Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zbieranie deszczówki – jak zbierać deszczówkę i do czego można ją wykorzystać?

Jak zbierać deszczówkę? Beczka pod rynną to prosta metoda na potrzeby małego ogrodu

Gromadzenie deszczówki ma wiele zalet, jednak największą z nich jest możliwość prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej w obrębie swojej posesji. Choć brzmi to bardzo profesjonalnie, jest przecież niezmiernie łatwe. Dowiedzmy się, jak to robić.

Zbieranie wody opadowej może wdrożyć absolutnie każdy​ – nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani dyplomu z inżynierii. Można robić to na wielu poziomach, od prostej beczki po system zbierania wody deszczowej zintegrowany z urządzeniami nawadniającymi lub domową instalacją wodociągową. W ten sposób uniezależniamy się od wody oczyszczanej komunalnie​, wprowadzając w życie samowystarczalność i szczególną troskę o środowisko.

1. Zbieranie wody deszczowej – korzyści 2. Wykorzystanie deszczówki
3. Dlaczego warto gromadzić deszczówkę? 4. Jak zbierać deszczówkę?

1. Zbieranie wody deszczowej – korzyści

Gromadzenie deszczówki ma wiele zalet. Dotyczą one nie tylko budżetu domowego, ale też podlewanych deszczówką roślin i całego środowiska naturalnego. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie zbieranie wody deszczowej:

 • deszczówka stanowi względnie czyste i zupełnie darmowe źródło wody,
 • gromadząc deszczówkę, mamy kontrolę nad swoim zaopatrzeniem w wodę,
 • woda deszczowa jest w stu procentach przyjazna dla środowiska,
 • samowystarczalność,
 • oszczędność finansowa,
 • deszczówka jest lepsza dla roślin, ponieważ nie zawiera chloru,
 • mniejszy odpływ wody deszczowej z gospodarstw domowych.

2. Wykorzystanie deszczówki

Jak można wykorzystać wodę deszczową? Okazuje się, że lista zastosowań jest imponująca. Oto, do czego można użyć nagromadzonej wody opadowej w domu i wokół niego:

 • podlewanie roślin ogrodowych i domowych,
 • mycie narzędzi, urządzeń i mebli ogrodowych,
 • mycie samochodów, rowerów i innych pojazdów,
 • mycie okien i tarasów,
 • spłukiwania toalet,
 • napełnianie basenów,
 • picie (tylko przefiltrowanej!)

Woda deszczowa jest miękka i pozbawiona środków chemicznych – odpowiednia do podlewania roślin

3. Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?

 1. Społeczna odpowiedzialność

  Zbieranie wody deszczowej i gospodarowanie nią w obrębie gospodarstwa domowego zmniejsza zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi​. W ten sposób zakłady użyteczności publicznej mogą oszczędzać uzdatnioną wodę z myślą o pilnych zastosowaniach i sytuacjach kryzysowych. Deszczówka może być użyteczna na wypadek pożarów i niedoborów wody.

 2. Troska o środowisko

  Odprowadzając mniej zużytej wody z nieruchomości, zmniejszajmy tym samym zanieczyszczenie wód powierzchniowych​ chemią, pestycydami, osadami, metalami i nawozami. Deszczówka jest niezastąpionym źródłem wody dla roślin, ponieważ nie zawiera substancji chemicznych, takich jak fluor czy chlor.

 3. Oszczędność energii i pieniędzy

  Pamiętajmy, że uzdatnianie, a następnie pompowanie wody dostarczanej przez gminę wymaga dużej ilości energii. Wykorzystywanie deszczówki zmniejsza ilość wody, którą gmina musi uzdatniać​, a następnie pompować do gospodarstw domowych. Korzystanie z deszczówki pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie, skracając listę rachunków do opłacenia. Ale nie tylko! Są również korzyści globalne.

  Wdrożenie gromadzenia deszczówki na większym obszarze może wpłynąć na zmniejszenie długoterminowych potrzeb miasta w dostarczanie wody, a zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na utrzymanie i rozwój istniejącej już infrastruktury wodnej. Warto pamiętać, że koszt związany z dostarczaniem uzdatnionej wody do domów i osiedli z każdym rokiem jest coraz wyższy. Miejmy świadomość, że jako podatnicy to my ostatecznie pokrywamy rachunki za budowę rurociągów i oczyszczalni ścieków​, nie wspominając o kosztach konserwacji i wymiany infrastruktury. Praktyka gromadzenia deszczówki pozwala gminom na dostarczanie wody pitnej po niższych kosztach. Zdaniem specjalistów branża związana ze zbieraniem wody deszczowej może wkrótce zapewnić miejsca pracy dla wielu osób w rejonach bardziej świadomych ekologicznie.

