Jak dbać o trawnik?

18-jak-dbac-o-trawnik

Piękny i zadbany trawnik wymaga czasu i uwagi. O końcowym efekcie „wow” decydują 3 elementy: prawidłowe nawożenie, wertykulacja i regularne podlewanie. To wielka trójka zabiegów pielęgnacyjnych, a żaden z nich nie jest mniej ważny od pozostałych.

1. Nawożenie 2. Wertykulacja i aeracja
3. Podlewanie

1. Nawożenie

Regularnie koszony trawnik wymaga solidnego nawożenia. Dlaczego to ważne? Bo trawa, która jest „niedożywiona” rośnie słabo i żółknie. Ale w przypadku nawożenia, pożądaną zasadą jest także umiar. Pierwszy zabieg wykonujemy wczesną wiosną, a potem w maju i latem, w zależności od zapotrzebowania. Nie zaleca się nawożenia częściej niż co 1,5-2 miesiące. Wstrzymaj się także z nawożeniem w czasie suszy i wtedy, kiedy trawa jest mokra. Najlepiej robić to przed deszczem, a jeśli ten nie spadnie, należy ją koniecznie podlać. Woda rozpuści nawóz do trawnika, który wniknie w głąb gleby i dotrze do korzeni.

Jakich nawozów należy użyć? Do wyboru masz nawozy organiczne, takie jak kompost i obornik oraz mineralne jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te drugie mogą mieć formę, proszku, płynu lub granulek. W zależności od potrzeb trawnika stosuj nawozy, które zawierają:
- azot - wspiera wzrost i zapewnia zielony kolor trawy; do zastosowania tylko wczesnym latem
- potas - wzmacnia odporność trawy na czynniki klimatyczne i uszkodzenia mechaniczne; do zastosowania jesienią
- fosfor - pobudza wzrost systemu korzeniowego, ale stosuje się go jednorazowo, gdyż utrzymuje się w podłożu.

2. Wertykulacja i aeracja

Wertykulacja, czyli wiosenny lifting trawnika, to zabieg polegający na napowietrzaniu gleby za pomocą pionowych ostrzy. Usuwają one tzw. filc oraz inne niepożądane elementy. Dzięki temu poprawia się dopływ wody i innych składników odżywczych do korzeni. Filc to nic innego jak zbite kłącza i pędy roślinne, które tworzą coraz grubszą warstwę, negatywnie wpływającą na młode kępki trawy. Wertykulację przeprowadzamy specjalnym narzędziem, jakim jest wertykulator. To urządzenie podobne z wyglądu do kosiarki, lecz posiadające stałe, koliste ostrza, które tną murawę aż do warstwy korzeniowej. Małe trawniki można zwertykulować ręcznie przy pomocy specjalnych grabi z ostrymi nożami.

Kiedy sezon zacznie chylić się ku końcowi, dobrze jest przeprowadzić zabieg aeracji – czyli napowietrzenia gleby. W ten sposób rozluźnisz strukturę podłoża i dostarczysz tlenu do warstwy korzeniowej. Do aeracji możesz wykorzystać zwyczajne widły, którymi nakłuwa się powierzchnię, lecz wygodniejszą formą są specjalne sandały z gwoździami, które nakłada się na obuwie i chodzi w nich po trawniku. Można też zaopatrzyć się w urządzenie 2w1 – wertykulator i aerator.

3. Podlewanie

Ostatnim zabiegiem, bardzo ważnym dla zdrowego rozwoju i wyglądu trawnika, jest oczywiście podlewanie. Najlepiej podlewać rzadziej, ale bardziej intensywnie, w godzinach wczesnoporannych lub późnym wieczorem. Dobrze zakorzeniony trawnik podlewaj przynajmniej dwa razy w tygodniu lub nawet częściej podczas upałów. Woda powinna wsiąknąć w glebę na głębokość min. 10-15 cm. Do podlewania możesz wykorzystać wąż ogrodowy, zraszacze lub automatyczny system nawadniania.

Jesienią i zimą także musisz dbać o trawnik. Najważniejszym zabiegiem w tym czasie jest usuwanie śniegu z murawy. Jeżeli pozostawisz zalegający śnieg, to po jego roztopieniu możesz zobaczyć biały lub różowy nalot, który będzie się rozprzestrzeniał na trawie. To pleśń śniegowa – a niezwalczana powoduje obumieranie traw.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry