Zakładanie ogrodu azjatyckiego

Ogród założony na sposób azjatycki ze stawem, rzeźbą, ścieżką i małym wodospadem.
Zrównoważone współgranie roślin, zbiorników wodnych, kamieni, drewna i egzotycznych rzeźb kształtuje wygląd ogrodu azjatyckiego. Ponadto harmonijne przejścia i różnorodne kolory tworzą zrównoważoną aranżację ogrodu. Jeżeli chcesz iść krok dalej, postępuj według filozofii azjatyckiej i urządź ogród zgodnie ze specjalnymi zasadami. W niniejszym poradniku dowiesz się, jakie są rodzaje ogrodów azjatyckich, jak założyć ogród azjatycki oraz jakie rośliny czy elementy aranżacji wybrać.
1. Ogród herbaciany, ogród ze stawem, ogród filozoficzny: trzy azjatyckie ogrody tematyczne 2. Tradycje z Chin, Japonii, Tajlandii i Indonezji
3. Podział twojego ogrodu azjatyckiego 4. Woda: ważny element w ogrodzie azjatyckim
5. Nadawanie azjatyckich akcentów przy pomocy drewna i naturalnego kamienia 6. Wybór roślin azjatyckich
Filozoficzny ogród zachęca do medytacji.

1. Ogród herbaciany, ogród ze stawem, ogród filozoficzny: trzy azjatyckie ogrody tematyczne

Jeżeli chcesz założyć ogród azjatycki, możesz go urządzić z dalekowschodnimi elementami wedle ochoty i humoru albo zdecydować się na postępowanie według jednego, specjalnego pomysłu azjatyckiego. Klasyczną formą ogrodu jest na przykład japoński ogród herbaciany, na którego środku stoi domek do picia herbaty, otoczony dziko rosnącymi roślinami. Natura symbolizuje tutaj przejście od zawirowań życia do spokoju i odprężenia podczas ceremonii picia herbaty.

Japońskie ogrody ze stawem mogą również zainspirować. Ogrody krajobrazowe przyszły swego czasu z Chin do Japonii, z powodu swojej rozległości są również często określane jako „ogrody do przemierzania”. Karpie koi należą zawsze do mieszkańców wielu instalacji wodnych, otoczonych przez kamieniste ścieżki, kolumny, latarnie i mosty. Jeżeli wolisz trochę skromniejszy ogród azjatycki, możesz kierować się również ogrodami filozoficznymi: te dzieła sztuki z kamienia, żwiru, mchu i niewielu roślin są wykorzystywane przez mnichów do odbywania medytacji.

Ogród azjatycki z elementami kamiennymi.

2. Tradycje z Chin, Japonii, Tajlandii i Indonezji

Azjatycka sztuka tworzenia ogrodów ma tysiące lat, z czasem ukształtowały się różne tradycje narodowe. Chińska aranżacja ogrodów na przykład wyróżnia się pełną harmonią elementów. Brak tu powierzchni z trawnikiem, a rabaty, drzewa i zbiorniki wodne otoczone są naturalnym kamieniem. Powierzchnie są brukowane i uatrakcyjniane obecnością budynków, posągów lub aranżacji z kamienia naturalnego. 

Natomiast kształtowanie ogrodu japońskiego odbywa się poprzez współgranie zielonych roślin, kamieni naturalnych i wody. Nieco rzadziej w europejskich ogrodach da się zauważyć motyw tajlandzki lub indonezyjski. Instalacje te zawierają na przykład duże rośliny kwitnące, takie jak rododendrony, gęsto sadzone rośliny zielone i posągi. Przegląd typowych roślin azjatyckich znajdziesz w rozdziale 6.

Szpadel tkwi w trawniku.

3. Podział twojego ogrodu azjatyckiego

Jeżeli chcesz urządzić swój ogród zupełnie na nowo, wcześniej zaplanuj instalacje wodne, otwarte powierzchnie, małe wzgórza i nasadzenia roślin. W każdym ogrodzie azjatyckim woda odgrywa główną rolę, dlatego warto założyć mały staw lub strumyk. Przy planowaniu ścieżek ogrodowych, brukowanych obszarów, trawników oraz budynków ogrodowych uwzględnij, iż wszystko w ogrodzie azjatyckim służy celowi, jakim jest estetyczny wygląd. Łukowata ścieżka ogrodowa powinna dlatego również biec wokół obiektu lub rośliny i do budynku, zamiast nagle się urywać.

Ogród założony na sposób azjatycki ze stawem

4. Woda: ważny element w ogrodzie azjatyckim

Jeżeli zakładasz swój ogród azjatycki, uwzględnij, jaki rodzaj zbiornika wodnego będzie pasował do Twojego ogrodu. Spokojny staw wymaga relatywnie dużo miejsca i w mniejszym ogrodzie może ledwo mieścić się w jego granicach. Alternatywnie bądź dodatkowo można założyć mały strumyk lub wodospad, który daje się łatwo wkomponować również w mniejszych ogrodach. Zbiornik wodny powinien zawsze znajdować się w możliwie głębokim punkcie ogrodu, ponieważ w tym miejscu utworzyłoby się również naturalne jezioro lub strumień. Nawet w najmniejszym ogrodzie nie musisz jednak rezygnować z szumu wody, gdyż zarówno wanienka dla ptaków, jak i fontanna ogrodowa w stylu azjatyckim mogą dopełnić południowo-wschodni charakter Twojego ogrodu.

Drewniana brama do ogrodu azjatyckiego.

5. Nadawanie azjatyckich akcentów przy pomocy drewna i naturalnego kamienia

Jeżeli ułożyłeś ścieżki ogrodowe z bruku lub drewna oraz urządziłeś pawilon ogrodowy lub altankę o azjatyckim wyglądzie, przejdźmy do szczegółów dekoracji ogrodu. Elementy aranżacyjne powinny być tak dobrane, aby podkreślać dalekowschodni charakter ogrodu. Takie dekoracje ogrodu, jak azjatyckie posągi, mogą spełnić ten cel, podobnie jak latarnie kamienne, zbiornik do czerpania wody czy wodopój dla ptaków. Jako materiały można wykorzystać drewno i kamień, podobnie jak w całym ogrodzie azjatyckim. Ławki ogrodowe podkreślają medytacyjne i uspokajające oddziaływanie ogrodu. Przemyślane umiejscowienie ławki w odosobnionym rogu może stworzyć miejsce sprzyjające pełnemu relaksowi.

Kwitnąca wiśnia przed murem.

6. Wybór roślin azjatyckich

Wiele roślin, które oryginalnie pochodzą z Azji, zaadaptowało się dobrze do środkowoeuropejskiego klimatu. Dlatego stanowią one dobry wybór w momencie zakładania ogrodu azjatyckiego. Do najbardziej znanych roślin azjatyckich należą kamelia, miłorząb japoński, magnolia, wiśnia ozdobna, bambus i różne gatunki rododendronów. Przy wyborze poszczególnych roślin zwróć uwagę, aby wybrać gatunki odporne na warunki zimowe, aby zapewnić całoroczną obecność roślin w ogrodzie. Inne rośliny nadające ogrodowi azjatycki wygląd to na przykład sosny i śliwy, wierzby płaczące, chryzantemy i piwonie. Słynny kwiat lotosu możesz w swoim stawie ogrodowym lub strumyku zastąpić liliami wodnymi. Również w zbiorniku do czerpania wody lub fontannie można zasadzić mniejsze rośliny wodne.

Chcąc założyć ogród azjatycki, zastanów się nad projektem. Staw, strumyk, wodopój dla ptaków lub fontanna ogrodowa tworzą typowy azjatycki element ogrodu – wodę. Dzięki niej powstaje oaza harmonii i relaksu. Odpowiednie rośliny harmonijnie dopełnią wygląd Twojego ogrodu.

Z drewna i kamienia – które są ważnymi elementami używanymi do tworzenia ogrodu azjatyckiego – zbuduj budynek, ścieżki ogrodowe i miejsca do siedzenia w dalekowschodnim stylu. Wiele elementów azjatyckiej aranżacji ogrodów znajdziesz również w formie kompletów w swoim markecie OBI. W ten sposób możesz na przykład w okamgnieniu ustawić egzotyczny pawilon ogrodowy. Zajrzyj do nas i daj się zainspirować. Chętnie doradzimy w wyborze.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry