Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Montaż zbiornika na deszczówkę – zobacz, jak połączyć naziemny zbiornik z rynną

Deszczówka to bardzo cenna woda w ogrodzie i domu. Każdy doświadczony działkowicz wie, że warto gromadzić ją do podlewania roślin. Służą do tego specjalne zbiorniki na deszczówkę.

Wodę deszczową można zbierać na wiele sposobów. Jednak, aby zachowała ona swoje właściwości, powinna być gromadzona w zbiornikach wykonanych z odpowiedniego tworzywa, które nie wpłynie na jakość wody. Łącząc zbiorniki, możemy też stworzyć rozbudowany system przechowywania deszczówki.

Zbieranie deszczówki – dlaczego warto?

Gromadzenie wody deszczowej mawiele zalet, i to nie tylko dla ogrodników. Przede wszystkim jest to świetny sposób na zaoszczędzenie wody użytkowej, którą każdego dnia pobieramy z sieci wodociągowej. Już dziesięciominutowy deszcz może dostarczyć nam wystarczającej ilości wody do trzykrotnego umycia samochodu osobowego. To równowartość sześciu cykli prania lub dwudziestokrotność spłukania wody w toalecie. Po co więc nabijać licznik wody, skoro przy pomocy deszczówki możemy wykonać wiele prac przydomowych? Wykorzystując deszczówkę do wykonywania niektórych czynności, możemy zaoszczędzić około 80 litrów dziennego zużycia, a więc zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę pitną nawet o połowę. Warto mieć to na uwadze w czasach, kiedy organizacje takie jak PAH apelują, że w wielu zakątkach świata brakuje dostępu do wody. Wystarczy nieznaczna oszczędność, żeby miesięcznie zużyć aż 30 m3 mniej wody. Oznacza to nie tylko niższe rachunki za wodę, ale też ekologiczną postawę na co dzień.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę

Jak zatem zbierać wodę deszczową? Optymalnym sposobem jest użycie zbiorników na deszczówkę.

Wyróżniamy dwa rodzaje takich pojemników:

  • montowane na ziemi, dzięki czemu mamy do nich stały i prosty dostęp. Można ustawić je w dowolnym miejscu, w którym zgromadzi się najwięcej wody,
  • wkopywane w ziemię. Tego rodzaju zbiorniki nie zabierają miejsca w ogrodzie ani przy domu, a jednocześnie pozwalają gromadzić i przechowywać znaczne ilości wody.

Zbiorniki na deszczówkę wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości polietylenu, dzięki czemu przechowywana w nich woda nie traci swoich właściwości. Wielu początkujących zbieraczy deszczówki wykorzystuje do tego celu beczki, butelki, a nawet stare wanny. Jednak woda tak przechowywana szybko przestaje nadawać się do podlewania. Zwłaszcza bardzo popularne stare beczki mogą być skorodowane i zawierać pozostałości po pierwotnych płynach, co nie wpływa dobrze na wodę deszczową.

Tymczasem polietylen nie tylko izoluje wodę od szkodliwych substancji, ale też chroni ją przed nagrzaniem i nadmiernym wpływem światła. Dzięki temu w pojemniku z takiego materiału nie zmienia się skład wody, nie ma też ryzyka pojawienia się glonów bądź innych niepożądanych żyjątek.

Zbiorniki podziemne na wodę deszczową

Wykorzystanie podziemnych zbiorników jako sposób na gromadzenie wody deszczowej, sprawdza się często w niedużych, miejskich ogródkach, w których trudno znaleźć miejsce na postawienie zbiornika o pojemności np. 3000 litrów. Podziemny pojemnik pozwala korzystać z deszczówki nie tylko w ogrodzie, ale też w domu. Wystarczy wykonać proste podłączenie.

Aby zamontować w ogrodzie podziemny zbiornik na wodę deszczową, trzeba jednak spełnić jeden warunek. Jest nim odpowiednio niski poziom wód gruntowych. W przeciwnym wypadku może dojść do wypchnięcia zakopanego zbiornika, jeśli poziom wody pod ziemią gwałtownie wzrośnie. W takim wypadku lepiej zdecydować się na płaski zbiornik, który będzie mniej podatny na tego typu zjawiska.

Różnice modeli zbiorników podziemnych dotyczą przede wszystkim ich pojemności. Jeśli myślimy o zbiorniku wyłącznie w kontekście deszczówki do podlewania przydomowych kwiatków i mycia samochodu, w zupełności wystarczy nam kompaktowy pojemnik FlatBasic niemieckiej marki 4Rain o pojemności 1500 litrów. Jeśli jednak chcemy wykorzystać deszczówkę w domu, możemy kupić zbiorniki o pojemności 2000, a nawet 3000 litrów. Tą metodą zapewnimy sobie stały dostęp do dużej ilości wody deszczowej, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów. Nie zawsze jednak uda się wkopać w ziemię tak duży zbiornik. Czasami, np. ze względu na wspomniane wody gruntowe, lepiej będzie pozwolić sobie na mniejsze pojemniki. Te mogą łączyć się w baterie, tworząc podziemny układ zbiorników na wodę deszczową.

Ważną kwestią jest sam montaż. Przygotowując dół pod zbiornik, trzeba zostawić około 20-centymetrową przestrzeń na grys, gdyż zbiorniki nie lubią być bezpośrednio obłożone ziemią. Może wytworzyć się wtedy nacisk, który doprowadza do ich pękania. Jeśli z kolei planujemy wkopanie kilku pojemników, powinniśmy przestrzegać zasady równej głębokości dołów. Ważna jest również warstwa gruntu nad zbiornikiem. Nie powinna ona przekraczać 50 cm. Pamiętajmy też o podłączeniu rur wlewowych.

Zbiorniki naziemne na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę

Zdecydowanie łatwiejsze w montażu są zbiorniki naziemne. Nie wymagają prac ziemnych, nie trzeba też uwzględniać aspektów wód gruntowych. Wystarczy umieścić zbiornik naziemny w optymalnym miejscu, w którym zbiera się największa ilość wody deszczowej. Często jest to zbieg rynny albo otwarta przestrzeń ogrodu. Najbardziej wydajne będą paletopojemniki, które skutecznie zbierają wodę, a jednocześnie zapewniają łatwy do niej dostęp. W przeciwieństwie do zbiorników podziemnych, pojemniki na deszczówkę montowane na ziemi mają zdecydowanie mniejszą pojemność. Największe mogą pomieścić od 500 do 1000 litrów. Jeśli szukamy zbiornika naziemnego na taras lub w inne reprezentatywne miejsce, możemy wybrać estetyczne modele w kształcie kamienia, rzeźby lub beczki. Ich szerokość nie przekracza 80 cm.

Podobnie jak w przypadku zbiorników podziemnych, modele instalowane na gruncie również można łączyć w baterie. W ten sposób optymalizujemy zbieranie deszczówki, a także możemy dowolnie skonfigurować ustawienie pojemników. Potem możemy podlewać kwiaty lub nawadniać trawnik, bez konieczności zużywania wody pitnej.


Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Zbiornik na deszczówkę

Skuteczną metodą gromadzenia wody deszczowej jest połączenie zbiorników z rynną. Wbrew pozorom nie powinniśmy wykorzystywać do tego bardzo dużych pojemników, ponieważ w przypadku awarii instalacji lub wyjątkowo intensywnych opadów woda może odpłynąć do kanalizacji lub wydostać się na teren działki.

Należy jednak pamiętać, że w rynnie zbiera się nie tylko krystalicznie czysta deszczówka, ale też chociażby liście czy mech. Dlatego podłączając rynnę do zbiornika, nie można zapomnieć o zestawie rynnowym do pobierania wody deszczowej. Specjalny filtr oddzieli wówczas wodę od zanieczyszczeń. System przewidziany jest w ten sposób, żeby pozyskiwać wyłącznie deszczówkę, natomiast liście i inne niepożądane elementy spłyną rynną dalej. Zazwyczaj taki filtr ma przyjąć 1 m3 objętości zbiornika na każde 25 m2, z których zbierana jest deszczówka. Możemy wybrać spośród dwóch typów zbieraczy:

  • modele wymagające nawiercenia otworu w rynnie i wprowadzenia do niej w ten sposób gumowej wkładki zbierającej wodę – jest to rozwiązanie proste, szybkie, a przy tym ekonomiczne,
  • zestawy, których montaż polega na wycięciu pewnego elementu rynny i wstawieniu na jej miejsce zbieracza – to bardziej wydajne rozwiązanie, które może posiadać więcej funkcji.

Jak pobierać wodę deszczową ze zbiornika naziemnego?

Jak najprościej pobierać wodę ze zbiornika? Oczywiście przy pomocy kranika bądź zaworu, który w zbiornikach naziemnych instaluje się zazwyczaj w dolnej części pojemnika, aby móc zlać jak najwięcej deszczówki. W mniejszych modelach niezbędne będzie kupno podwyższenia, ponieważ miejsce poboru wody jest osadzone nisko i nalewanie wody np. do konewki byłoby niepraktyczne. W związku z tym dużą popularnością cieszą się podstawy do zbiorników na deszczówkę, które są wykonane z odpornego tworzywa. Konstrukcja tego rodzaju znacznie ułatwia zlewanie wody ze zbiornika.

Zbiornik na deszczówkę zimą – co z nim zrobić?

Na koniec należy przypomnieć o konieczności opróżnienia zbiornika na deszczówkę zimą. Kiedy temperatura spada poniżej zera, woda zamarza, a tym samym powiększa swoją objętość. Jeśli zostawilibyśmy pełen zbiornik na mrozie, mógłby on pęknąć, nawet gdyby był wykonany z trwałego materiału. Dlatego przed pierwszymi mrozami należy spuścić wodę z pojemnika przy pomocy dedykowanego węża spustowego. Jego ujście powinno znajdować się jak najniżej w zbiorniku. To szczególnie przydatne rozwiązanie w zbiornikach o dużej pojemności, ponieważ posiadają one kraniki umiejscowione przeważnie kilkanaście centymetrów nad dnem.

Przeczytaj pozostałe artykuły

Do góry