Układanie trawy rolowanej

Verlegen von Rollrasen

Dzięki trawie rolowanej w krótkim czasie uzyskasz piękny, zielony trawnik, który w dwa tygodnie po rozłożeniu może być już zupełnie normalnie użytkowany. W przeciwieństwie do trawy siewnej, nie trzeba tutaj czekać kilka miesięcy zanim stanie się ona na tyle gęsta i wytrzymała, by można było po niej chodzić. Trawę rolowaną możesz bez problemu rozłożyć samodzielnie. Jeśli powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, do rozłożenia 50 metrów kwadratowych trawy rolowanej będziesz potrzebował nie więcej niż dwóch godzin czasu.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Fläche vorbereiten

Krok po kroku 1 - Przygotowanie powierzchni

Aby dobrze i szybko rołożyć trawę rolowaną, należy wcześniej odpowiednio przygotować powierzchnię. Dokładnie zagrab miejsce, w którym chcesz ułożyć trawę, tak aby podłoże było gładkie. Należy usunąć z niego wszystkie korzenie i kamienie. W przypadku ciężkich gleb gliniastych, wskazane jest wysypanie na podłoże piasku lub kompostu (jeden do dwóch metrów sześciennych piasku lub kompostu na 100 metrów kwadratowych powierzchni). Im dokładniej przygotowane podłoże, tym trawa będzie gładsza i równiejsza.

Wskazówka: Jedna rolka trawy ma wymiary 40 cm x 2,5 m i ma powierzchnię jednego metra kwadratowego. 

Ważne: Zamów przynajmniej dwa metry kwadratowe więcej trawy niż potrzebujesz, ponieważ w zależności od warunków atmosferycznych powierzchnia rolki może się nieco zmieniać (w czasie suszy może się nieco skurczyć).

Ausrollen

Krok po kroku 2 - Rozwijanie

Trawa rolowana musi być rozłożona do 24 godzin od momentu jej dostarczenia. Ściągnij z palety rolki trawy, tak aby te położone najniżej nie uległy uszkodzeniu. Aby układanie trawy było łatwiejsze i przebiegło szybciej, po ściągnięciu z palety, poszczególne rolki układaj orientacyjnie w miejscu, gdzie będą one rozwijane. 

Ważne: Nie pozostawiaj rolek trawy w pełnym słońcu. Taka trawa może być podlana dopiero po rozłożeniu, a nie kiedy znajduje się jeszcze w rolce, 

Bahnen verlegen

Krok po kroku 3 - Układanie rolek

Rolki traw muszą być układane jedna przy drugiej, aby nie powstały między nimi żadne szczeliny.

Wskazówka: Trawę rolowaną możesz przycinać nożem ogrodniczym, dzięki czemu nadasz jej odpowiedni kształt, na przykład przy rabatkach lub ścieżkach ogrodowych.

Stoßkanten schließen

Krok po kroku 4 - Układanie kolejnych rolek

Ułóż trawę w taki sposób, aby kolejne rolki nachodziły na siebie po około jeden do dwóch centymetrów. Dzięki temu pomiędzy kolejnymi rolkami nie utworzą się luki, kiedy trawa trochę się skurczy pod wpływem promieni słonecznych. Dobrze udeptaj trawę. W przypadku większych powierzchni możesz użyć walca, który możesz zakupić w OBI.

Andrücken und angießen

Krok po kroku 5 - Dociskanie i podlewanie

Na koniec mocno dociśnij miejsca łączenia poszczególnych rolek trawy. Odsłonięte krawędzie warto przysypać ziemią, aby nie obsychały. Zraszaczem do trawy obficie podlej swój nowy trawnik. Korzenie połączą się wtedy z podłożem i trawa będzie mogła rosnąć. W ciągu kolejnych dwóch - trzech tygodni nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. Po tym będziesz mógł powrócić do normalnego rytmu podlewania. 

Ważne: Pomiędzy kolejnymi rolkami w żadnym wypadku nie należy zostawiać żadnych przerw, nawet najmniejszych. Trawnik podlewaj rano lub wieczorem, nigdy w południe w pełnym słońcu. Jeśli w fazie wzrostu trawnik jest matowy i podżółknięty, sprawdź wilgotność podłoża i w razie czego obficie nawodnij. 

Lista zakupów

 • piasek do trawnika
 • zraszacz do trawy
 • nawóz użyźniający podłoże

Lista narzędzi

 • rękawice
 • grabie
 • kosiarka, podkaszarka
 • areator
 • wertykulator
 • Zamów i odbierz
 • Dostawa
 • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry