4 najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń

Gartenzaun-Berater

Wybierając rodzaje ogrodzeń do tego poradnika, kierowaliśmy się ich popularnością. Najczęściej Polacy ogradzają swoje domy płotami drewnianymi, metalowymi, z siatki drucianej i krytymi płotami osłaniającymi.

Chcąc postawić płot, powinieneś najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka wysokość będzie najbardziej odpowiednia dla mojego ogrodu? Jaki typ płotu będzie właściwy? Jaki materiał najlepiej zastosować? Pomożemy Ci w tej decyzji. Poniżej podaliśmy popularne rodzaje ogrodzeń i ich cechy charakterystyczne.

Pamiętaj o ważnej rzeczy: jeśli płot ma wyznaczać granice Twojej działki, określ dokładnie jego przebieg i uważaj na przepisy budowlane, szczególnie te dotyczące wysokości płotu.

1. Rodzaje ogrodzeń - płot drewniany 2. Rodzaje ogrodzeń - płot osłaniający
3. Płot z siatki drucianej 4. Płot metalowy z paneli lub siatki zgrzewanej
Holzzaun

1. Rodzaje ogrodzeń - płot drewniany

Charakterystyka: przy płotach drewnianych - obojętnie czy są to płoty myśliwskie czy sztachetowe - ważne jest to, że muszą być one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Z tego względu drewno musi być zaimpregnowane, a słupki ogrodowe odpowiednio przymocowane i utwierdzone, na przykład za pomocą specjalnych kotew wbijanych lub podstaw z możliwością przytwierdzenia na kołki rozporowe. Jako materiał do tego typu ogrodzenia dobrze sprawdza się drewno egzotyczne - jest wysoce odporne na warunki atmosferyczne. Jednak nawet taki rodzaj drewna należy odpowiednio konserwować. W przeciwnym razie płot padnie ofiarą korników, grzybów i pleśni.

Najczęściej spotykane rodzaje ogrodzeń drewnianych to:

- tradycyjne płoty ze sztachet;

- murowane słupki z gotowymi drewnianymi przęsłami;

- wysokie, drewniane, kryjące płoty lamelowe.

Schemat: płot drewniany Icon Holzzaun
Wskazówka

Niestety nie unikniesz pielęgnacji takiego płotu. Po kilku latach konieczne będzie jego ponowne malowanie drewnochronem, który zabezpieczy Twoje ogrodzenie na 3-5 lat - płot znowu będzie wyglądał jak nowy.

Sichtschutzzaun

2. Rodzaje ogrodzeń - płot osłaniający

Charakterystyka: płoty osłaniające mają zazwyczaj 180 cm wysokości oraz gęsty splot desek drewnianych lub kompozytowych osadzonych na drewnianej lub metalowej ramie.

Rodzaje ogrodzenia osłaniającego:

- drewniane (o którym mow była wyżej);

- kompozytowe, cenione przez klientów za wiele zalet: brak konieczności impregnacji, łatwość w utrzymaniu w czystości, odporność na szkodniki, właściwości wygłuszające, prosty montaż;

- betonowe - świetnie sprawdza się jako ogrodzenie nowoczesnych budynków.Ten typ ogrodzenia dzieli się na: ogordzenie z płyt betonowych, betonowe panele, betonowe bloczki, ogordzenie z gazonów betonowych oraz ogrodzenie z betonu lanego.

Wszystkie powyższe rodzaje ogrodzenia osłaniającego mają jedną wspólną cechę: umożliwiają spokojną pracę i relaks w ogrodzie, bez ryzyka wzbudzenia zainteresowania ze strony sąsiadów. 

Schemat: płot osłaniający Icon Sichtschutzzaun
Wskazówka

Płot osłaniający służy również do projektowania ogrodu i tworzenia przestrzeni. Dostępny jest w różnorodnych wariantach - płot szczelny, ażurowy, pleciony z łukami, wycięciami i innymi elementami ozdobnymi. Podczas montażu warto pamiętać o specjalnych uchwytach - okuciach wkręcanych do słupka, co znacznie ułatwia pracę i skraca jej czas.

Maschendrahtzaun

3. Płot z siatki drucianej

Charakterystyka: płot z siatki drucianej łatwo postawić, dodatkowo jest on dość tani i łatwy w utrzymaniu.Rozróżniamy dwa rodzaje siatek: ocynkowane lub powlekane tworzywem sztucznym koloru zielonego. Grubość drutu oraz rozmiar oczka ma decydujący wpływ na sztywność ogrodzenia.  Przy takim rodzaju ogrodzenia ogrodzeniu posadzić można różnorodne rośliny, które rozrosną się i stworzą zieloną granicę Twojej działki. 

Schemat: płot z siatki drucianej Icon Maschendrahtzaun
Wskazówka

Pnącza ożywią Twój płot i ogród, a dodatkowo zapewnią więcej prywatności. Odpowiednimi roślinami do obsadzenia płotu będą między innymi wyka, nasturcja, wilec, jak również winobluszcz, bluszcz i clematis. 

Metallzaun

4. Płot metalowy z paneli lub siatki zgrzewanej

Charakterystyka: płot metalowy to alternatywa dla płotu z siatki plecionej. Ogrodzenia metalowe są zazwyczaj cynkowane ogniowo lub pokryte warstwą farby proszkowej. Tak jak płoty z siatki, stają się przez to łatwe w pielęgnacji i równie łatwo mogą być obsadzane zielenią. Wyżej wymienione systemy pozwalają na montaż gotowej furtki oraz podmurówki z gotowych elementów.

Schemat: płot metalowy Icon Metallzaun
Wskazówka

Płoty metalowe dostępne są w różnych wykończeniach i designach. Każdy ogród uzyska więc swój indywidualny wygląd. 

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry