obsługi instalacji grzewczej zawiera informacje o tym, jaki rodzaj węża jest konieczny do połączenia instalacji z kranem. W wielu przypadkach pasuje zwykły wąż ogrodowy. Najpierw należy przepłukać węża w celu usunięcia zanieczyszczeń. Rozdzielacz systemowy (specjalne połączenie) między kranem a wężem zapobiega dostaniu się brudnej wody z ogrzewania do węża z wodą pitną.

Podczas uzupełniania wody w instalacji grzewczej wąż musi być ściśle przykręcony do rury wlewowej.

Krok po kroku 4 - połączenie przewodu z rurą wlewową

Proszę podłączyć rurę wlewową instalacji grzewczej z wężem. Najczęściej znajduje się ona w pobliżu ciśnieniomierza. Kurek rury wlewowej musi zostać zakręcony.

Podczas uzupełniania wody instalacja grzewcza  musi być ściśle podłączona do kranu.

Krok po kroku 5 - podłączenie węża do wodociągu

Najpierw należy luźno podłączyć węża do zakręconego wodociągu, tak aby powietrze uszło z węża. W momencie doprowadzenia wody do systemu grzewczego do obwodu grzewczego nie może dostać powietrze. Powietrze znajdujące się w wężu musi zostać spuszczone w następujący sposób:

Należy wolno odkręcić kran i wpuścić wodę do lekko podłączonego węża. W ten sposób woda wypchnie powietrze znajdujące się wężu.

Pod kranem należy trzymać szmatkę, aby usunąć nadmiar wody. Jeśli woda wypłynie w miejscu lekko podłączonego węża, oznacza to, że w wężu nie ma więcej powietrza i można go mocno dokręcić.

Woda może teraz płynąć w instalacji grzewczej.

Krok po kroku 6 - odkręcenie rury wlewowej

Należy lekko odkręcić rurę wlewową przy instalacji grzewczej, następnie odkręcić kran. Woda powinna teraz popłynąć w systemie grzewczym. 

Jeśli woda w systemie grzewczym została uzupełniona, należy zakręcić wszystkie krany i zawory.

Krok po kroku 7 - zakręcenie kranu i zaworu wlewowego

Podczas wpuszczania wody należy cały czas kontrolować manometr. W momencie gdy osiągnie pożądaną wartość, należy zakręcić kran i zawór wlewowy. Na końcu trzeba odłączyć węża i odpowietrzyć grzejniki zgodnie z wcześniejszą instrukcją.

Należy regularnie dokonywać przeglądu systemu grzewczego. Szczególnie ważne jest sprawdzenie ciśnienia i  ewentualnego powietrza w grzejnikach przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w jesieni. W ten sposób odświeża się całą instalację grzewczą i zapobiega ewentualnym problemom w zimie.  Koszt ogrzewania można obliczyć przy pomocy kalkulatora kosztów ogrzewania OBI.

Lista zakupów

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry