Jak pielęgnować trawnik i jaką kosiarkę do trawy wybrać?

13-jak-pielegnowac-trawnik-i-jaka-kosiarke-do-trawy-wybrac

Koszenie i napowietrzanie to dwie podstawowe czynności, jakie należy wykonać, aby cieszyć się wypielęgnowanym i zadbanym trawnikiem. Koszenie trawy pozornie wydaje się łatwą czynnością, ale wybór odpowiedniej maszyny wcale nie jest oczywisty. Do napowietrzania używamy aeratora lub wertykulatora.

1. Jak wybrać właściwą kosiarkę do trawy? 2. Co to jest aerator i wertykulator?
3. Inne przydatne narzędzia do trawnika – podkaszarka i traktor

1. Jak wybrać właściwą kosiarkę do trawy?

Jednym z podstawowych urządzeń do pielęgnacji trawnika jest kosiarka, która powinna być dobrana do powierzchni koszonego obszaru. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być robocza powierzchnia kosiarki. Maszyny o szerokości 30-42cm sprawdzą się w małych, przydomowych ogródkach. Większe przestrzenie lepiej kosić średnimi kosiarkami (42-53 cm), a duże obszary najwygodniej pielęgnować, wykorzystując urządzenia o szerokości powyżej 53 cm.

Podczas wyboru odpowiedniej maszyny warto pamiętać także o tym, że skoszenie trawnika o powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych wiąże się z koniecznością przejścia kilku kilometrów – dlatego na większych obszarach zdecydowanie lepiej sprawdzają się urządzenia wyposażone we własny napęd. Na dużych terenach dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie riderów albo wielofunkcyjnych traktorów ogrodowych. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem są kosiarki automatyczne, które bez nadzoru są w stanie ściąć murawę na dużych przestrzeniach.

2. Co to jest aerator i wertykulator?

Aerator i wertykulator to maszyny, które znacznie ułatwiają pielęgnację trawnika. Do czego dokładnie służą i dlaczego warto ich używać? Oba urządzenia wykorzystuje się do napowietrzenia murawy - procesu ułatwiającego wchłanianie wody i nawozów. Wertykulatory to maszyny wyposażone w pionowe noże, które przecinają warstwę obumarłej części trawy (zwanej filcem) i podnoszą ją. Dzięki temu gleba rozluźnia się i napowietrza i w efekcie łatwiej jest nawodnić korzenie. Taki zabieg zapobiega też powstawaniu i rozprzestrzenianiu mchu.

Aeratory to urządzenia napowietrzające trawnik, wykorzystujące specjalne rurki albo kolce, które nakłuwają glebę. W efekcie ta staje się luźniejsza, zregenerowana i odporna na deptanie. Ponadto stymuluje krzewienie się korzeni i pomaga w dotarciu nawozów do głębszych części trawnika. Aerowanie należy wykonać wiosną albo jesienią, gdy gleba jest wilgotna. Wertykulacja przynosi najlepsze efekty, gdy wykonywana jest w marcu lub kwietniu.

Możesz wybierać spośród aeratorów i wertykulatorów zasilanych spalinowo albo elektrycznie. Urządzenia spalinowe sprawdzają się dobrze na dużych powierzchniach, ze względu na większą moc i wygodniejsze używanie. Urządzenia elektryczne są za to cichsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Na rynku dostępne są także bardzo praktyczne urządzenia 2w1 oraz aeratory i wertykulatory ręczne.

3. Inne przydatne narzędzia do trawnika – podkaszarka i traktor

Do przycinania krawędzi trawnika i do strzyżenia trawy na mniejszych przestrzeniach, na przykład w trudno dostępnych miejscach przy rabatach, skalniakach i przy murkach, przyda się natomiast podkaszarka elektryczna albo spalinowa. Taka maszyna jest lekka i łatwo nią operować. Do wycinania wysokiej trawy oraz poszycia trawników i sadów na niewielkich powierzchniach przydaje się kosa spalinowa.

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu o dużej powierzchni, dobrym wyborem będzie traktor ogrodowy. Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę na rodzaj silnika oraz przydatne funkcje, np. pojemny kosz, amortyzowane siedzisko czy reflektory umożliwiające pracę po zmroku. Przydatna jest też możliwość regulacji wysokości koszonej powierzchni i dostosowanie do rodzaju murawy. Traktorki ogrodowe mogą być wyposażone w aeratory, odśnieżarki bądź zbieracze do liści.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry