Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zakładanie oczka foliowego

Folienteich anlegen

Inwestując pewną ilość czasu w planowanie, można upiększyć swój ogrodowy raj! Pokażemy Państwu jak założyć foliowe oczko wodne, dokładnie odpowiadające Państwa życzeniom.

* koszty i czas mogą wahać się znacznie w zależności od wielkości oczka, zastosowanych materiałów, rodzaju roślin, itd.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Planung

Krok po kroku 1 - Planowanie

Założenie oczka foliowego opłaca się od wielkości 5 m2. Im większe, tym łatwiej utrzymać w nim równowagę biologiczną. W przypadku mniejszych powierzchni lepiej będzie zdecydować się na oczko z gotowej formy. Do budowy oczka foliowego nie potrzebne są żadne specjalne narzędzia, a wystarczą te, które zwykle są na wyposażeniu większości ogrodów. Najpierw należy możliwie jak najdokładniej zaplanować lokalizację oczka, jego wymiary oraz formę.

Markierung und Aushub

Krok po kroku 2 - Zaznaczenie i wykonanie wykopu

Oznaczcie Państwo obrys oczka, np. za pomocą węża ogrodowego, kołków drewnianych lub farbą spożywczą. W ten sposób można też oznaczyć miejsca płycizn i bagien. Potem stopniowo należy usunąć warstwy ziemi. Od zewnątrz do wewnątrz: obszar płytki o głębokości 10 cm, obszar głębszy do głębokości 30 cm, oraz część najgłębszą od 60 do 150 cm głębokości. Spadek nie powinien przekraczać 30°.

Der Unterbau

Krok po kroku 3 - Podbudowa

Podczas prac nieustannie należy kontrolować zachowanie wymiarów. Szczególnie istotne jest, by brzegi leżały na jednej wysokości (można to sprawdzić np. deską z poziomicą). Potem należy usunąć z dna wszystkie ostre elementy i korzenie. Następnie, w celu ochrony folii, należy umieścić w dole warstwę piasku, a potem zalecamy warstwę specjalnej włókniny do stawów ogrodowych - bardzo odporny i trwały materiał syntetyczny.

Größe der Teichfolie ermitteln

Krok po kroku 4 - Obliczenie wielkości folii na oczko

W celu obliczenia ilości potrzebnej folii należy zmierzyć długość i szerokość dołu taśmą mierniczą ułożoną na dnie. Wielkość można też obliczyć na podstawie takiego wzoru: długość folii = długość oczka + 2 x głębokość oczka + krawędź 60 cm; szerokość folii = szerokość oczka + 2 x głębokość oczka + krawędź 60 cm. Dodatkowa krawędź potrzebna jest po to, aby na koniec łatwiej zamocować folię na krawędziach oczka.

Verlegen der Folie

Krok po kroku 5 - Układanie folii

W celu obliczenia ilości potrzebnej folii należy zmierzyć długość i szerokość dołu taśmą mierniczą ułożoną na dnie. Wielkość można też obliczyć na podstawie takiego wzoru: długość folii = długość oczka + 2 x głębokość oczka + krawędź 60 cm; szerokość folii = szerokość oczka + 2 x głębokość oczka + krawędź 60 cm. Dodatkowa krawędź potrzebna jest po to, aby na koniec łatwiej zamocować folię na krawędziach oczka.

Kies, Wasser und Pumpen

Krok po kroku 6 - Żwir, woda i pompy

Po wrzuceniu żwiru do oczka należy rozpocząć sadzenie roślin. Następnie należy powoli zacząć wpuszczać wodę do oczka (najpierw napełnić tylko ok. 1/3). Waga wody naciśnie na folię, krawędzie wyrównają się i wygładzą. Odpowiednie wyposażenie i fontanny zadbają o zasilenie oczka w tlen i stworzą atmosferę miejsca. Potem należy wypełnić całość oczka wodą. Ewentualnie należy podłączyć potrzebne pompy do wyposażenia i strumyków.

Fertig ist der Folienteich

Krok po kroku 7 - Oczko wodne gotowe

O czystość wody w oczku zadba filtr ciśnieniowy - po jego montażu oczko można uznać za gotowe! W ciągu następnego roku czy dwóch zmieni się ono w kwitnącą sielankową oazę. Życzymy Państwu wiele radości z nowego oczka! Prosimy zwracać uwagę na zalecenia producenta i wskazówki potrzebne podczas pracy ze wszystkimi materiałami.

Lista zakupów

 • Folia do oczka wodnego
 • Włóknina ochronna
 • Piasek
 • Kosze na rośliny
 • Maty brzegowe (Kokosowe/ Jutowe)
 • Zewnętrzny filtr (ok. 12 m²) z Pompą oraz filtrem typu UVC
 • Rośliny np.
  Skrzyp, Grzybień Biały, Sit Karłowaty, Bobrek Trójlistkowy, Żabieniec, Rogownica

Lista narzędzi

 • Kołki drewniane
 • Łopata
 • Młotek
 • Wąż ogrodowy
 • Ścisk
 • Calówka/taśma miernicza
 • Szufelka
 • Nożyce zwykłe
 • Poziomnica
 • Kilof
 • Taczka
 • Grabie ogrodowe
 • Klucz maszynowy
Do góry