Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zakładanie pryzmy kompostowej

Kompost-Berater

Pryzma kompostowa ma masę zalet: organiczne odpady z gospodarstwa domowego oraz ogrodu są szybko utylizowane. Ptaki znajdują w niej wiele smakowitych owadów, które są dla nich doskonałym pożywieniem. Dla Ciebie to źródło cennego bionawozu, który masz w zasięgu swojej ręki. Dzięki zawartości humusu i substancji odżywczych, a także zdolności do absorpcji wody, kompost doskonale poprawia parametry gleby i użyźnia ją.

Rada: Jeśli między warstwami pryzmy rozsypiesz przyspieszacz kompostowania, ziemia ogrodu będzie gotowa szybciej!

1. Gdzie założyć pryzmę kompostową? 2. Żyzna ziemia z odpadów
3. Rady i podpowiedzi 4. Co nadaje się na kompost?
5. Co nie nadaje się na kompost? 6. Przyspieszenie procesu kompostowania - na co zwrócić uwagę?
Wohin mit dem Komposthaufen?

1. Gdzie założyć pryzmę kompostową?

Na miejsce, na którym założysz pryzmę kompostową, wybierz zacieniony i osłonięty od wiatru zakątek ogrodu. Takie warunki wpływają pozytywnie na proces rozkładu: dżdżownice, stonogi, prosionki i mikroorganizmy czują się w takim środowisku wspaniale, a sama pryzma nieznacznie wysycha. Pamiętaj, by dostęp do kompostu był łatwy.

Reiche Erde aus Abfall

2. Żyzna ziemia z odpadów

Ziemia kompostowa powstaje w wyniku procesu rozkładu materiału organicznego, w którym biorą udział mikroorganizmy, prosionki, stonogi, bakterie, jak promieniowce, a także robaki. Kompost jest doskonałym nawozem dla najwyższych warstw gleby. Nie nadaje się jednak na ziemię hodowlaną, ponieważ zawiera zbyt dużo substancji odżywczych. Zmieszany z ziemią i piaskiem jest dobrą ziemią dla kwiatów.

3. Rady i podpowiedzi

Kompostowanie stosuje się zarówno w ogrodzie, jak i w rolnictwie. Dzięki temu szybkiemu i kontrolowanemu procesowi można przemienić organiczne substancje w ziemię. W tej poradzie pokazujemy, jak założyć pryzmę kompostową i na co zwrcóić uwagę w miarę upływu czasu.

Zakładanie
Możesz założyć pryzmę kompostową właściwie o każdej porze (z wyjątkiem mroźnych dni). Idealną porą jest jesień. W tym czasie powstaje większość odpadów ogrodowych.

Podłoże
W miejscu, na którym ma powstać pryzma kompostowa, wykop ziemię tworząc wgłębienie na 15 cm o wielkości powierzchni pryzmy kompostowej (np. 1,50m x 1,50m) i wykonaj drenaż: w przypadku gleby ilastej usyp warstwę piasku, a w przypadku gleby piaszczystej - warstwę z gleby ilastej.

Struktura
Prawidłowy proces rozkładu zapewniają ciepło, powietrze i wilgoć. Pryzmę kompostową należy ułożyć warstwami, które umożliwią odpływ wody oraz cyrkulację powietrza. Najniższą warstwę ułóż z większych odpadów (fragmenty gałęzi itp.), a następnie układaj na przemian warstwy z zielonych odpadów i gałęzi w stosunku 2:1, tak by były luźno ułożone i gwarantowały przepływ powietrza.

Międzywarstwa
Pomiędzy warstwami zmieszanych odpadów, grubymi na 20 do 25 cm, jest cienka tzw. międzywarstwa z obornika zawierającego azot i z wapna (uwaga: tylko oprószyć!) - możesz też użyć przyspieszacza kompostowania jako opcji - i na to rozłóż cienką warstwę ziemi lub kompostu z ubiegłego roku.

Wierzchołek
Pryzma kompostowa powinna zwężać się ku górze i nie powinna być wyższa niż 1,50 m. Pokrycie pryzmy możesz wykonać z liści, słomy lub skoszonej trawy.

Zbyt wilgotna? Zbyt sucha?
Jeśli pryzma kompostowa jest zbyt wilgotna, nie ma dobrej cyrkulacji powietrza. Niedostateczna cyrkulacja powietrza sprzyja procesom gnilnym. Pryzma kompostowa musi być wietrzona i przekładana. Jeśli jest zbyt sucha, kompost wytwarza zbyt dużo ciepła. Dlatego podczas suszy pryzmę kompostową należy podlewać, a przy utrzymujących się deszczach - dodatkowo przykryć.

Przekładanie
W przypadku małych pryzm kompostowych nie jest to konieczne; duże pryzmy najlepiej przełożyć wczesnym latem. Wcześniej pryzma kompostowa jest schronieniem w zimie oraz gniazdem wielu pożytecznych owadów. Warstwy kompostowe należy przekładać (przerzucać) materiał z brzegu do wewnątrz, a materiał z środka na zewnątrz.

Rozprowadzanie
Po upływie dziewięciu miesięcy kompost jest gotowy i można go rozprowadzić na glebie w ogrodzie. Najlepszą porą jest jesień. Już wcześniej możesz użyć tak zwanego surowego kompostu, który doskonale nadaje się na ściółkę (mulcz jest rozprowadzany tylko na powierzchni).

Sito przesiewowe
Przy pomocy sita przesiewowego możesz przesiać ziemię kompostową. Większe resztki, które pozostaną po przesianiu, wrzuć z powrotem na pryzmę kompostową. Po rozprowadzeniu kompostu należy go delikatnie rozgrabić (nie przekopywać).

Kompost-Do‘s

4. Co nadaje się na kompost?

 • odpady ogrodowe
 • skoszona trawa
 • liście
 • gałęzie krzewów i drzew (pocięte na mniejsze kawałki ewentualnie rozdrobnione)
 • skorupki jaj
 • obierki i pozostałości owoców i warzyw
 • fusy z kawy i herbaty
 • słoma, siano, wióry drewniane

Kompost-Dont‘s

5. Co nie nadaje się na kompost?

 • resztki pożywnienia i produkty spożywcze
 • chwasty nasienne (gwiazdnica pospolita, pokrzywa, żółtlica drobnokwiatowa itd.)
 • chwasty kłączowe (np. powój polny, podagrycznik pospolity)
 • odpady ogrodowe z chorobami roślin (zaraza ogniowa, choroba malin itd.)
 • rośliny spryskane środkami owadobójczymi

Tricks und „Beschleuniger“

6. Przyspieszenie procesu kompostowania - na co zwrócić uwagę?

Więcej znaczy lepiej: silniejsze ciepło przyspiesza proces powstawania próchnicy. Kompost powinien być tak wilgotny, jak wyciśnięta gąbka. Jeśli jest zbyt suchy, podlej go wodą. To, że pryzma kompostowa jest zbyt wilgotna, rozpoznasz po specyficznym zapachu zgnilizny. Dodaj suchej kory kompostowanej. Ostrożnie ze skoszoną trawą - szybko gnije. Pozwól, by trawa wyschła, a następnie zmieszaj z korą kompostowaną lub pociętymi gałęziami. Częściej przekładaj / przerzucaj warstwy pryzmy kompostowej: w temperaturach do 60° C, proces przebiega wewnątrz szybciej. Przemieszanie warstw zapewnia równomierne powstawanie ściółki.

Do góry