 4. Zapasowe źródło wody

  System zbierania wody deszczowej może być wykorzystywany do nawadniania terenu, ale także stanowić niezależne źródło na obszarach ubogich w wodę​ lub tam, gdzie jej jakość jest nie do przyjęcia. Deszczówkę możemy wykorzystywać w charakterze wody pitnej. Odpowiednio przefiltrowana zapewnia doskonały smak, nie zawierając przy tym chemikaliów. Jej zerowa twardość eliminuje ryzyko osadzania się kamienia​ w sprzęcie AGD, wydłuża jego żywotność.

4. Jak zbierać deszczówkę?

Wodę deszczową możemy gromadzić w podziemnych lub naziemnych zbiornikach. Czym się różnią i jaka jest specyfika każdego z nich?

Zbiorniki naziemne

Najczęściej są to beczki z tworzyw sztucznych, gliniane dzbany lub metalowe balie​. Nie wszystkie jednak gwarantują wodzie zachowanie jej właściwości. Szczególnie polecane są zbiorniki wykonywane z polietylenu skutecznie chroniącego ich zawartość przed nagrzewaniem się i nasłonecznieniem.

Ogromną popularnością cieszą się tzw. paletopojemniki​ o pojemności nawet do 1000 l, choć zaleca się raczej wykorzystywanie modeli 300 l i ustawianie jednego przy drugim (żeby woda się nadto nie zastała). Cechują się one dużą odpornością na działanie warunków zewnętrznych​. Na rynku dostępnych jest wiele modeli specjalnych beczek o różnych kształtach i rozmiarach, imitujących takie materiały, jak cegła, drewno, kamień itp

Innym sposobem na wykorzystywanie deszczówki jest zastosowanie tzw. łapaczy wody​. Jest to urządzenie, które zbiera wodę spływającą rynną prosto z dachu. Montaż takiego sprzętu jest niezwykle łatwy i nie wymaga demontażu rury spustowej. W zestawach dostępne są zwykle takie dodatki, jak m.in.: otwornica, uszczelnienie podłączenia zbiornika, elastyczny wąż 40 cm czy wkład filtrujący.

Sprawdź nasze modele naziemnych zbiorników na wodę deszczową >>>

Zbiorniki podziemne

Zbiorniki podziemne wykonane są z materiałów odpornych na nacisk​ (np. warstw ziemi, kół samochodów itd.), ciśnienie i przenikanie niepożądanych elementów z zewnątrz. Zwykle wykorzystuje się do tego żywice poliestrowe, polietylen, żelbet lub polipropylen.

Podobnie jak modele naziemne, tak i te dostępne są w różnych kształtach, jednak różni je pojemność. Zbiorniki podziemne to kolosy zdolne gromadzić od 1500 l do 50 000 l deszczówki​. Jeżeli po czasie okaże się, że jeden egzemplarz już nie wystarcza, można dokupić kolejny i połączyć z zainstalowanym wcześniej.

Gwarancją szczelności zbiorników podziemnych jest sposób ich produkcji. Nie mają one łączeń, w których mogłyby dochodzić do rozszczelnień i innych uszkodzeń​. W zależności od przeznaczenia i miejsca instalacji wybiera się zwykle modele wykonywane jedną z dwóch metod. Pierwsza z nich polega na rozdmuchu, dzięki któremu powstaje zbiornik lekki o cienkich, ale wytrzymałych ściankach. Tego typu zbiorniki na deszczówkę wykorzystuje się zazwyczaj w gospodarstwach domowych.

Drugą metodą produkcji jest odlew środkowy, który gwarantuje dużą wytrzymałość. Takie modele zakopuje się w miejscach narażonych na duży nacisk​ (na przykład pod podjazdem lub parkingiem) lub na większych głębokościach.

Sprawdź nasze modele naziemnych zbiorników na wodę deszczową >>>

System zbierania wody deszczowej

Bardziej zaawansowanym sposobem gromadzenia deszczówki jest montaż systemu opartego na zbieraniu wody z dachu budynku​. Zanim woda dotrze do podziemnego zbiornika, oczyszczana jest przez filtry, a pompy doprowadzają ją do miejsca zapotrzebowania. Deszczówka zebrana w zbiorniku retencyjnym przeznaczona jest do późniejszego wykorzystania.

Do góry