Biokominki wolnostojące, narożne, do zabudowy. Jak działają biokominki?

biokominek – praktyczna i ekologiczna ozdoba wnętrza

Biokominki są ekologiczne, łatwe w montażu i mobilne. Działają niemal bezobsługowo i są bezpieczne. W sprzedaży znajdziesz szeroki wybór modeli – biokominki wolnostojące, do zabudowy, narożne – to pozwala na idealne dopasowanie ich do wnętrza lub na taras. Sprawdź, jak działa kominek na biopaliwo i wybierz swój typ.

Biokominki to alternatywa dla klasycznych kominków na drewno. Nie potrzebują instalacji kominowej, dzięki czemu można zainstalować je w każdym domu jednorodzinnym i mieszkaniu w bloku.

Spis treści:

Jak działają biokominki?
Rodzaje biokominków
Biopaliwo do biokominka – jakie wybrać?
jak działają biokominki

Jak działają biokominki?

Biokominiki to kominki, które są opalane płynnym albo żelowym bioetanolem. Jest to specjalne paliwo na bazie alkoholu, które w trakcie spalania wyparowuje, nie pozostawiając popiołu. Dzięki temu możesz zapomnieć o sadzy i pyle kominkowym, ciesząc się spektakularnym efektem płomieni ognia w domu i czystością jednocześnie. Biopaliwo do kominka nie emituje dymu ani żadnych zapachów podczas spalania, a dodatkowo korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, nawilżając je. Zależnie od rodzaju kominka, jeden litr bioetanolu wystarcza na 2 do 5 godzin palenia.

Ogień w biokominku znajduje się za grubym i odpornym na nagrzewanie szkłem. Taka konstrukcja eliminuje ryzyko poparzenia się i sprawia, że możesz umieścić kominek na każdej wysokości, ponieważ jest bezpieczny dla domowników i nie stwarza ryzyka poparzenia się.

Biokominek jest rozwiązaniem nowoczesnym i bardzo designerskim. Uzupełniając nim wnętrze, nadasz aranżacji oryginalny charakter i elegancki wygląd. Dzięki temu, że jest to urządzenie mobilne i nie wymaga montażu komina, możesz umieścić go w dowolnej części domu, np. w sypialni, w salonie czy w łazience. Sprawdzi się też na zewnątrz – modnym rozwiązaniem są biokominki na taras lub balkon, które tworzą nastrojową atmosferę podczas letnich wieczorów.

Kominek bio jest ekologiczny – nie zanieczyszcza powietrza dymem ani toksycznymi gazami – i niemal bezobsługowy. Jego użytkowanie sprowadza się właściwie do uzupełnienia pojemnika na biopaliwo. Jeśli więc cenisz sobie porządek oraz wygodne i nietuzinkowe dekoracje, biokominek w salonie jest opcją dla Ciebie.

rodzaje biokominków – biokominek do zabudowy

Budowa biokominków

Większość kominków na biopaliwo produkowanych jest ze stali pokrytej warstwą farby lub lakieru. Powłoka zapewnia estetyczne wykończenie i jest odporna na wysokie temperatury. Na rynku znajdziesz też biokominki ze szkła, betonu, kamienia lub płyty MDF.

Na konstrukcję nowoczesnych kominków składają się elementy takie jak:

  • obudowa – jest stabilna, solidna i nie nagrzewa się, ponieważ jej elementy nie łączą się z paleniskiem;
  • cylinder lub osłona – są wykonane ze szkła o grubości zapewniającej dużą wytrzymałość. Frezy na szklanych krawędziach eliminują ryzyko skaleczenia;
  • podstawa – chroni przed zarysowaniem i uszkodzeniem powierzchni, na której stoi biokominek. Jest odporna na nagrzewanie i wykonana z niepalnych materiałów;
  • biopalenisko – najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej z wbudowaną zasuwą umożliwiającą regulację wielkości płomienia. Może być zamknięte (z materiałem absorbującym biopaliwo, np. ceramikę) lub otwarte (bez materiału pochłaniającego bioetanol).

Zależnie od modelu i zaawansowania technologii, biokominiki mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą pilota. W niektórych modelach zdalna obsługa dotyczy też nalewania paliwa, zapalania i gaszenia płomienia.

aranżacja biokominka w nowoczesnym wnętrzu

Rodzaje biokominków

Budowa kominków na bioetanol sprawia, że ciepło, które powstaje w trakcie spalania paliwa, nie wydostaje się przez komin, a zostaje wewnątrz pomieszczenia. Ze względu na konstrukcję i formę użytkowania biokominki można podzielić na kilka rodzajów. Wszystkie modele mają jednak jedną cechę wspólną – nie wymagają wykonania instalacji kominowej. Oznacza to, że w przypadku kominka wolnostojącego możesz postawić go w każdym miejscu – w domu i na dworze.

Biokominki wolnostojące

Najbardziej mobilną opcją jest biokominek wolnostojący. Został zaprojektowany w taki sposób, aby można było go dowolnie ustawiać i przenosić do innych pomieszczeń. To rozwiązanie, które nie wymaga żadnego montażu – wystarczy ustawić go w dowolnym miejscu i odpalić. Biokominki stojące nadają się nie tylko do wnętrz, ale także na zewnątrz. Model, którego konstrukcja tworzy smukłą minimalistyczną kolumnę albo szeroką misę wypełnioną białymi kamieniami, sprawdzi się jako biokominek ogrodowy, który może zastąpić tradycyjne oświetlenie otoczenia domu.

Wśród biokominków stojących znajdziesz też niewielkie dekoracyjne modele, tzw. biokominki nablatowe. Przypominają nowoczesne lampiony, które dopełniają stylizację stołu i prezentują się luksusowo i spektakularnie.

Biokominki do zabudowy

Biokominki do zabudowy mają konstrukcję najbardziej zbliżoną do tradycyjnych kominków opalanych drewnem. Możesz wkomponować je we wnękę ścienną, pod schodami albo zintegrować z meblami, tworząc biokominek pod telewizorem (wbudowany w szafce RTV). Wśród modeli do zabudowy znajdziesz m.in.:

  • biokominki narożne dwustronne – są otwarte od frontu i na jeden z boków. Mogą być montowane w ścianie lub cokole. Pasują do pomieszczeń otwartych i półotwartych takich jak salon z kuchnią albo łazienka z sypialnią. Biokominek narożny daje duże możliwości aranżacji i wygląda bardzo nowocześnie;
  • biokominki narożne trójstronne (przelotowe) – mają trzy pełne szyby, które pozwalają na obserwowanie ognia z różnych stron. Takie modele pasują do przestronnych wnętrz urządzonych w stylu industrialnym i loftowym.

Biokominki do zabudowy

Biokominki wiszące są łatwe w montażu. Możesz zamocować je na każdej ścianie, ponieważ nie wymagają przygotowania wnęki. Niektóre wiszące modele nadają się do zamocowania przy suficie. To także dobra propozycja na biokominek na taras albo do sypialni.

Biopaliwo do biokominka – jakie wybrać?

Biokominki wolnostojące, do zabudowy i ogrodowe są opalane bioetanolem. To ekologiczne paliwo, które otrzymywane jest z alkoholu etylowego pozyskiwanego z odpadów organicznych (biomasy). W efekcie spalania bioetanolu nie powstaje popiół ani dym, a jedynie niewielkie ilości pary wodnej i dwutlenku węgla.

Wybierając biopaliwo do kominka, sprawdzaj, czy posiada atest Państwowego Zakładu Higieny. Taki produkt będzie bezwonny i bezpieczny – paliwo bez atestów i pochodzące z nieznanych źródeł może mieć nieprzyjemny zapach i stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Paliwo do biokominka ma postać płynną lub żelową. Pierwsze nadaje się do modeli, których palenisko wbudowane jest na stałe i trzeba uzupełnić je cieczą z butelki. Bioetanol w żelu zwykle zamknięty jest w puszce i jest to gotowy wkład do ułożenia na palenisku. W trakcie spalania żelowe paliwo daje realistyczny płomień (żółto-pomarańczowy) i wydaje dźwięki przypominające palące się drewno.