Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Czujniki ruchu wiele osób kojarzy przede wszystkim z bezpieczeństwem i ochroną. Oczywiście jest to najważniejsza funkcja tych urządzeń: dzięki czujnikom nie musisz bać się ciemności panującej przy drzwiach wejściowych, garażu czy na klatce schodowej. Czujniki sprawdzają się także jako zabezpieczenie przed włamywaczami, których odstrasza nagle włączające się światło.
Wewnętrzne i zewnętrzne czujniki ruchu spełniają jeszcze jedno dodatkowe zadanie: pozwalają użytkownikom na komfort. Czy nie czujemy się lepiej, gdy światło w mieszkaniu automatycznie się włącza, gdy wchodzimy do środka? Ale najlepsze w czujnikach jest to, że światło automatycznie się wyłącza. W ten sposób oświetlenie czujnikowe pozwala obniżyć koszty energii.
W niniejszym poradniku przedstawimy najważniejsze zagadnienia dotyczące technologii sensorowej i czujników ruchu: wyjaśnimy zasadę działania, opowiemy o dostępnych modelach i o tym, gdzie najlepiej je montować, oraz o czym należy pamiętać przy ich kalibracji.
Czujniki ruchu zwykle działają w oparciu o pasywne czujniki podczerwieni (PIR), które wykrywają promieniowanie cieplne w najbliższym otoczeniu. Jeśli promieniowanie ulegnie nagłej zmianie, np. ktoć wejdzie w obszar wykrywania, dochodzi do skoku napięcia, w wyniku czego czujnik wyzwala włączenie światła.
Technologia sensorowa stosowana w czujnikach ruchu stale się rozwija i robi się bardziej inteligentna, może np. odróżniać ludzi od małych zwierząt. Producenci czujników ruchu coraz chętniej wykorzystują nowoczesne techniki oświetleniowe ─ na rynku dostępne są modele wyposażone w diody LED o długiej żywotności oraz wersje z modułami solarnymi, które pracują niezależnie od zasilania elektrycznego.
Istnieją dwa rodzaje czujników ruchu: czujniki przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków oraz wewnątrz. Podstawowa zasada działania obu rodzajów czujników jest taka sama: gdy ktoś wejdzie w obszar wykrywania, światło automatycznie się włączy. Montowanie czujników na zewnątrz budynków nie tylko oświetla przestrzeń, ale także odstrasza potencjalnych włamywaczy.
Ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest oszczędność energii, a to cecha typowa dla wszystkich czujników. Po opuszczeniu pokoju światło samoczynnie się wyłącza. Oświetlone, puste pomieszczenia, w których nikogo nie ma, to przeszłość. Posiadając system oświetleniowy oparty na technologii sensorowej, nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale także zadbasz o środowisko.
Jeśli chcesz, aby pod Twoją nieobecność oświetlone były niektóre obszary Twojego domu, rozwiązaniem, które z pewnością Cię zainteresuje, są przełączniki zmierzchowe. Tego rodzaju urządzenia uruchamiają się wówczas, gdy ustawiony wcześniej próg jasności zostanie przekroczony.
Jeśli zamierzasz kupić czujnik ruchu, ważną kwestią jest ustalenie odpowiedniego obszaru wykrywania. W małych pomieszczeniach lub wąskich korytarzach wystarczy zamontować czujnik o obszarze wykrywania wynoszącym 180 stopni. W przypadku większych powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynku wybierz czujnik o większym obszarze wykrywania (do 300°). Jeśli czujnik ruchu chcesz zamontować bezpośrednio nad drzwiami, wybierz model wyposażony w zabezpieczenie przed podpełzaniem.
Montowanie i regulacja czujników ruchu stanowi pewne wyzwanie. Na zewnątrz oświetlenie należy umieścić wysoko, aby obszar wykrywania przez czujnik był odpowiednio duży. Czujników nie powinno się montować na wysokości powyżej 5 m. Przy montażu należy uwzględnić również uwarunkowania atmosferyczne i działanie innych czynników zewnętrznych. Czujników ruchu nie wolno instalować zbyt blisko źródeł ciepła lub światła. W obszarze wykrywania nie powinny znajdować się także elementy poruszane przez wiatr.
Po zamontowaniu czujnika ruchu w wybranym miejscu dokonaj precyzyjnych ustawień. Zwykle czujniki można ustawić w taki sposób, że obszar wykrywania obejmuje optymalną powierzchnię. Użycie specjalnych przesłon i pierścieni pozwoli na jeszcze lepsze ustawienie obszaru wykrywania.
Następnie ustaw próg jasności czujnika. Próg jasności to natężenie światła (mierzone w luksach), które powoduje uruchomienie się urządzenia. Z nadejściem zmroku próg jasności otoczenia obniża się do końcowej wartości wynoszącej 0 lx, oświetlenie uliczne generuje natomiast światło rzędu 15 lx. Jeśli nie wiesz, ile powinien wynosić próg jasności zamontowanego przez Ciebie czujnika, zapytaj doradcę OBI o prawidłowe wartości.
Na koniec ustaw kolejny ważny parametr, jakim jest czas opóźnienia: zgodnie z własnymi potrzebami ustaw czas, przez który światło ma być włączone po wykryciu ruchu. Jeśli wszystkie wartości zostało ustawione prawidłowo, perfekcyjnie zabezpieczyłeś się przed ciemnością.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.