Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zakładanie ogrodu skalnego w 5 krokach

Ogród skalny i rośliny.

Ogród skalny to mała przestrzeń, w której stwarza się warunki glebowe podobne do warunków panujących w górach. Z wyjątkiem mikroklimatu warunki stanowiskowe są bardzo zbliżone do obszarów górskich. Oznacza to, że wybór roślin zależy od materiału wyjściowego. Na wapiennych kamieniach sadzi się rośliny lubiące wapienne podłoże, natomiast na podłożu krzemowym rośliny preferujące gleby kwaśne. W ogrodach skalnych gleba powinna być drobnoziarnista, kamienista i przepuszczalna.

Wielkość ogrodów skalnych zależy od lokalnych warunków. Cechą charakterystyczną tego typu ogrodów są niskie rośliny zadarniające lub karłowate odmiany drzew i krzewów, które potrafią dopasować się do bardzo trudnych warunków górskich dzięki kompaktowemu pokrojowi, owłosieniu oraz skórzastym liściom chroniącym przed dużymi różnicami temperatur i suszą. Stanowią optyczną podstawę każdego skalniaka, który może być prawdziwym arcydziełem w ogrodzie.

Do aranżacji skalniaków używaj możliwie jednorodnego materiału wyjściowego, najlepiej kamieni naturalnych pochodzących z regionu. Zaoszczędzisz w ten sposób na kosztach transportowych, stwarzając równocześnie harmonijną przestrzeń ogrodową.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Płyty klinkierowe

Krok po kroku 1 - Płyty klinkierowe

W pierwszej kolejności należy w podłożu wykonać warstwę drenażu o grubości ok. 20 cm z grubszego gruzu budowlanego. W ten sposób stworzysz wzniesienie i zapewnisz prawidłowy odpływ wody. Warstwę tę przykryj darnią położoną spodnią stroną do góry lub włókniną, aby zapobiec przesypywaniu się ziemi w głębsze warstwy skalniaka.

Wskazówka:

Idealnym stanowiskiem dla skalniaków jest podłoże o naturalnym, lekkim nachyleniu lub naturalna skarpa, która umożliwi spływanie wody. Ogrody skalne można założyć także w wiszących doniczkach i na skarpach przytarasowych.

Schodkowe układanie płyt klinkierowych.

Krok po kroku 2 - Schodkowe układanie płyt klinkierowych

Układając kolejne warstwy kamieni, stwórz tarasowe schodki i wypełnij je ziemią ogrodową. Widoczne krawędzie ukryj pod kamieniami. Większe kamienie możesz umieścić w widocznym, specjalnie wybranym miejscu. Jeśli zachodzi taka konieczność, możesz wykopać mały dół, aby kamień się nie stoczył. Wąskie szczeliny wypełnij kamykami lub żwirem i stwórz w ten sposób tło dla większych kamieni. Na koniec wypełnij powstałe schodki tarasowe warstwą ziemi do roślin o grubości ok. 10 cm.

Wskazówka:

Przy schodkowym układaniu kamieni pamiętaj o tym, aby wykonywać schodki pod tym samym kątem i aby były skierowane w tym samym kierunku. W przeciwnym razie kompozycja nie będzie wyglądała naturalnie.

Sadzenie roślin na włókninie chroniącej przed chwastami.

Krok po kroku 3 - Sadzenie roślin na włókninie chroniącej przed chwastami

Rozłóż matę przeciw chwastom i rozmieść na całej jej powierzchni doniczki z roślinami. Zwróć uwagę na to, aby rośliny były do siebie dopasowane pod kątem wielkości i koloru. Nie zapomnij o odpowiednich odległościach między poszczególnymi roślinami − weź pod uwagę to, że będą się rozrastały wszerz. W wybranym miejscu wykop łopatką ogrodniczą dołki do sadzenia. W tym celu wykonaj w włókninie lub macie nacięcie w kształcie krzyża, aby zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Teraz włóż roślinę do dołka na głębokość ok. 2/3. Obok możesz przymocować tabliczkę z nazwą rośliny. Obszar wokół systemu korzeniowego wypełnij z boku ziemią i przyciśnij. Po zasadzeniu wszystkich roślin podlej całą rabatę.

Wskazówka:

Włóknina chroniąca przed chwastami zapobiega przedostawaniu się odnóg chwastów od dołu do obszaru, w którym zakorzeniły się rośliny.

Żwir gruby rozsypany dookoła rośliny.

Krok po kroku 4 - Żwir gruby rozsypany dookoła rośliny

Ostatni etap zakładania ogrodu skalnego polega na wypełnieniu szczelin i pustych przestrzeni żwirem grubym na taką wysokość, aby całkowicie przykrył bryłę korzeniową. Zamiast żwiru grubego możesz użyć także tłucznia.

Miniaturowy ogród skalny założony w pojemniku.

Krok po kroku 5 - Miniaturowy ogród skalny założony w pojemniku

Jeśli w Twoim ogrodzie brakuje miejsca na skalniak, a nie chcesz rezygnować z górskiego klimatu, możesz założyć miniaturowy ogród skalny w pojemniku. Takie rozwiązanie sprawdza się także wtedy, gdy chcesz posadzić rośliny, których wymagania nie pozwalają na to, aby uprawiać je w ogrodzie, w zwykłej glebie. W specjalnej ziemi torfowej zalegającej pomiędzy warstwami kamienia łupkowego bardzo dobrze rozwijają się rośliny preferujące kwaśną glebę, np. różanecznik alpejski, borówki i goryczka szorstka.

Rośliny zielne w ogrodach skalnych

Aster alpejski

Gęsiówka alpejska

Żagwin

Kostrzewa popielata

Szarotka alpejska

Goryczka

Smagliczka skalna Gęsiówka
Zawciąg

Rojnik

Sasanka zwyczajna

Pierwiosnek ząbkowany

Rozchodnik ostry

Dzwonek Poszarskiego

Floks szydlasty

Posłonek

Skalnica

Nawrot

Szafirek

Tulipan dziki

Macierzanka cytrynowa

Kosaciec

 

Rośliny karłowate w ogrodach skalnych

Jałowiec łuskowaty

Jałowiec płożący

Jodła balsamiczna „Nana”

Sosna górska „Pumilio”

Różanecznik rozesłany

Lista zakupów

 • kamienie polne
 • gruz budowlany
 • darń
 • tłuczeń lub żwir gruby
 • substrat roślinny
 • piasek gruboziarnisty
 • włóknina chroniąca przed chwastami
 • ewent. kamienny pojemnik
 • rośliny do ogrodów skalnych

Lista narzędzi

 • taczka
 • szpadel
 • łopatka ogrodnicza
 • rękawice
 • wąż lub konewka
Do góry