Jaki rodzaj trawy wybrać?

20-jaki-rodzaj-trawy-wybrac

Trawnik to jeden z większych obszarów w naszym ogrodzie. Nie ma wątpliwości, że zadbana murawa stanowi nie tylko jego wizytówkę, ale pełni też funkcją praktyczną. Stwarza doskonałe warunki do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

1. Wybór gatunku trawy – co wziąć pod uwagę? 2. Jaką mieszankę wybrać?
3. Trawa na duże tereny

1. Wybór gatunku trawy – co wziąć pod uwagę?

To, jaki rodzaj trawy porasta na danym terenie, zależy od jego przeznaczenia. Murawa może stanowić ozdobę ogrodu, może być również przestrzenią rekreacyjną albo idealną do uprawiania rozmaitych sportów. Jeśli decydujesz się na zakup konkretnego gatunku trawy, warto określić warunki, w jakich będzie rosła. Pod uwagę należy wziąć typ gleby, wilgotność, ale też nasłonecznienie terenu.

2. Jaką mieszankę wybrać?

Nazwy najpopularniejszych mieszanek traw bardzo często wskazują ich przeznaczenie. „Do cienia” sprawdzi się na terenie zacienionym bądź takim, do którego promienie słońca nie docierają przez większość dnia. Trawa gazonowa będzie zaś idealna, jeśli murawa ma być elementem dekoracji ogrodu – porasta wolno, ale jest za to bujna i soczyście zielona. Nie nadaje się jednak do intensywnego deptania, ponieważ jest zbyt delikatna. W celach rekreacyjnych lepiej wysiać mieszankę sportową. Taka trawa sportowa jest niezwykle odporna i trwała, ale należy ją często podlewać.

Większość właścicieli ogrodów stawia na mieszankę uniwersalną. Trawa uniwersalna nie jest aż tak okazała jak gazonowa, ale za to nie wymaga częstego nawożenia i podlewania. Jest odporna na deptanie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mróz. Dobrze znosi zarówno silne nasłonecznienie, jak i cień.

3. Trawa na duże tereny

Do wyboru mamy również mieszanki regeneracyjne, których zadaniem jest dosiewanie trawy, na przykład w celu wypełnienia pustych miejsc - ten gatunek trawy rośnie szybko i bujnie. Do dużych połaci terenu, w tym sadów zaleca się natomiast mieszankę łąkową, która zawiera również nasiona kwiatów polnych. Taka kombinacja pozwoli osiągnąć efekt przypominający łąkę.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry