Jakie rośliny do ogrodu wybrać?

4-jakie-rosliny-do-ogrodu-wybrac

Wybór roślin do ogrodu może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli należymy do ogrodowych entuzjastów, będzie to dla nas czysta przyjemność. Dla wielu z nas jest to jednak skomplikowany proces, wymagający czasu i zaangażowania. Warto więc wiedzieć, spośród jakich roślin możemy wybierać i na co zwrócić uwagę.

1. Najważniejsze planowanie 2. Wybór drzew i większych krzewów
3. Rośliny jednoroczne, byliny i pnącza

1. Najważniejsze planowanie

Nie zostawiaj swojego ogrodu przypadkowi! Planowanie to najważniejszy moment, który będzie determinował wygląd ogrodu przez następnych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Najpierw zaobserwuj nasłonecznienie, obejrzyj dokładnie teren i zdecyduj, które jego elementy chcesz zachować, a które zmienić lub ukryć. Potem określ, jakie funkcje ma spełniać i w jakim stylu ma być zaaranżowany. Na koniec przenieś ustalenia na kartkę papieru i do dzieła!

Kolejny krok to wybór roślin ogrodowych, który powinien być uzależniony od kilku czynników. Do najważniejszych należą: gatunek gleby, położenie i nasłonecznienie terenu. Weź też pod uwagę czas, jaki chcesz poświęcić na pielęgnację roślin.

2. Wybór drzew i większych krzewów

Drzewa w ogrodzie spełniają kilka ważnych funkcji. Po pierwsze wprowadzają niepowtarzalny urok i dodają ogrodowi charakteru. Po drugie, stanowią doskonały punkt odniesienia dla innych roślin. Po trzecie, oczyszczają powietrze i dają cień, nie tylko w ogrodzie, ale także w najbliższej okolicy. Wybierając buk, brzozę, świerk czy sosnę należy kierować się nie tylko preferencjami, ale także wielkością ogrodu.

Podobnie jest z dużymi krzewami. Zarówno krzewy iglaste (np. cis pośredni i żywotnik wschodni), jak i liściaste gatunki (np. berberys i grab pospolity), pełnią m.in. funkcję żywopłotów. Dzięki krzewom osiągniemy efekt „piętrowości” ogrodu. Wiele z nich pełni także funkcję ozdobną. Gatunki, takie jak azalie, berberysy czy hortensje, są łatwe w uprawie. Warto je komponować z uwzględnieniem okresów kwitnienia tak, aby zdobiły ogród jak najdłużej, a nawet cały rok. Do tych ostatnich należą m.in. różaneczniki , mahonia pospolita i ostrokrzew.

3. Rośliny jednoroczne, byliny i pnącza

To one sprawiają, że nasz ogród jest wyjątkowy. Dzięki ogromnej ilości gatunków i rodzajów, można zaaranżować nieskończenie wiele kompozycji. To głównie od naszego gustu i wyobraźni zależy, jaki będzie ostateczny efekt. Należy pamiętać, że rośliny jednoroczne potrzebują więcej czasu i zaangażowania. Zazwyczaj wymagają słonecznych stanowisk, regularnego podlewania i odchwaszczania, a także odżywiania. Stanowią jednak doskonałe uzupełnienie pustych miejsc w ogrodzie. Dzięki zróżnicowanym barwom wnoszą do niego mnóstwo życia i energii. Do najbardziej popularnych należą maciejka, nagietek, cynia, werbena, nasturcja czy groszek pachnący.

W przeciwieństwie do kwiatów jednorocznych, byliny są roślinami wieloletnimi. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach klimatycznych, dlatego bez problemu przetrwają niejedną zimę. Jeśli chcemy, aby byliny pozostały z nami na lata, zasadźmy liliowce, piwonie i astry. Byliny stanowią bardzo atrakcyjny element każdego ogrodu, kwitnąc o różnych porach roku: od wiosny, aż do jesieni.

Nie zapomnij też o pnączach, dzięki którym stworzysz niezwykły klimat, rodem z czarodziejskiego ogrodu. A przy okazji zasłonisz brzydki płot lub ścianę. Wśród nich znajdziesz gatunki zimozielone, liściaste i kwitnące w różnych porach roku. Jeśli chcesz, aby zakwitły wiosną, wybierz podwojnik lub pałczatkę szorstkawą. Latem zakwitną m.in. róże, hortensja pnąca i przywarka japońska, a jesienią podwojnik jesienny i kobea pnąca. Są też takie rośliny ogrodowe, których samą ozdobą są liście (winorośl japońska).

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry