Jak oczyścić i zakonserwować ogrodzenie drewniane i metalowe?

ogrodzenie-drewnianie-big

Drewno i metal to jedne z najtrwalszych materiałów budowlanych. Nic dziwnego, że służą nawet do budowy domów. Elementy drewniane i metalowe z powodzeniem wykorzystywane są także do tworzenia ogrodzenia. Przedstawiamy skuteczne sposoby, dzięki którym z łatwością można zachować ich stabilną konstrukcję i wyjątkowy wygląd przez długi czas.

1. Druga młodość drewnianego ogrodzenia 2. Renowacja ogrodzenia drewnianego krok po kroku
3. Szybki sposób na odświeżenie ogrodzenia metalowego 4. Metalowe ogrodzenie z siatki jak nowe

1. Druga młodość drewnianego ogrodzenia

Ogrodzenie z drewna jest stawiane nie tylko do zabezpieczenia danej posesji, ale również w celach dekoracyjnych. Drewno jest jednak podatne na uszkodzenia, jakie wynikają z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Panele ogrodzeniowe drewniane mogą niszczeć pod wpływem deszczu czy mrozu. Już po kilku sezonach zauważysz, że płot drewniany wymaga renowacji, a farba do drewna zaczyna z niego odchodzić.

Aby odświeżyć wygląd ogrodzenia, należy przygotować odpowiednie narzędzia do konserwacji:

- szlifierkę lub papier ścierny

- twardą szczotkę

- zmywacz do farb

- szpachlówkę

- farbę lub lakier - świetnie sprawdza się również wosk do drewna albo lakierobejca

- impregnat do drewna

2. Renowacja ogrodzenia drewnianego krok po kroku

1.Oczyść ogrodzenie panelowe i wszystkie elementy, takie jak przęsła, sztachety, słupki ogrodzeniowe, rygle oraz bramy z wszelkich zanieczyszczeń i łuszczącej się farby. Do małej powierzchni użyj papieru ściernego lub zmywacza do farby, a kiedy praca wymagana jest na dużej płaszczyźnie – szlifierki.

2.Powstałe ubytki w drewnie uzupełnij szpachlówką. Jeśli w ogrodzeniu powstały większe dziury, możesz wykorzystać łaty z kawałków drewna.

3.Kolejny etap to impregnacja drewna. Wykorzystaj impregnat, który przeznaczony jest nie tylko do powierzchni drewnianych, ale nadaje się także do ochrony w warunkach zewnętrznych.

4.Wybierz preparat, który uwydatni naturalne słoje drewna albo zmieni jego kolor, wszystko zależy od efektu dekoracyjnego, jaki chcesz uzyskać. Strukturę w pełni pokryje farba lakierowa do drewna, ale jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, lepiej sprawdzi się bejca do drewna oraz lakier do drewna.

3. Szybki sposób na odświeżenie ogrodzenia metalowego

Jeśli Twoją posesję zabezpieczają płoty metalowe – aluminiowe panele ogrodzeniowe, żeliwne albo ogrodzenia kute, o ich konserwację musisz zadbać minimum raz na 5 lat. Renowacja polega najczęściej na zerwaniu łuszczącej się, odchodzącej farby oraz zlikwidowaniu elementów zardzewiałych. Do tego rodzaju pracy w ogrodzie przyda Ci się:

- szlifierka, druciana szczotka, papier ścierny

- farba do metalu podkładowa

- farba na ogrodzenia metalowe nadająca kolor

4. Metalowe ogrodzenie z siatki jak nowe

Wszystkie przęsła ogrodzeniowe i inne elementy, takie jak bramy wjazdowe czy furtki należy dokładnie oczyścić. Starą farbę usunąć można papierem ściernym albo szlifierką. Kiedy powierzchnia jest idealnie gładka, nakłada się farbę podkładową, która będzie zapobiegać korozjom. Kiedy wyschnie, należy pomalować ogrodzenie farbą do metalu, nadającą całości odpowiedni kolor. Jeśli taka praca jest zbyt uciążliwa, można również wykorzystać tzw. preparat 3w1, który oczyści i ochroni, ale ma również właściwości farby nawierzchniowej. Ogrodzenia nowoczesne można też poddać renowacji w profesjonalnym zakładzie, w którym przeprowadzony zostanie zabieg piaskowania albo lakierowania proszkowego. Bez względu na to, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzesz, musisz o nie dbać, by przez lata pełniło należycie swoją funkcję. Z pomocą przychodzą łatwo dostępne narzędzia i środki, które sprawią, że ogrodzenie drewniane czy metalowe nie tylko nie będzie ulegać korozjom, ale także szybko odzyska pierwotny wygląd.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry