Jakie środki ochrony trawnika stosować w ogrodzie?

19-jakie-srodki-ochrony-trawnika-stosowac-w-ogrodzie

Do głównych środków ochrony trawnika należą preparaty chwastobójcze, dzięki którym uwolnimy się od niechcianej zieleniny. Przeważnie stosowane są w formie płynnej i mają na celu wyeliminowanie chwastów jedno- i dwuliściennych. Zaletą tych środków jest niszczenie zarówno części nadziemnej, jak i korzeni chwastów, tak aby nie mogły ponownie wyrosnąć.

1. Jak działają środki chwastobójcze? 2. Pozbywanie się niechcianych gości
3. Uważaj na szkodliwą pleśń!

1. Jak działają środki chwastobójcze?

Po zastosowaniu tej gamy preparatów zawarta w nich substancja aktywna szybko wnika w roślinę poprzez liście i po krótkim czasie zaczyna przemieszczać się po całej jej powierzchni. W zależności od warunków pogodowych wyeliminowanie szpecących chwastów trwa od 2 do 4 tygodni. Należy również pamiętać, że wszelkie opryski środkami ochrony roślin najlepiej wykonywać wieczorową porą, kiedy temperatura powietrza się obniża, lub też w godzinach porannych, ale po wyschnięciu trawy. Do stosowania środków ochrony roślin temperatura musi wynosić minimum 10°C, w innym przypadku działanie środka chwastobójczego może być znacznie osłabione.

2. Pozbywanie się niechcianych gości

Często stosowane są również preparaty odstraszające krety, nornice lub też nicienie, pędraki i drutowce, które żerują w glebie, z dużą zawziętością niszcząc rośliny. Są to płynne lub granulowane środki ochrony roślin, które zawierają nieprzyjemne dla tych zwierząt wonie, dzięki czemu działają na nie odpychająco.

3. Uważaj na szkodliwą pleśń!

Jesienią warto także zaopatrzyć się w środek grzybobójczy na ewentualną pleśń śniegową. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób traw, która atakuje najczęściej po stopnieniu długo zalegającego śniegu. Choroba ta objawia się początkowo białą lub różową pleśnią, a potem tworzy brązowe plamy w darni. Z czasem plamy te zaczynają się zlewać i tworzą obszary obumarłych roślin. Aby uniknąć tego zjawiska, musimy pamiętać o aeracji, nie nawożeniu trawnika jesienią preparatami letnimi, skoszeniu trawy bardzo nisko przed okresem zimowym i unikaniu deptania trawnika pokrytego śniegiem.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry