Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Zakładanie kompostownika w 5 krokach

Przyjaźnie uśmiechający się ogrodnik stoi obok kompostownika, opierając się o łopatę.

Kompost przydaje się nie tylko w ogrodach naturalnych do przyjaznego dla środowiska nawożenia gleby i poprawy jej struktury. Powstająca w kompostowniku ziemia humusowa to ożywiony materiał, który gromadzi wodę, aby w odpowiednim czasie oddać ją roślinom. Ożywia organizmy glebowe, które zapewniają odpowiednią strukturę gleby. Dzięki zatrzymaniu wody i zawartym w niej wartościom odżywczym sprawia, że piaszczyste podłoże jest żyźniejsze. Natomiast ciężką, gliniastą ziemię spulchnia i napowietrza. Istnieją dwie podstawowe zasady zakładania kompostownika: utworzyć pryzmę z odpadami lub postawić pojemnik na odpady. Drugi sposób sprawdza się przede wszystkim w małych ogrodach. Pamiętaj o tym, aby miejsce pod kompostownik było osłonięte od wiatru i częściowo zacienione.

W przypadku większych pojemników powinien być możliwy ich demontaż lub całkowite otwarcie przynajmniej jednej ścianki. Idealnym rozwiązaniem jest założenie od dwóch do trzech kompostowników – w zależności od powierzchni ogrodu. Wówczas, jeśli jeden kompostownik jest w okresie spoczynku, można bez przeszkód korzystać z drugiego.

Z niniejszego Poradnika OBI dowiesz się, jak krok po kroku założyć własny kompostownik i co na nim składować. Z podstawowymi wiadomościami zapoznaj się, czytając nasz poradnik pt. „Kompost”.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Przekrój przez niższe warstwy kompostu.

Krok po kroku 1 - Zakładanie kompostownika

Kompost tworzy się warstwami. Pierwsza z nich ma wysokość ok. 30 cm i składowana jest bezpośrednio na ziemi. Zawiera drobne odpady ogrodnicze, np. resztki pokosu, drobno pocięte gałęzie itd. Jeśli użyjesz kompostownika z zamkniętym dnem, możesz użyć startera kompostowego, który wysypuje się bezpośrednio na pierwszą warstwę.

Kolejna warstwa to ziemia ogrodowa, którą wysypuje się na wysokość ok. 5 do 10 cm. Jej funkcja to „zaszczepienie” potrzebnych mikroorganizmów. Jeśli Twoja ziemia ogrodowa jest nieodpowiednia, np. zanieczyszczona budowlanymi odpadami, zapytaj sąsiada, czy może użyczyć Ci takiej „szczepionki” z własnego ogrodu. W ten sposób stworzysz podstawę, na której będziesz składować kolejne warstwy. Aby rozwijającym się na kompostowniku mikroorganizmom dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu, podsypuj warstwy drobno pociętymi gałęziami. Pamiętaj o tym, aby w okresie suszy regularnie podlewać pryzmę.

Ogrodnik przykrywa kompost liśćmi.

Krok po kroku 2 - Przykrywanie kompostownika

Jeśli Twoja pryzma kompostowa osiągnęła wysokość ok. 1,20 m, nadszedł czas, aby ją przykryć. Czas przykrycia kompostu w pojemnikach kompostowych zależy od ich wielkości. Do pokrycia pryzmy użyj skoszonej trawy lub podobnych resztek. Jest to ważne, ponieważ proces kompostowania przyciąga różnego rodzaju insekty, które na rośliny użytkowe mogą przenosić bakterie gnilne i grzyby. Inną metodą jest składowanie dyni i ogórków na najwyższej warstwie kompostu i połączenia ich z ziemią ogrodową. Naturalnym pokryciem kompostownika są duże liście. Ponieważ liście potrzebują dużo wartości odżywczych, wyśmienicie czują się na tego rodzaju pryzmach.

Ogrodnik przekłada kompost za pomocą łopaty

Krok po kroku 3 - Przekładanie kompostu

Gdy po upływie kilku tygodni objętość kompostu zmniejszy się do jednej trzeciej, przełóż go za pomocą łopaty lub szpadla. W ten sposób wewnętrzne warstwy wydobędziesz na zewnątrz, a zewnętrzne zostaną przełożone do środka. Poprawia to stopień napowietrzenia kompostu, zapewnia jego równomierne wymieszanie i przyspiesza proces kompostowania. Można się też przekonać, czy stosunek poszczególnych warstw i stopień zawilgocenia jest prawidłowy. Zbyt wilgotny kompost gnije. Sposobem na to jest wysypanie suchego materiału o dużych cząstkach.

Ogrodnik przesiewa gotową ziemię kompostową przez sito ogrodnicze

Krok po kroku 4 - Użycie gotowego kompostu

Kompost nadaje się do użycia po upływie ok. trzech kwartałów. Gotowy kompost ma pulchną, grudkowatą strukturę i pachnie leśną ściółką. Idealnym sposobem na uzyskanie sypkiego kompostu jest przesianie go przez sito ogrodnicze. Resztki, które się nie rozpadły, składuj na nowym kompostowniku. Przeleżały kompost poznasz po tym, że zawiera zbyt mało masy. Nie przejmuj się, możesz użyć go do mulczowania. O prawidłowym sposobie mulczowania dowiesz się z instrukcji pod takim samym tytułem.

Zakładanie kompostu opłaca się nawet na małych powierzchniach. Dzięki specjalnym pojemnikom i tzw. aktywatorom kompostownik możesz bez trudu założyć nawet na balkonie lub tarasie.

Podzielony rysunek: na jednej stronie kompost z liśćmi, zwiędłymi kwiatami i odpadami kuchennymi, na drugiej z kośćmi, resztkami mięsa, odpadami niebezpiecznymi i środkami chemicznymi.

Krok po kroku 5 - Prawidłowe kompostowanie

Na kompostowniku należy składować odpady ogrodowe, np. liście (z wyjątkiem liści orzechów), skoszoną trawę, odpadki z grządek warzywnych, zwiędłe kwiaty, słomę, siano i drobno pocięte gałązki. Można składować także chwasty, pod warunkiem że nie wytworzyły jeszcze nasion. Dozwolone są też odpady kuchenne, jak fusy z kawy, torebki herbaciane, skorupki jajek, odpadki warzywne i owocowe oraz skórki niepryskanych owoców cytrusowych. Na kompostownik nadaje się nawet popiół drzewny, papier – w tym ręczniki papierowe, ale w małych ilościach – oraz ściółka pochodząca od małych zwierząt roślinożernych.

W żadnym razie nie wolno wyrzucać tam kości, mięsa, resztek obiadowych i zepsutych artykułów spożywczych, ponieważ tego rodzaju odpady mogą przyciągnąć zwierzęta. Chore rośliny i części roślin lepiej spal lub wyrzuć do odpadów niebezpiecznych. Na kompostownik nie można wyrzucać też popiołu węglowego, resztek substancji chemicznych oraz zawartości kocich kuwet.

Zakładanie kompostownika zawsze będzie bardzo dobrym rozwiązaniem i możliwe jest już w 5 krokach. Cenna ziemia humusowa użyźni Twój ogród i odżywi rośliny. Jeśli będziesz przestrzegał wszystkich zasad, Twój kompostownik okaże się inwestycją na lata. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, zwróć się do doradców w pobliskim markecie OBI, którzy chętnie Ci pomogą.

Lista zakupów

Do góry